Zavrieť

Porady

NEopatrovanie/NEstaranie sa o rodičov ...

Riddler

Riddler je offline (nepripojený) Riddler

Riddler
Dobrý deň. Potrebujem nutne radu lebo ... cítim že aj keď mám len 30 rokov dostanem asi infarkt ....

PROSÍM Vás ............. situácia je takáto. Žijem so svojimi starými rodičmi + moja matka. Matka má vybavený opatrovateľský príspevok na svojho otca. Starí rodičia na ňu dom prepísali v septembri 2018.

Moja matka však nemá absolútne záujem o nich ani ich zdravie.

Pre lepšie pochopenie:
Matka si našla priateľa koncom roka 2017. Začala k nemu chodiť - fungovalo to štýlom týždeň tam, týždeň tu doma. Už počas tohto obdobia brala opatrovateľský príspevok na svojho otca (môjho dedka). Po prepísaní domu na ňu (darom) je tam stále čoraz častejšie. Je nezamestnaná. Ja bývam so starkými (babka 80rokov, dedko 83rokov) varím im, upracem, nakúpim, riešim aby brali lieky atď - proste dá sa povedať, že robím všetko preto aby im nič nechýbalo.
Teraz je stále čoraz viac tam a čoraz menej doma - stále berie opatrovateľský príspevok.

Proste sa fakt o nich nestará - keď príde na pár dní tak im uvarí nejaký obed, operie veci a nič viac. Vydrží 3-4 dni a zmizne na 7-10 dní zase preč.

Starí rodičia berú ráno aj na večer lieky - ja pracujem mám rannú/poobednú smenu - tým pádom nemám ako dohliadnuť či si lieky zobrali alebo nie. Často aj zabudnú. Ak niektorému z nich ostane aj zle tak ten druhý nevie použiť mobil a asi by ani nevedel čo má robiť - ledva chodia.

LEN PRE SILNÉ ŽALÚDKY NA ZÁVER ...

20.12.2018 babka ráno odpadla - zostala v bezvedomí. Mal som poobednú chvalabohu tak som bol doma. Matka bola doma zavolali sme sanitku a zobrali babku do nemocnice.
21.12.2018 mi bolo oznámené že ju prepustia až 27.12. .... doma som to povedal matke ...... ktorá ešte V TEN DEŇ odišla ku priateľovi s tým že sa vrátia obaja 31.12.2018.

10 dní som bol s nimi. resp. do 27.12. som každý deň chodil do nemocnice za babkou a doma sa staral o dedka.

PROSÍM VÁS ... či už advokát alebo zdravotník alebo nejaký pracovník úradu práce alebo ja už ani neviem kto .... ja už nevládzem. čo mám robiť????

A nepíšte mi, že sa mám odsťahovať .... lebo to mi svedomie nedovolí a keď vidím čo sa tu deje tak sa to proste nedá.

