Zavrieť

Porady

Môže bývalý zamestnávateľ podať ako referenciu informáciu o tom, že som na materskej dovolenke?

Ašpirovala som na celkom dobré manažérske miesto. Absolvovala som štyri kolá pohovorov a nakoniec si ešte na mňa chceli overiť referencie u bývalého zamestnávateľa. Môj bývalý zamestnávateľ (personalistka) ich neinformoval o mojich pracovných výkonoch, ale zdôraznil len to, že som na materskej dovolenke a že počas výkonu práce u nich som bola na dlhodobej PN. Pravda je taká, že na PN som bola mesiac a pol z dôvodu vážnej, mnou nezavinenej autonehody, ktorú som mala ako pracovný úraz. Asi pol roka na to som otehotnela a keďže mi na začiatku tehotenstva končil kontrakt, chcela som byť seriózna a zamestnávateľovi som oznámila, že nepredĺžim kontrakt kvôli tehotenstvu. Následne som odišla na PN z dôvodu rizikového tehotenstva, ktoré bolo rizikové kvôli následkom autonehody. Po dvoch rokoch som si hľadala nové zamestnanie a môj bývalý zamestnávateľ mi tým, že poskytol tieto informácie novému zamestnávateľovi znemožnil získať pracovné miesto. Totiž, keď u nového zamestnávateľa zistili, že mám malé dieťa, stala som sa pre nich na túto pozíciu neprijateľnou. Moja otázka na odborníkov v ochrane osobných údajov a GDPR - mohol môj bývalý zamestnávateľ poskytnúť novému informácie o tom, ako dlho som bola PN ( po autonehode) a že som od nich šla na MD (čo tiež nie je celkom pravda, ako som už písala, bola som na začiatku tehotenstva a šla som len na PN, oni nijako nemohli vedieť, že som naozaj aj šla na MD).
8 komentárov     zbaliť
misoft To akože je pracovná referencia? Uviesť, ako dlho chorá, ako dlho na materskej? To je už zverejňovanie osobných údajov. Tam totiž patrí i zverejňovanie údajov, týkajúcich sa zdravia!
https://eur-lex.europa.eu/legal-cont...6R0679&from=SK
čl.9 - ods.1
Bývalý zamestnávateľ (môj názor) týmto porušil nariadenie EU o GDPR a máte právo cestou Úradu pre ochranu osobných údajov, aby bývalý zamestnávateľ vykonal nápravu. T.z. podať PRACOVNÉ referencie a UPUSTIŤ od zverejnenia a poskytnutia údajov o vašom zdravotnom stave tretej osobe.
petalihi No ja viem... ale čo mám robiť? Čo by ste robili na mojom mieste? Pritom najhoršie je, že môj bývalý zamestnávateľ nespomenul, že som mala vždy kvartálne plány splnené a často aj vysoko nad 100%.. Ako sa brániť?
Tweety A vieš to aj dokázať?
misoft Vyššie napísané - podať podnet UOOÚ.... A preštudujte si to nariadenie - link som dal - tam je toho viacej popísané...
7A zamestnanec má PRÁVO vedieť, ako ho hodnotí zamestnávateľ, teda má právo vidieť aj to, ako ho hodnotí....
http://www.epi.sk/odborny-clanok/Pra...ny-posudok.htm
Ak by tý referencia bola len o tom, ako spomínala - tak ex-zamestnávateľ by mal mať problémy....
petalihi Ďakujem, pozriem si to :-)
petalihi misoft, ale to, čo uvádzate je myslím ok - keď zamestnávateľ napíše posudok a odovzdá ho zamestnancovi. Mňa by skôr zaujímalo také to pofidérne telefonovanie poza chrbát zamestnanca. Veď to predsa úplne stačí, ak narazí na nejakú ukecanú zlomyseľnú personalistku a teraz čo? Ja si kvôli nej nenájdem prácu?
veronikasad Ak male dieťa je prekážkou pre vykon novej práce, ako si to novemu zamestnávateľovi chcela zatajiť? Co keď ochorie, budes potrebovať s nim ísť k lekárovi a pod.? Preco si si sama nevyziadala pracovny posudok pri skonceni pracovneho pomeru?

