Zavrieť

Porady

doklad z ERP-vypočítaná dph- s nákup ktorý podlieha preneseniu daňovej povinnosti

maped

maped je offline (nepripojený) maped

maped
Poprosím o poradenie. Spoločnosť-platiteľ DPH kupoval okrem iného do spotreby drôt Fe, kde sa vzťahuje prenos daňovej povinnosti. Tento nákup bol uskutočnený cez faktúru kde to je vyznačené.
Potom u toho istého dodávateľa kupoval ten istý drôt opäť do spotreby ale cez nákup ERP-dostal doklad o nákupe kde je rozpis dph. Tento doklad je pre jeho použitie do účtovníctva. Je platiteľ dph a mal si drôt opäť zakúpiť s prenosom DP?
Ako to je v takom prípade, upatníte odpočítanie dph z nákupu?
Ďakujem.
7 komentárov     zbaliť
Mila123 kedy to bolo? v roku 2018 či teraz?
maped v 12/2018
Mila123 na stránke FS SR je návod na takýto prípad (z januára 2018)
od 01 01 2019 je možné odpočítať DPH aj z takého nákupu
Mila123 https://www.financnasprava.sk/_img/p..._T_cez_ERP.pdf
maped Máš prosím link? Tento nákup je ale ešte z decembra r. 2018 teda ak robím dph-čku teraz za 12/2018 tak už v januári môžem normálne odpočítať dph, resp. ako to urobiť? Klient trvá a odpočte. Ďakujem pekne.
maped Ďakujem Mila prečítala som, no neviem to nájsť kde sa píše, že z takéhoto nákupu je možné odpočítať dph?
Mila123 posledný odsek
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Mila123

    Mila123 je teraz online Mila123

    Mila123
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    maped Srdečná vďaka za ochotu, teda uplatním i keď sa to týka 12/2018?
    Mila123 nemôžeš, máš to predsa napísané
    maped ...akurát rozmýšľam ako je oškodovaný štát ak odberateľ dph-čku zaplatil a dodávateľ ju odviedol. :-) Na doklade z ERP sa ani nedá prenos DP vyznačiť a dph-čka zrušiť. Ak klient na tom trvá a dph si chce odpočítať, ja ho nemôžem presviedčať, mne nič neostáva iba blok zaúčtovať.
    Mila123 čudujem sa klientovi, ako ošetríš doklad z ERP, kde nie je možnosť uplatniť prenos?
    zaúčtuješ to ako bežný nákup ? i keď je to prenos?
    mňa zaujíma o koľko € sa bavíme....
      zbaliť
    Miska 1

    Miska 1 je offline (nepripojený) Miska 1

    Miska 1
    Od 2019 sa menil zákon o DPH kde pribudlo dodanie tovarov patriacich do kapitoly 72 Spoločného colného sadzobníka28da) a do položiek 7301, 7308 a 7314 Spoločného colného sadzobníka,28da) iných ako uvedených v písmene a) okrem dodania tovarov, pri ktorom je vyhotovená zjednodušená faktúra podľa § 74 ods. 3 písm. a) alebo písm. b),. To znamená že môže byť aj doklad z ERP.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 ale tento príklad patrí do roku 2018, na začiatku som sa pre túto zmenu pýtala....
    Miska 1 OK. Ja som si nevšimla. Ďakujem
    k-a-t-k-a čiže teraz už môžem vystaviť doklad z ERP s DPH,nemusím Faktúru v hotovosti s prenosom DPH. Rozumiem tomu správne.
    Jarka 1 Áno, rozumieš tomu správne.
      zbaliť

    doklad z ERP-vypočítaná dph- s nákup ktorý podlieha preneseniu daňovej povinnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.