PROSÍM O POMOC .......... KOHOKOĽVEK .........
15 komentárov     zbaliť
veronikasad o čo ti ide ? Donútiť matku aby sa starala o rodičov alebo aby prišla o opatrovatelský príspevok ? Alebo nebodaj o darovaný dom - bojíš sa, že sa matka vydá ?
Riddler Nepotrebujem aby o niečo prišla. Nemám s ňou nejaký zlý vzťah alebo niečo podobné ... len mi to príde tak akoby zneužívala situáciu. Vôbec ju nezaujíma čo s nimi je. Ďalšia vec je tá, že im berie ich kredit.karty kam im chodí dôchodok a nič z neho nevidia. Mne o peniaze nejde ... ide mi o to ako sa k nim správa ....
veronikasad Stravovanie a ostatné náklady financuješ teda ty zo svojich príjmov ?
Tweety Tak sa spolu o jej postoji k rodičom porozprávajte. Navrhni riešenia.
Riddler veronikasad - áno
veronikasad chceš si vybaviť opatrovatelský príspevok na seba, alebo máš iné riešenie ? Zablokovať existujúce bankomatové karty a vybaviť nové je ten najmenší problém ...
Riddler Tweety - riešili sme to v utorok aj stredu. Uznala, že treba pri nich byť. Ked majú takýto zdrav. stav. atď.
Dnes som prišiel z práce pred chvilkou a zistil som že už je preč ..... zobrala sa a šla k priateľovi. Ja zajtra idem ráno do práce - neviem kto im dá lieky atď. lebo zvyknú zabúdať. A nie je tu ani kúsok pečiva - ani mi nedala vedieť že im treba niečo na ráno kúpiť a že vôbec ide preč ..... takže tak ............
Riddler veronikasad - nepotrebujem opatrov. príspevok. Proste už neviem čo robiť. Babka mi spomínala ako bola na vianoce v nemocnici že ju matka predtým päsťou búchala zas do hlavy a šklbala jej vlasy .... proste je to tu celé už až nebezpečné keď tu ona je. Neviem čo proste robiť ...........
Jarka 1 hmmm ... Riddler a to čo nám toto tu dávkuješ po dávkach? ... lepšie povedané ... stupňuješ
veronikasad Jarka, neviem prečo mám pocit, že najväčším problémom ktorý Riddler rieši nie je babka ale priatel matky ...
vicktor buchala, sklbala, ...
Starki su v akej psychickej kondicii? Uvedomuju si ze spravili chybu darovat dom nehodnej dcere? Mozu ho pytat spat - hladaj otazky o vrateni daru.
korela veronikasad, v každom prípade, ak matka berie opatrovateľský príspevok, tak má poskytovať svojim rodičom adekvátnu starostlivosť.
.
aj keby zadávateľ zavádzal, čo však nemusí, prípad treba riešiť, je predsa nemysliteľné, aby vlastné dospelé dieťa ubližovalo rodičom, navyše ak sa už nevedia sami fyzicky brániť.
.
postup, ktorý som vo svojej odpovedi uviedla je zo života, a organizácie, ktoré sa tým zaoberajú nie sú žiadni amatéri, môže si niekto vysnívať nepravdivý scenár, ale mu neprejde. ide sa po faktoch.
preto tie detailné odporúčania, ako postupovať.
.
v starobe je častá malnutrícia, na ňu treba dávať pozor.
.
pred chvíľou som skypovala, dedinský rozhlas jednej obce na juhu práve vyzýval občanov majúcich záujem o opatrovateľstvo, nech sa prihlásia. zrejme majú dosť prostriedkov.
korela vicktor (Dnes 08:58) buchala, sklbala, ...
Starki su v akej psychickej kondicii? Uvedomuju si ze spravili chybu darovat dom nehodnej dcere? Mozu ho pytat spat - hladaj otazky o vrateni daru.
.................................................. ......................................
keď sa im toto bude diať, lepšiu psych. kondíciu zrejme ani nemožno očakávať. prečo si väčšina mladších ročníkov myslí, že osemdesiatnici sú postihnuté bytosti, oni predovšetkým chradnú na tele, nie na duchu.
fyzické aj psychické týranie treba zastaviť čo najskôr.
.
pri navrátení daru - domu im musí niekto pomôcť, sami to najskôr nezvládnu, ktovie, či sa vedia orientovať na internete, majú na právnika, pomôcť by mohla aj obec. ale starým rodičom je trápne označiť vlastné dieťa za agresora práve vo vlastnej obci, pretože to vnímajú ako zlyhanie vo výchove.
preto sa radšej obrátiť na OZ, alebo iné organizácie, ktoré sa venujú seniorom a prípad pomôžu profesionálne vyriešiť.
mať dôkazy o ubližovaní a neposkytovaní starostlivosti je v tomto prípade viac ako užitočné. je potrebné.
Katy a R zbytočné je špiritizovať o vzťahoch (nepoznáme situáciu)... a o darovaní bytu (majiteľ môže darovať byt hocikomu, je to len jeho vec). Zadávateľ sa pýtal na zabezpečenie starostlivosti .. myslím, že odpoveď má. A je len na otcovi, že či bude chcieť,aby ho dcéra naďalej opatrovala. Ak nie - zadávateľ má už tu spomenuté možnosti
afrikánka Dobrý deň. Potrebujem nutne radu lebo ... cítim že aj keď mám len 30 rokov dostanem asi infarkt ...

Táto úvodná veta vystihuje to najpodstatnejšie, s čím má Riddler problém. Je to stret rodinnej spolupatričnosti, podmienkami, okolnosťami a jeho svedomím.

A nepíšte mi, že sa mám odsťahovať .... lebo to mi svedomie nedovolí a keď vidím čo sa tu deje tak sa to proste nedá.

