Zavrieť

Porady

Darovanie majetku

fachman

fachman je offline (nepripojený) fachman

fachman
Prosím o radu.Manželka vlastní 3/8 dom a pozemok.Svokor vlastní 5/8.Svokor chce svoj podiel darovať vnukovi,môjmu synovi.Chceme aby tam svokor dožil,ale notárka povedala že až keď syn bude mať výpis z katastra,dá sa dodatočne vybaviť,aby mal svokor užívacie právo počas jeho života.Prečo sa to nedá hneď zapísať,pri darovaní a zápisu do katastra.Ďakujem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  ivka70

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Vecne bremeno dozivotneho byvania sa da zavkladovat na kataster sucasne s darovacou zmluvou (myslim, ze len nemoze byt priamo jej sucastou, lebo darovanie nemoze byt niecim podmienene).

  Kedze svokor nie je 100% vlastnikom, myslim ze vecne bremeno dozivotneho byvania sa da zavkladovat aj skor, pred darovanim, bude s nim musiet suhlasit maznelka, ako vacsinovy vlastnik.
  dmc Zriadenie vecneho bremena moze byt sucastou darovacej zmluvy.
  ivka70 ano? myslela som, ze nie ....
  annova

  annova je offline (nepripojený) annova

  annova
  Vecne bremeno dozivotneho uzivania sa da riesit v darovacej zmluve i na ciastku 5/8. Pozor, dalsie ujednanie nemozu byt v darovacej zmluve, napriklad ako sa kedysi hovorilo, dochovat a pochovat! V tejto casti ujednania by darovacia zmluva nebola platna.
  Mária27

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  V peniazoch je to jedno, vždy sa platí za dva vklady.
  Podmienka bezodplatnosti darovacej zmluvy znamená, že darca nemá dostať majetkovú protihodnotu. Prevzatie záväzku (ťarchy) sa spravidla nepovažuje za protiplnenie. Ani v prípade prijatia určitého príkazu darcu obdarovaným, ak nemá majetkovú povahu, sa nepovažuje za protihodnotu. Príkaz sa často používa pri bezodplatných nadobudnutiach majetku (dar, závet), avšak býva často sporný.
  Notárka sa chce vyhnúť poťahovaniu sa napr. či nejde o zastretý úkon. Vecné bremeno nie je majetková protihodnota, obmedzuje len vlastníka v užívaní majetku (ktorý často aj tak neužíva).
  Anina2

  Anina2 je offline (nepripojený) Anina2

  Anina2
  Záleží aj na tom, čo by v budúcnosti syn zamýšľal s domom. Keby potreboval vybaviť v banke hypo, banka neakceptuje ťarchu v podobe dožitia starkého. Dá sa dodatočne, alebo zároveň s darovacou zmluvou napísať dohodu o právnom záväzku, kde sa vnuk zaviaže nechať starkého tam, kde je a zároveň nebude mať pri prípadnom úvere, alebo hypo zviazané ruky ťarchou na LV.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.