Zavrieť

Porady

Živnostník a sociálne dávky

Zaciatkom roka som ukoncil spulupracu s firmou, kde som bol dva roky zamestnany na zmluvu (plny uvazok) a posledny rok na zivnost (bez prispievania do socialnej poistovne).
Otazka znie, ak by som sa zaevidoval na urade prace mam narok na socialne davky? Manzelka je zamestnana.
Naposledy upravil Trogars : 10.01.19 at 05:32
veronikasad Dopln presny dátum trvania pracovného pomeru
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mal by si mat narok na podporu v nezamestnanosti, keby si pozastavil alebo zrusil zivnost, kedze podmienky poistenia v nezamestnnaosti aspon 2 roky z poslednych 4 rokov pred evidenciou splnas.

    Ak ti narok na podporu v nezamestnanosti z nejakeho dovodu neprizanaju, narok na socialne davky ti nevznikne, kedze sa s manzelkou posudzujete spolocne (aj s detmi ) a ta, predpokladam, pracuje na plny uvazok.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Trogars Dakujem za reakciu.
    Ano manzelka pracuje na plny uvazok. Takze nema zmysel to riesit? Neviem ako to teraz chodi a ake je zivotne minimum pre trojcelnu rodinu.
    ivka70 Ma zmysel riesit evidenciu na UP kvoli podpore v nezamestnanosti na 6 mesiacov .....
    Trogars A vies mi povedat kolko mi mozu vyratat?
    ivka70 Vychadza to cca. polovica hrubej mzdy, ktoru si mal v tych 2 rokoch
    Trogars Cital som niekde, ze ak si pozastavim zivnost obnovit sa bude dat az za pol roka. Plati to rovnako aj ak ju zrusim? Ide mi o to, ze ak najdem pocas evidencie na UP nejaku pracu na zivnost a nebudem ju moct obnovit.
    veronikasad ak zivnosť zrušíš, obnoviš ju môžeš kedykolvek. Len pozor na upravu zakladu dane, ak ti zostali neuhradene pohladavky a nespotrebované zásoby.
    Dopln dobu trvania pracovného pomeru, kvoli posudeniu nároku na dávku v nezamestnanosti.
    Trogars Tak pozeral som papiere a trochu som sa prepocital. Mam odpracovane na zmluvu iba 14 mesiacov za posledne 4 roky. :/
    veronikasad Bohužial, potom ti nárok na dávku v nezamestnanosti nevznikne
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    podmienky k dávke v nezamestnanosti - že či vôbec je nárok .. a aj jej výške kuk tu:
    https://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s
    ak by ti nevznikol nárok a chýbala ti len krátka doba - tak sa dá aj dobrovoľne platiť SP poistné tú dobu a potom sa zaevidovať.
    Naposledy upravil Katy a R : 10.01.19 at 10:12
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Trogars Ako som pisal vyssie, zle som si to vyratal... mam odpracovanych iba 14 mesiacov. Predpokladam, ze tak dlhu dobu nebude mozne doplatit.
    Mila123 nie je možné doplácať spätne PvN
    ivka70 Musel by si teraz zacat platit cely balik poistenia a platit ho 10 mesiacov - a az potom sa evidovat - to nema zmysel
      zbaliť

    Živnostník a sociálne dávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.