Tá posledná veta nám napovie, že presne vie, čo by mu pomohlo. ODSŤAHOVAŤ.
Písať mu o minulosti, čo bolo kedysi, je v tejto situácii zbytočné, takisto aj rady o súdnom riešení daru, navrhovaní o "udaniach" svojej matky...tiež. Kto sa v takejto situácii neocitol, nepochopí s čím tento mladý muž bojuje. Osobne som to prežila ako 25, 33 a 50 ročná, v jednom prípade tiež išlo o babku. Dve osoby osoby mi zomreli v dome, boli vynášané v truhle. Tieto zmätky boli vždy spôsobené tvrdohlavosťou žien, ktoré sa nemienili chytiť svojej povinnosti, či už zo zákona, alebo morálky...veď načo aj, keď mali poruke súcitnú osobu? Dnes to pociťujem a vyhodnocujem, ako zneužitie a jediné východisko vidím ODSŤAHOVAŤ a tvrdo postaviť svoju matku pred zodpovednosť. Opatrovanie starkých sa potom určite vyrieši, stačí poslať kontrolu z patričných miest, ktoré dohliadajú nad opaterou. Bodka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Zisti na obecnom, miestnom, mestskom, VUC urade moznost umiestnenia do seniorhausu.

(oprava / vymaz po upozorneni od marjankaj na chybu)
    Naposledy upravil vicktor : 07.01.19 at 07:54
    Terezia13

Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

Terezia13
    rodinné problémy je ťažko riešiť aj tu na porade, asiby som sa snažila vybaviť alebo nájsť opatrovateľku a matke to zdôvodniť, že asi nemá čas popri priateľovi sa starať o rodičov, tak ste našiel takéto riešenie, krajné riešenie - dať starkých spoločne do dobrého penziónu, ak sú na to financie (iste tu bude koment - kde je ten dobrý penzión), ale je potrebné hľadať, zistiť si preferencie, aby to starkým čím menej ublížilo - ale boľavé to je tak či tak, ostatné nápady sú tiež dobré, treba vyskúšať všetky možnosti
    afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

afrikánka
    Čítam tvoje ťažkosti, aj rady, odpovede... sú rôzne.
    Tvoja matka berie opatrovateľský príspevok, ale v poslednej dobe zanedbáva svoje povinnosti, záväzky, dáva prednosť priateľovi. Neviem, koľko má rokov, koľko rokov bola bez partnera, ale jednoznačne si uľahčuje život a uniká zodpovednosti, ku ktorej sa zaviazala, či už úradne, alebo morálne, ako dcéra.
    Dom bol na ňu prevedený darom. Kto bol iniciátorom? Tvoja matka, alebo babka? Ak babka, je vidieť snahu o zabezpečenie opateri, čo je v jej situácii a vzhľadom na vek pochopiteľné. Častá pohnútka a voľba starých ľudí, možno dala návrh tvoja matka, ktorú zase mohla viesť zištnosť. Tak, alebo onak, veľká neopatrnosť od tvojich starých rodičov!
    V tvojej neprítomnosti ju matka fyzicky napáda? Spýtala by som sa starého otca, ako k tomu dochádza, ak nemá strach, tak pravdivo prehovorí. Zrejme sa stretnem s odporom, ale upozorním na možný problém, že babka tvoju matku môže dráždiť odkazovaním na darovanie domu a takto ju vydierať. Bývajú to zložité rodinné vzťahy, ktoré sa ťažko riešia, dokazujú. Aj tvoja matka môže byť unavená a znechutená, každý totiž nie je na doopatrovávanie starých ľudí. Chce to láskavosť, obetu, ale aj "pevné pravidlá" Je potrebná zodpovednosť, vďačnosť, dôvera a rešpekt u oboch strán. Je známe, že ženy vekom "hrubnú" a muži "zjemňujú". Tu môže byť zádrhel u matky a babky. Kto neskúsil opatrovanie starých ľudí, tak vôbec netuší, čo to obnáša! Vždy ide o profil osobnosti, tak u prestárleho, či u opatrovateľa. U tvojej matky vznikol problém, že si môže "ľahko" zarobiť a striasť sa zodpovednosti, vybrala si tú pohodlnejšiu cestu, lebo sa má na koho spoľahnúť - na TEBA!
    Rozhodne musíš nabrať silu a odvahu a pohovoriť si s matkou! Neber ohľad na jej výhody, nešetri ju, ani ona nešetrí TEBA. Je voči tebe bezohľadná, si mladý človek, nemá na to právo, pokiaľ má energiu na opatrovanie svojich rodičov, je finančne odmeňovaná a siaha im na dôchodky. Buď, alebo!!!
    Pokiaľ sa s ňou nedohovoríš, nedôjde k náprave, nekompromisne sa ODSŤAHUJ, hoci v zadaní otázky odmietaš takúto radu. Nedaj sa zneužívať!!!
    korela

