Zavrieť

Porady

Daň z predaja nehnuteľnosti

Pred 3mesiacmi som predávala byt s 24tis ziskom,ktorý som nevlastnila 5rokov čiže musím zaplatiť daň z predaja nehnuteľnosti.Až teraz som sa dozvedela,že som mala rozdeliť sumu na predaj bytu a zvlášť plus rekonštrukcia a zariadenie aby mi nevyšla platiť taká vysoká daň.Byt som predávala komplet prerobený so spotrebičmi a všetkým preto taký veľký zisk.Bločky z rekonštrukcie nemám a elektroniku si vraj rátať nemôžem.Dalo by sa teraz dodatočne prerobiť zmluvu u právnika?Ďakujem pekne za každú radu.
6 komentárov     zbaliť
misoft Asi ťažko. Zmluva o predaji - najmä ak nehnuteľnosť už prešla katastrom - je platná. Teraz je už neskoro. Mohlo by sa to považovať ako krátenie dane. Originály zmluvy sú na katastri - daňováci si ich môžu kedykoľvek vyžiadať.
Nemáš bločky - nemáš dôkaz o odpočítateľných nákladoch.
Na to si mala myslieť skôr, pri koncipovaní zmluvy (ako laik) si mala použiť služby právnika (ten by ti istotne povedal, čo môžeš odpočítať, pripočítať k cene).
Anik byt si získala ako - kúpila a následne predala? zmluvu už neprerobíš, ale bločky ohľadne rekonštrukcie si mala mať, resp. FA od stav. firmy, ktorá byt prerábala. čo už
BeataMarek 3roky som ho vlastnila.Neratala som s tym,ze byt niekedy budem musiet predat.Samozrejme vsetko po znamosti bez faktury...Blocky mam od nabytku,ale nie vstavaneho a vsetka elektronika,ktora tam ostala a aj preto byt stupol na cene.
Anik nadobudla si ho na základe kúpy?
Anik ak bol kúpený tak v hotovosti, alebo na hypo úver
BeataMarek Kupou,cast hypo,cast hotovost.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Nechapem ako by si si mohla zmluvu prerobit. Pokial nemas zivnost na stavebne prace tak ako si chces uctovat sumu za rekonstrukciu ?

    Keby iba dan s prijmu - 19 percent ale aj odvod do zdrav. poistovne 14 percent..........celkovo 33 percent.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Ak bola nehnuteľnosť kúpená aj prostredníctvom hypo úveru ako výdavok by sa dali použiť aj úroky zaplatené za prislúchajúci úver - nie istina pozri ZoDzP §8 ods.5 písm. f. (priložila som Ti aj príklad zo stránky fin. správy)

    Otázka č. 5 – Výdavky pri predaji nehnuteľnosti nadobudnutej formou hypotekárneho úveru
    Aké výdavky môže uplatniť daňovník pri predaji nehnuteľnosti nadobudnutej formou hypotekárneho úveru?
    Odpoveď
    Pri príjmoch dosiahnutých z predaja nehnuteľnosti, ktorá bola obstaraná formou hypotekárneho úveru, je možné uplatniť výdavky preukázateľne vynaložené na jej obstaranie [§ 8 ods. 5 písm. f) zákona o dani z príjmov]. Medzi tieto výdavky je možné zahrnúť aj úroky z úverov od stavebných sporiteľní resp. hypotekárnych úverov, ktoré sú poskytované výlučne za účelom nadobudnutia/kúpy nehnuteľností.
    Za uznané daňové výdavky súvisiace s obstaraním majetku (predávanej nehnuteľnosti) možno považovať aj ďalšie preukázateľne vynaložené výdavky, a to napr. poplatky za zrušenie úverovej zmluvy alebo poplatky za predčasné splatenie úveru, vedenie úverového účtu, zriadenie záložného práva a pod. Upozorňujeme, že samotné splátky úveru nie je možné uplatniť do daňových výdavkov.
    BeataMarek Smiem sa este opýtať...byt sme predávali spolu s manželom už po rozvode.Byt bol vo vlastníctve 1/2.Peniaze z bytu však neboli rozdelené na polovicu,ale mne išla väčšia čiastka čo je aj uvedené v zmluve o predaji bytu.Daň nebudeme platiť na polovicu, ale každý za sumu ktorú dostal?
    Mária27 Každý zo svojho príjmu.

    Daň z predaja nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.