Zavrieť

Porady

Doplatok ku minimálnej mzde 2

Mám jeden prípad: Priemer nemám nižší ako min. mzda, a predsa sa mi stane, že je hrubá mzda nižšia ako min. mzda.
Príklad: Pracovná zmluva na 2 hod./deň a 120€ mzda/mes. Priemerný zárobok mi vypočítal program za predchádzajúci kal. štvrťrok 2,8463€/hod., čo je viac ako min. mzda.
​Základná mzda je 114,00€+ 1 deň dovolenka rátaná priemerom 2,8463*2hod.= 5,69€ a to je spolu hrubá mzda iba=119,69€, čo je menej ako min. mzda 120€ za mes.
Je to takto v poriadku alebo je potrebné dať doplatok 0,31€, aby hrubá mzda dosiahla minimálnu mzdu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Kedze zamestnanec ma mesacnu mzdu, musi jeho priemer na dovolenku zodpovedat minimalnej mzde vypoctanej z mesacnej mzdy (a nie ako ty porovnavas minimalnu hodinovu mzdu).

    Minimalna hodinova mzda v decembri daneho pracovnika je
    120/(21*2) = 2,857142857142857 co ako sama vidis je viac ako tvoja priemerna mzda vypocitana za predchadzajuci stvrtrok - teda podla Zakonnika prace za december tu vypocitanu minimalnu mzdu pouzijes ako priemernu na vypocet dovolenky.


    A rovnako nemozes zakladnu mzdu len tak zaokruhlit na cele cislo, zakladna mzda pri odpracovani 20 dni po 2 hodiny je (120/42)*40 = 114,2857142857143
    Spolu 119,99999 = po zaokruhleni 120 EUR.

    Samozrejme potom uz doplatok potrebny nie je.
    MonikaF1991 Takto je to už jasné, veľmi pekne ďakujem

    Doplatok ku minimálnej mzde 2

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.