Zavrieť

Porady

Dohodárka a výška materskej

eviinka33

eviinka33 je offline (nepripojený) eviinka33

eviinka33
Dobrý deň prajem, kamarátka pracuje v manželovej firme na DoPČ od 01.01.-31.12.2018 s minimálnou hodinovou mzdou, iné zamestnanie ani iné príjmy nemá. Cca pred mesiacom zistila, že je tehotná a začiatkom júla by mala nastúpiť na materskú. Vzhľadom na to, že jej práve končí dohoda, chcela by poradiť, čo by bolo pre ňu výhodnejšie a či má nejakú možnosť, ako by mohla mať vyššiu materskú. Tým, že celý rok bola na dohodu, predpokladám, že podmienku min. 270 dní nemocenského poistenia splnila. Ak by som mohla poprosiť o odpovede:
1) ak by sa teraz od 01.01.2019 v manželovej firme zamestnala na HPP s mesačnou mzdou 700 Eur, vyšla by jej materská cca 75% z týchto 700 Eur alebo by sa do vymeriavacieho základu počítala aj tá minimálna mzda z roku 2018 - kedže je to u toho istého zamestnávateľa?
2) je z pohľadu nároku na materské nejaký rozdiel v tom, či je zamestnankyňa pred nástupom na MD zamestnaná na HPP alebo na dohodu? počíta sa vymeriavací základ inak dohodárke a inak zamestnankyni v pracovnom pomere?
Vopred ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    veronikasad

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    eviinka33 Ďakujem za odpoveď ... len pre uistenie sa, či to chápem správne, že ak by sa od 01.01.2019 znova u manžela zamestnala na dohodu s prav.príjmom tak "na účely určenia rozhodujúceho obdobia sa nemocenské poistenie zamestnanca rovnakého typu u jedného zamestnávateľa, ktoré zaniklo a následne vzniklo nasledujúci kalendárny deň, považuje za nepretržité (§ 20 ods. 1 tým nie je dotknutý)" = rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ by teda bolo obdobie od vzniku nemocenského poistenia tj. od 01.01.2018 ? Ale ak sa od 01.01.2019 zamestná na HPP už je to nemocenské poistenie iného typu?
    Prípadne ak by sa na dohodu zamestnala napr. od 03.01.2019 = rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ by teda bolo obdobie od vzniku nemocenského poistenia tj. od 03.01.2019?

    Dohodárka a výška materskej

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.