korela je offline (nepripojený) korela

korela
    "Riddler (Dnes 17:51) veronikasad - nepotrebujem opatrov. príspevok. Proste už neviem čo robiť. Babka mi spomínala ako bola na vianoce v nemocnici že ju matka predtým päsťou búchala zas do hlavy a šklbala jej vlasy .... proste je to tu celé už až nebezpečné keď tu ona je. Neviem čo proste robiť ........... "
    Každý starší človek sa nachádza v inej kondícii, ale to ešte neznamená, že musí zákonite skončiť v cudzom prostredí v nejakom zariadení.
    Najväčšiu chybu starí rodičia urobili, keď darovali dom svojej dcére. Čo ich k tomu viedlo? Iba jej odviazali ruky od ich opatery.
    Máš viac možností, praktickému lekárovi porozprávať o ich situácii, ako sa tvoja matka správa ku svojim rodičom, trvať na zázname v zdravotnej dokumentácii, ev. si hneď z toho daj urobiť výpis alebo odfoť v prítomnosti notára, môže sa ti to niekedy zísť, navštíviť sociálny odbor a ešte sú tu organizácie, ktoré zastupujú aj seniorov najmä pre v téme uvedené dôvody (týranie). Ev. prípad nekompromisne riešiť súdnou cestou aj s odobratím daru. Vytváraj si svoju osobnú dokumentáciu vo forme denných záznamov, nemusíš si neskôr na všetko spomenúť.
    Matka vychová iks detí a deti nedochovajú jednu matku. Staré pravdivé príslovie.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Korela, starala si sa už o osoby v tomto veku ? Buchač, misoft, aj mnohí ďalší by určite vedeli písať romány, Často som stretala pani z vedľajšieho činžiaku, ktorá chodila opatrovať manželovu matku a nie raz sa na ňu sťažovala, že svokra volala na ňu policajtov, lebo ju chce okradnúť a zabiť. Samozrejme, nič z toho nebola pravda ...
    Ak Riddler nie je ďalší x-hlavý nick, ktorý sa tu zabáva (od 4.1, sa k ničomu nevyjadril), je to od neho len pohlad z jednej strany. Býva u starých rodičov, prečo by aj on nemohol podielať na starostlivosti. Rád tu dostal viac ako dosť.
    misoft Korela - predchádzajúci komentár ti to napísal jasne. Ja nemusím romány písať, ta sám som taký román. Striedačka každý týždeň, ak treba skoro ráno na autobus, aby som bol po ruke, keď treba. Lezie to do času, peňazí, osobného života - ale to je vedľajšie - takže tvoj príspevok je tak trochu "od veci". Buchač si svoje preskákal, ja si teraz "užívam" to svoje (spolu s bratom)....
    To čo píšeš... lekár, sociálny odbor, nejaké organizácie... všetko je už len byrokracia. Môj brat by ti mohol o tom napísať 1000 stranový román. Všetky tieto inštitúcie majú "svoje" lehoty (a niekedy sú riadne dlhé - často nie dni, ale týždne, mesiace, dokonca ROKY).

A k Riddlerovi - tiež mám dojem, že si z nás robí prču.

Tím, ktorí sa starajú o rodičov, prajem čo najviac sily a trpezlivosti, lebo to nie je prechádzka ružovým sadom, ale predieranie sa divokým bodliačim....
    korela Rodičia vynaložia úsilie na výchovu svojich detí. Tiež svojím spôsobom prinášajú obete.
    Tri groše nie sú iba o peniazoch.
    Mohla by som uviesť aj iné pohľady, ale nie sú vhodné pre toto fórum.
    Situáciu doopatrovania svojich rodičov chápem. Ešte v min. st. to bolo samozrejmosťou a v domácom prostredí. A s láskou.
    Tri generácie žijúce ešte spolu, išlo to ľahšie ako dnes, starí aj prastarí rodičia mali dôvod žiť, mladí ich držali v správnej mentálnej hladine, cítili sa dôležití a nie odstrčení bokom a v samote.
    vicktor Kedysi to bolo jednoduchsie - stari ludia robili na svojom gazdovstve dokedy vladali a vypustili dusu. Malokto bol roky odkazany na opateru v porovnani s dneskom, ked farmaceuticky priemysel umelo udrziava nevladnych ktori uz zo zivota nemaju nic.
    misoft vicktor - pozor - KAŽDÝ má právo na život - takže farmaceutický priemysel vyrába niečo, čo lekári použijú na to, aby toto právo človeka bolo naplnené. Otázne je, či si to tie osoby niekedy uvedomujú, alebo či to chcú dobrovoľne. Ale to už je iná polemika....
      zbaliť

NEopatrovanie/NEstaranie sa o rodičov ...

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.