Obdobie PN sa uvadza aj v zapoctovom liste, ktory predkladas novemu zamestnávateľovi...
petalihi No a čo, že sa obdobie uvádza aj v zápočtovom liste? Nikdy mi nikto nepovedal, že malé dieťa by malo byť "prekážkou" v práci. O deti mám postarané, pri staršom synovi som neočrkovala ani hodinu... Podľa teba je povinnosťou uvádzať deti aj v CV? Asi je pravdou, že ženy samé diskriminujú ženy... ☹️ A čo som to zatajila? Ktorého chlapa sa kto na pohovore pýta či má deti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ing. Ľubomír Janoška
    Z pohľadu ochrany osobných údajov je relevantná otázka, či bývalý zamestnávateľ poskytol referenciu v súlade s § 75 Zákonníka práce, ktorý upravuje náležitosti pracovného posudku.
    V tom sú 3 podotázky:
    1/ či bývalý zamestnávateľ poskytol referenciu formou pracovného posudku,
    2/ či obsah referencie zodpovedal citovanej úprave (hodnotenie práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce) a
    3/ či bol posudok poskytnutý výhradne bývalému zamestnancovi.
    Ak je aspoň 1 odpoveď negatívna, tak bývalý zamestnávateľ poskytoval o Tebe údaje v rozpore so ZP, teda neoprávnene poskytol Tvoje osobné údaje a môžeš sa naňho sťažovať na Úrade na ochranu osobných údajov (konanie o ochrane osobných údajov podľa § 99 zákona 18/2018). Ak to môžeš preukázať.
    Naposledy upravil Ing. Ľubomír Janoška : 08.12.18 at 12:21
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    petalihi Dobre, a na základe akého zákona? Resp. čím sú krytí? Lebo len tak niekam zavolať a pýtať sa na niekoho mi príde také trochu zcestné, nie? Hlavne keď chcem info citlivejšieho charakteru..
    Tweety Je to definované aj v ZP.
    petalihi Kde v ZP? v par. 75? ale ak som to správne pochopila, tak to je písomný posudok, ktorý vypracuje zamestnávateľ k rukám zamestnanca...
    Tweety Ak vieš dokázať, že bývalý zam-ľ porušil zákon, daj ho na súd. Inak nič nevyriešiš.
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    áno, nezískanie toho miesta je koniec sveta. zničili ti budúcnosť. predstav si, že by si to miesto získala. skúšobná doba. v prvom rade odovzdávaš zápočtový list. v druhom rade by sa rýchlo dozvedel, že máš malé dieťa. ak by chcel , tak v skúšobnej dobe s tebou ukončí pracovný pomer bez akýchkoľvek problémov.

    áno, potenciálny zamestnávateľ sa nesmie pýtať uchádzača na určité veci. ale v životopise predsa vzniknú medzery, na ktoré sa môže pýtať a zistiť, že sa na to pýtať nemá (a domyslieť si, že v skutočnosti máš dieťa, o ktorom nechceš hovoriť, čiže zavetrí problémy).

    a čo píšeš misoft-ovi, áno, stačí jedna zlomyseľná personalistka alebo hocikto z firmy, kto môže byť žiadaný o referencie... preto si treba dávať veľký pozor a rozísť sa so zamestnávateľom a kolegami v dobrom, nie "tresnúť dverami".

