Zavrieť

Porady

Prenájom časti nehnuteľnosti nezaradenej do OM

Dobrý deň, opäť sa vraciam k téme prenájom nehnuteľnosti nezaradenej do OM, nakoľko som sa až dnes dozvedela, že klient si predsa len rozšíril živnosť o:
"Prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom".
Celý čas som mu vysvetľovala, že musíme viesť 2 evidencie, pretože je to iný príjem ako zo živnosti (no on zrejme nechápal o čom hovorím) a mňa vôbec nenapadlo si pozrieť v živn. registri. Ale k veci:
1. Teda ak má v živnosti aj prenájom nehnuteľnosti, tak teda celý jeho príjem, z pneuservisu aj z prenájmu pôjde do r. 2 DPFO ako príjmy zo živnosti. Správne?
2. A do výdavkov si môže dať len energie a rôzne poplatky za odpad, nakoľko budova nie je v OM. Správne?
3. Ak má v nájomnej zmluve uvedenú sumu 200 eur bez energií a prenajímateľ platí za elektrinu mesačne cca. 40 eur, môže si tú faktúru dať prenajímateľ celú do N? Alebo musí časť prefaktúrovať nájomcovi?
Ďakujem Vám veľmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    a poskytuje aj iné služby ako tie základné ? pozor na znenie obsahu tohto živnostenského oprávnenia

    https://www.podnikajte.sk/dane-a-uct...-zivnost.xhtml
    mondes Ďakujem. Nie, neposkytuje, ale vo Vašom odkaze som našla aj toto:
    Prenajímateľ sa však môže rozhodnúť, že aj prenájom nehnuteľnosti s poskytovaním len základných služieb bude považovať za živnosť a požiadať o živnostenské oprávnenie. Vyplýva to z § 25 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní, kde sa hovorí, že ohlasovateľ živnosti si môže zvoliť aj inú živnosť, ktorá nie je uvedená v zozname voľných živností vypracovanom Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky.

    Teda môj klient sa rozhodol si rozšíriť živnosť o príjmy z prenájmu. ...Ďakujem Vám veľmi pekne.

    Prenájom časti nehnuteľnosti nezaradenej do OM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.