Zavrieť

Porady

Ukončenie pracovného pomeru pred uplynutím výpovednej lehoty

Zamestnanec dostal výpoveď. Od 1. 2. plynie mu 3-mesačná výpovedná doba s dvojmesačným odstupným. Ak sa zamestnanec rozhodne ukončiť v tomto období pracovný pomer skôr, ako mu uplynie výpovedná doba, jeho nárok na odstupné sa touto skutočnosťou mení?
veronikasad kolko rokov trvá pracovný pomer ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Liptáčik Môžeš mi prosím priblížiť, ako sa odstupné mení?
    Liptáčik Ďakujem veeeľmi pekne. Snažím sa to sama naštudovať, ale potrebujem vyplniť medzezy

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pozri § 76 odst. 2 ZP.

    Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
    a)
    jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
    b)
    dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
    c)
    trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
    d)
    štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
    e)
    päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

    ivka70 je teraz online ivka70

    ivka70
    Ak sa zamestnanec rozhodne skoncit PP skor, musi poziadat o skoncenie PP dohodou z jeho strany, bez udania dovodu - narok na odstupne v takom pripade nevznika.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Neplatí § 76 odst.2 ZP ? Výpovedná doba ešte nezačala plynúť ...
    ivka70 Plati, ale to by museli chciet obaja uzavriet dohodu s dovodom... Otazka bola, ak zamestnanec sa rozhodne... A to uz davno neplati, ze sa moze rozhodnut ako bolo v ZP kedysi.
    Liptáčik Veľmi pekne ďakujem za radu. Pomohla mi zorientovať sa v problematike.
      zbaliť

    Ukončenie pracovného pomeru pred uplynutím výpovednej lehoty

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.