Zavrieť

Porady

Povinnosť upozorniť na existenciu dlhu.

Celý život platím dane a poplatky za komunálny odpad riadne a včas. V roku 2016 som však zjavne pri množstve povinností prevzal rozhodnutie za komunálny odpad, ale hneď nezaplatil. Od mesta som doteraz žiadne upozornenie žiadnou formou nedostal. Mesto porušuje zákon, lebo napriek tomu, že mám elektronickú schránku štátu aktivovanú na doručovanie a napriek tomu, že som ich na to už v roku 2017aj 2018 niekoľkokrát upozornil, aj v tomto roku mi doručili ďalšie rozhodnutia papierovo. Jedno na komunálny odpad som prevzal a zaplatil, druhé na daň neprevzal. Teraz som išiel sa na toto opýtať osobne a dozvedel som sa, že za rok 2016 som nezaplatil za komunálny odpad a že mesto bez toho aby čo i len jednu výzvu poslalo, postúpilo túto pohľadávku na exekútora. Od neho zatiaľ nemám nič, ale pýtam sa je toto možné, aby mesto len na základe prevzatia rozhodnutia bez ďalšieho upozornenia ľubovoľnou formou (napr. aj elektronicky čo je zadarmo a na čom som ich upozornil už v roku 2017 a mám o tom doklad) posielalo dlh rovno exekútorovi? Dlh samozrejme chcem uhradiť a uhradil by som ho už dávno, keby som o ňom vedel. Ani v zozname dlžnikov mesta nefigurujem, čiže o dlhu som sa nemal odkiaľ a ako dozvedieť. Ďakujem KĎ
buchač Dlh samozrejme chcem uhradiť a uhradil by som ho už dávno, keby som o ňom vedel. Ani v zozname dlžnikov mesta nefigurujem, čiže o dlhu som sa nemal odkiaľ a ako dozvedieť.
=======================
Hm...takýto názor mi príde, ako keby som počul nejakého cigána v štýle..." šak ja som nevedel "

Každý vlastník nehnuteľnosti snáď už po x rokoch vie, že každý rok, v určitý mesiac môže očakávať obálku od mesta so sumou výpalného.
Chobot Keby len jednu...

- odpady
- daň z nehnuteľnosti
...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Na začiatok trochu citátov zo zákona č. 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

    § 81 Vyrubenie poplatku a splatnosť
    (1)
    Poplatok obec vyrubuje každoročne rozhodnutím na celé zdaňovacie obdobie.
    Vyrubený poplatok je splatný do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. Ak poplatník preukáže, že využíva množstvový zber, obec poplatok nevyrubí rozhodnutím.



    § 98b
    Elektronické služby
    (1)
    Obec môže poskytovať elektronické služby.

    (2)
    ..........





    (5)
    Podrobnosti o elektronickej komunikácii a poskytovaní elektronických služieb ustanoví obec všeobecne záväzným nariadením11) a uverejní ho na svojom webovom sídle.



    Takže oznámenie o vyrubení poplatku je právoplatný dokument na úhradu. Obec nemá povinnosť posielať nejaké ďalšie výzvy na zaplatenie. To nie je komerčná spoločnosť, ktorá by chcela byť "customer friendly" a okrem zákonnej povinnosti by upozorňovala na nesplnenie povinnosti ešte aj iným spôsobom. Ak sa poplatok neuhradí, obec bude vymáhať - a je len na nej, ako. Ani po podaní daňového priznania ťa daňový úrad neupozorňuje, že si zabudol zaplatiť daň. Alebo keď ti príde zaplatiť daň z nehnuteľnosti - koľko krát ťa upozorňuje správca dane, že si zabudol zaplatiť?


    A s tou elektronickou komunikáciou - veľa by si chcel od niektorých obecných úradov, kde ešte používajú písacie stroje. Zatiaľ to nemajú povinnosť.


    Uhraď čo najskôr poplatok a obec môže stiahnuť exekúciu, pokiaľ ešte exekútor nezačal exekučné konanie.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Sam sebe odporujes, raz pises, ze si rozhodnutie prevzal, na konci zase, ze by si uhradil uz davno, keby si o nom vedel. Nie si jediny, ktory zabudol zaplatit sek, daj to do poriadku a nezabudni na buduci rok.
    Len tak medzi nami, neviem ake ste velke mesto, u nas aby sme usetrili na postovnom vymery roznasali pracovnici mestkeho uradu a upomienky nosi dochodca. Predtym mi chodili tri vymery - dan, smeti, pes, teraz tusim jeden.

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    nie je potrebné to písať sem, hneď po zistení nedoplatku bolo potrebné ísť - najlepšie je tieto záležitosti riešiť osobne a ústretovo, obec nie je povinná komunikovať elektronickou formou, preto ešte nie je namieste sa spoliehať na túto formu, odporúčam čím skôr pohľadávku zaplatiť a ostatné riešiť so správcom daní
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jakubec Terezia13, preco obec nie je povinna dorucovat rozhodnutia elektronickou formou do schranky na www.slovensko.sk, pokial je tato aktivovana pre dorucovanie uradnych rozhodnuti?
    dmc pretoze jej to zakon neuklada ako povinnost.
    Terezia13 pretože s toľkého množstva danivníkov jeden-dvaja majú elektronickú a obec nie je povinná - zatiaľ - toto mať napamäti, zatiaľ je to v písomnej forme a jeden výtlačok sa zakladá na úrade, zatiaľ to tak funguje a kontrola sa ešte zatiaľ vždy zameriava na zaslanie tlačiva a to doporučene
      zbaliť

    Dodkoo je offline (nepripojený) Dodkoo

    Dodkoo
    U nás pracovníci mesta roznášajú osobne cez víkendy, ak nezaplatíš tak znovu roznášajú upomienky. Do schránky slovensko.sk posielajú len ak ich vyslovene požiadaš, poznačia si to asi na žltý lístoček a ručne napíšu a priložia PDF prílohu. Štátny IT nie je tak funkčný ako by človek čakal, že to urobí hromadne a zvyšku kto nemá schránky vytlačí listy.

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    najsammúdrejší pištoľník si zasa zamieňa pojmy a dojmy, dumbierk si je vedomý účtov, ale sa mu podarilo jeden nezaplatiť a príčinou toho je podľa neho to, že ho neinformovali elektronicky ale písomne
    zasa nekydajme na každého za každú cenu, on rieši aj tak niečo iné
    Naposledy upravil marleau : 21.12.18 at 14:25

    Povinnosť upozorniť na existenciu dlhu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.