Zavrieť

Porady

Ako pracovať podľa zákonníka práce a neprísť pritom o prácu?

aleaiactaest

aleaiactaest je offline (nepripojený) aleaiactaest

aleaiactaest
Ahoj. Pracoval som u zamestnávateľa so zmluvou na dobu neurčitú. Hodinová mzda brutto bola 3,20e, v dvojzmennej prevádzke, 12 hodinovej dobe , 4 dní v týždni, niekedy 5 dní. Niekde som sa dočítal, že podľa zákonníka práce je dovolené pracovať maximálne 40 hodín týždenne. Čiže v mojom prípade, som odpracoval behom 4 dní 48hodin. Za december by som podľa zákonníka mohol odrobiť max 160h, ale realne mám odrobených 230h. Na výplatnej páske účtovník miesto 12h, uvádza 8 hodín, tak to má takto ošetrené. Samozrejme mi firma vyplácala všetok odrobený čas ale.. Idem k inému zamestnávatelovy, ktorý platí žalostných 10 centov viac, žial nemám možnosti najsť niečo iné/lepšie. Pracovať chcem, hlavne kvôli odvodom, ktoré si niesom schopný platiť sám, ale mám obavy , že to s pracovnou dobou bude rovnako, čiže nonstop v práci,cez sviatky, život skoro žiadny, prechodené choroby, strata na váhe, slabosť. Preto zvažujem skrátený úvazok, ale mám obavy, že mi miesto 20 hodin týždenné, naparí viac. Veď si to môže dovoliť, keď má vela advokátov a tisíc spôsobov ako zamestnanca i śtát legálne oklamať.. Otázka teda znie, ako môžem pracovať tak ako to uvádza zákonník práce a nezničiť si zdravie no a zároveň udržať si prácu?
veronikasad O aku pracu ide?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  veronikasad

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
  Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
  Registrovať
  sosak

  sosak je offline (nepripojený) sosak

  sosak
  aleaiactaest
  Otázka teda znie, ako môžem pracovať tak ako to uvádza zákonník práce a nezničiť si zdravie no a zároveň udržať si prácu?
  -----------------------------------------------------------------------------------------
  Možností máš viac.... Napríklad si založ živnosť a potom uvidíš, čo je to pracovať sám na seba: Starosti o zákazky ktoré si musíš sám zháňať a potom vykonať ku spokojnosti zákazníka a keď ti nezaplatí, tak musíš peniaze vymáhať, nakupovať materiál, účtovanie, fakturácia, platenie odvodov, platenie za prenajaté priestory a energie a kopec iných vecí, ktoré sú potrebné na chod firmy SZČO.Musíš byť mobilný a preto musíš mať auto a prevádzka auta nie je zadarmo, počnúc poistkou, palivo, údržba... A na chod malej firmičky niekedy ti ani 12 hodín denne nebude stačiť....
  Zamestnávateľ toto všetko robí za teba a má čo robiť, aby v dnešnej dobe neskrachoval a aby zachoval napr. aj tvoje pracovné miesto. Takže ti chýba pohľad z druhej strany, aby si všetko pochopil.
  Podľa náznakov a poznám trh práce, pravdepodobne pracuješ v nejakej SBS-ke, až tak moc sa nenarobíš, aj keď si uvedomujem, že aby si mal nejaký vyšší príjem musíš kompenzovať vyšším počtom odrobených hodín. Takže keď to zhrniem, tak sa zamestnaj a vykonávaj odbornejšiu prácu, kde sú mzdy o niečo vyššie, alebo si založ živnosť a niečo pre to aj urob, keď si v práci nechceš zničiť život.
  jslancik pri všetkej úcte, to mu pomôže v čom???

  Ako pracovať podľa zákonníka práce a neprísť pritom o prácu?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.