    ak vieš dokázať porušenie GDPR, tak prosím. ale "k tvojmu dieťaťu" sa mohol potenciálny z-ľ dostať z rôznych strán, ako som už načrtol. a ktovie, akým pokútnym spôsobom si sa ty dostala k informácii, čo vraj povedal bývalý z-ľ tomu potenciálnemu. možno len čekol tvoj fejsbúk.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    petalihi Chcela by som vidieť vás, keby vás niekto diskriminovať kvôli rodičovstvu... A vysvetlite mi, ako sa môže zamestnávateľ dozvedieť, že mám dieťa? Je to moje súkromie, keby som mala aj 6 detí, nikoho do toho nič keď si svoju prácu robím poriadne. A v životopise nemám medzery, počas dvoch rokov MD som robila na živnosť. Zamestnávateľ je v BA, ja bývam na severe SK. K informácii sa dostali tak, že im to u starého zamestnávateľa povedali, takže žiadny "pokútny" spôsob. Facebook nemám... A už sa fakt nedivím, že ženy nerodia deti a nebude mať kto robiť na naše dôchodky... Budem podávať podnet na Úrad pre ochranu osobných údajov.
    Dav napríklad pri uplatnení daňového bonusu sa zamestnávateľ dozvie o dieťati. Napríklad pri osamelom rodičovi ZP upravuje niektoré povinnosti - pracovná cesta napr..
    jslancik ty si skrátka ideš svoje. je to určite sklamanie, prísť o (potenciálne) dobrú prácu. ale jediná cesta je preniesť sa cez to, poučiť, a ísť ďalej. opakujem, nič strašné sa nestalo. ber to ako pozitívne, že s tebou nerozviazali PP počas skúšobnej doby, ale že bolo všetko jasné už skôr a PP s tebou ani neuzavreli. potom by bolo sklamanie asi ešte väčšie...
    opakujem, asi ťažko vieš niečo dokázať. skús ísť ďalej, nie riešiť minulosť. nie opakovane "trieskať dverami".
    petalihi Daňový bonus si uplatňuje manžel :-)
    petalihi No hej, idem si svoje lebo stále nechápem, prečo by kvôli deťom so mnou mali rozväzovať pracovný pomer ak budem mať všetky pracovné povinnosti splnené? A mýliš sa, všetko viem dokázať.. mám všetko v mailom, dokonca mám nahraté aj telefonické rozhovory. A tiež neviem, čo je to trieskanie dvermi. Ja sa ku každému správam slušne, v zlom som neodišla.. :-(
    jslancik v skúšobnej dobe môžu kvôli hocičomu ukončiť PP. rovnako ako ty. pochopíš, ak budeš náhodou niekoho zamestnávať. alebo zaskakovať za kolegyňu, ktorá to nebude mať doma také dokonalé ako ty

    fíha, máš maily? tak to si obidve strany zaslúžia dostať po rypáku, ak mailom tebe poslali seba-usvedčujúce informácie... telefonické rozhovory (záznamy) radšej nespomínaj, lebo môžu byť použité proti tebe. jedine ak by si druhú stranu vopred upozornila, že hovor si nahrávaš.
      zbaliť

    expeeert je offline (nepripojený) expeeert

    expeeert
    To je nejaké divné zmýšľanie zamestnávateľa, že kvôli dieťaťu nechcú zobrať do práce ženu, veď s tým musí zamestnávateľ rátať hádam pri 90% žien, ak aj ešte nemajú deti, tak ich budú mať neskôr. Ak berie 20-30 ročnú babu, tak tam je to viac než isté, pri +30 môže predpokladať, že má tie deti trochu odrastené.
    Skôr to celé bolo v tom, že bývalá personalistka nahovorila, že asi často vynechávaš v práci a ak to ešte prifarbila, tak si mala "vybavené"
    petalihi Za celý ten čas, čo som u nich robila som bola mesiac a pol na PN a to z dôvodu autonehody, ktorú som mala ako pracovný úraz a ktorú som nezavinila -vinníka súd odsúsil. Tak čo je to časté vynechávanie? Nemala som ani jeden deň OČR, dokonca som nevyčerpala ani hodinu z tých 7 dní, čo má zamestnanec právo na návštevu lekára. Čiže nemala čo prifarbovať... :-(
    jslancik inde píšeš, že máš dôkazy. a ani nevieš, čo kto vlastne komu nahovoril. opakujem, nechaj to tak a choď ďalej. v živote sa stretneš s rôznymi krivdami. už nie si najmladšia, o živote by si už mohla niečo vedieť.

    faro1 je offline (nepripojený) faro1

    faro1
    Podľa tvojho vyjadrenia v iných témach: mám dve vš, štátnice z dvoch jazykov, doktorát, 10 rokov manažérskej praxe. Mala si štyri pohovory, ale ani na jednom si asi deti nespomenula. Keby si bola otvorená a nezatajila 2 deti, tak by si isto svoju pozíciu obhájila. Totižto potenciálny zamestnávateľ v tvojom konaní videl neúprimnosť, a potom môže uvažovať a hádať, čo si ešte zatajila a čo v budúcnosti možno aj v pracovných veciach zatajíš. Pri tvojej inteligencii si predsa len musela vedieť, že sa bude zaujímať o referencie predchádzajúceho zamestnávateľa. Myslím si, že za tvoje neprijatie na pracovnú pozíciu si môžeš sčasti sama tým, že si v podstate dala možnosť na neželané "prekvapenie" od predchádzajúceho zamestnávateľa a to ťa dobehlo.
    Keby si ty vlastnila firmu, prijala by si pracovníka ktorý nie je úprimný?

    Môže bývalý zamestnávateľ podať ako referenciu informáciu o tom, že som na materskej dovolenke?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.