Zavrieť

Porady

Ako postupovať aby mi Sociálna posiťovňa priznala materské ako otcovi?

Manželka ukončila poberanie materského v októbri 2018. Momentálne poberá rodičovský príspevok. Ja som pracujem (závislá činnosť). Ako máme postupovať pri žiadosti o materskú dovolenku (MD) a poberanie materského pre mňa ako otca?

Máme, niektoré obavy:

- v prípade, ak manželka požiada o odobratie rodičovského príspevku (RP) a mne SP neuzná MD a materské ako dávku, je možné aby manželka znovu zažiadala o RP?
- v prípade, že manželka nebude poberať RP, ako je to so zdravotným poistením? Je nezamestnaná, a musí sa teda prihlásiť do evidencie na ÚPSVR? Na internete som sa dočítal o možnosti prihlásiť sa do SP z titulu" osoby riadne sa starajúcej sa o dieťa do 6 roku veku". ktorú možnosť uplatniť.
- aká je časová postupnosť, má sa najprv manželka odhlásiť z RP a ja až potom požiadam o MD, alebo ako to je?
- Čo všetko musím ja ako otec priložiť k žiadosti? SP vraj po novom prísnejšie posudzuje podmienku prevzatia dieťaťa do starostlivosti. Je súčasťou žiadosti aj nová zmluva so zamestnávateľom? Čo ešte musí obsahovať? Čo musím ešte musím doložiŤ?

Poprosím o čo možno najpodrobnejšiu odpoveď.

Ďakujem veľmi pekne.
veronikasad Počas poberania materského sa budeš starať o dieťa, alebo budeš pracovať ? Máš splnenú podmienku 270 kal.dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ?
jzvoncek chcem pracovat u toh isteho zamestnavatela, podmienku 270 dni mam samozrejme splnenu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nemôžeš pracovať na rovnakej pracovnej pozícii - v pracovnom pomere z ktorého poberáš materské. SP ti výplatu materského zamietne

    Čo sa týka zdravotného poistenia, od 30.12.2018 platí novela zákona o zdr.poistení. Pokial sa manželka nestará o ďalšie dieťa do 6 rokov veku, musí sa prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako samoplatitel. Alebo zaevidovať na Úrade práce s tým, že musí plniť všetky podmienky uchádzača o zamestnanie.
    Naposledy upravil veronikasad : 06.01.19 at 09:00
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Pozri bod 5 z blogu p. Mihála, ktorý priložila Daša
    jzvoncek Ďakujem pekne, este som nasiel v informacnom letaku SP "Otec a materske" vetu : bod 2 "Otec, ktory je zamestnancom, nesmie dosahovat vymeriavaci zaklad". Tomuto mam ako rozumiet? Ze nemozem mat zavislu cinnost?
    veronikasad To znamena, ze z nemocenskeho poistenia, z ktorého poberas materske, nemozes mat prijem. P. Mihal v bode 5 vysvetluje ako to dosiahnuť.
      zbaliť

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    pokieľ viem, tak aktuálne je dosť problém, keď chceš pracovať u toho istého zamestnávateľa. na firmu chodia kontroly, strieda sa socialka, inšpektorát práce. Rozhodlis a to zamestnávateľom poriadne osladiť.

    ak si ešte nečítal, tak skús pozrieť toto https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=197 sú tam aj odporúčania, ako minimalizovať riziko neschválenia
    jzvoncek Ďakujem pekne, reliu som prestudoval. Este som nasiel v informacnom letaku SP "Otec a materske" vetu : bod 2 "Otec, ktory je zamestnancom, nesmie dosahovat vymeriavaci zaklad". Tomuto mam ako rozumiet? Ze nemozem mat zavislu cinnost?

    Ako postupovať aby mi Sociálna posiťovňa priznala materské ako otcovi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.