Zavrieť

Porady

Ako (legálne) vysťahovať nájomníka?

Ahoj poraďáci. Dlhé roky som tu nebol, ale teraz vás potrebujem :-) V krátkosti sa pokúsim opísať môj problém. V roku 2017 (marec) sme kúpili 2 byty v bytovom dome. Do spodného sme sa nasťahovali my so ženou a hornom už žila rodina s deťmi. Predošlý majiteľ sa s nimi a so mnou dohodol, že byt v januári 2018 opustia, no kým tam budú bývať, tak nám budú platiť nájom. Všetko toto bola ústna dohoda a nie je medzi nami žiadna zmluva. V marci 2018 som slovne vyzval majiteľa, aby byt opustil, no on ma uistil, že má dom kam pôjde bývať, ale potrebuje čas do júna. Súhlasil som. V júni sa opakovala situácia, potom v júli, auguste, septembri, atď. Za rok mi došlo, že dobré slovo na neho neplatí a dnes som za ním išiel, že má čas do 31. januára, inak ich vysťahujeme. Mám pocit, že ma ani len trošku neberie vážne a úplne moju výzvu odignoruje.

Moja otázka teda znie ako toto riešiť? Nechcem tam nabehnúť s kamošmi a vyjebať ich, lebo majú 2 deti a nechcem im spôsobiť traumu. Čo teda spraviť? Zavolať políciu? Alebo len vyvŕtať zámok, keď nebudú doma a dať tam svoj? Dnes som chlapíkovi dal aj kontakt na 2 iné byty, ktoré sa v našom meste dajú prenajať, takže je kam ísť. Ako postupovať? ďakujem
misoft "Všetko toto bola ústna dohoda a nie je medzi nami žiadna zmluva. V marci 2018 som slovne vyzval majiteľa, aby byt opustil, no on ma uistil, že má dom kam pôjde bývať, ale potrebuje čas do júna. Súhlasil som. V júni sa opakovala situácia, potom v júli, auguste, septembri, atď."
Ústne? Všetko sa robí PÍSOMNE! Takže mu napíš výzvu na vypratanie k dátumu .... (v prípade, ak nemá platnú nájomnú zmluvu), alebo mu pošli výpoveď z nájmu (aj s výpovednou dobou). A ak vtedy nebude niečo akceptovať, potom môžeš niečo riešiť. Inak ťaháš za kratší koniec.
Vysťahovať? Akože prídeš, vyhodíš mu veci a basta? Tak na to bacha. Ty nemáš takéto právo.
Dantess no ale keď nemá zmluvu, tak tam nie je nelegálne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Predošlý majiteľ sa s nimi dohodol, alebo im dal výpoveď z nájmu? Nájomná zmluva nemusí byť uzavretá písomne, ale vypovedaný nájom musí byť písomne. Nájom prechádza aj pri zmene majiteľa.
    Treba im dať písomnú trojmesačnú výpoveď s tým, že potrebujete byt pre seba. Hned im aj možeš dať ponuku na iný nájom, najlepšie s pripojeným súhlasom toho vlastníka.
    V žiadnom prípade nie svojpomocne. Ak by sa nevysťahovali, podať žalobu na vypratanie bytu.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    vicktor, Tweety, sosak, Žabinka, Mila123, Katy a R
    6
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik kecy, kecy... nájomná zmluva nemusí byť uzatvorená písomne, ale musí byť o nej PÍSOMNÝ záznam...
    Mária27 Nevieš písať do vlastného príspevku? Tvoja odpoveď je cenná, zadávateľ ju môže prehliadnuť.
    dmc nemusi.Pri prenajmne podla OZ. Pisomny zaznam sa robi ak sa prihlasis na danovom a nemas pisomu zmluvu ale iba ustnu....avsak jej neexistencia nezaklada neplatnost ustnej zmluvy
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    toto sa veľmi približuje môjmu obľúbenému príkladu o absurdnosti zákonov. že stačí, keď k tebe niekto príde na návštevu a ostane tam donekonečna. a ty ho nevyhodíš, lebo bude tvrdiť, že je u teba v nájme. nemusí platiť, nemusí nič. jedine súdny príkaz ho môže odtiaľ dostať.

    takže pošli im do konca mesiaca výpoveď z nájmu, ako keby bola uzatvorená nájomná zmluva. to, podľa ktorého zákona, zvoľ tak, aby to bolo výhodnejšie pre "nájomníkov" - aby to neskôr nemohli napadnúť. následne súdnou cestou...

    ako sa hovorí, za dobrotu na žobrotu.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dmc presne ako pises. Štát sa na teba ako majitela /prenajimatela pri problemoch zhola vyse...ie.
    Mária27 Krátkodobý nájom: Nájomná zmluva musí mať písomnú formu a zmluvné strany si navzájom poskytnú najmenej jedno jej vyhotovenie.
    vicktor Vcera pred polnocou si napisala: "Nájomná zmluva nemusí byť uzavretá písomne" - tak ako?
    Mária27 to tie zmluvy podľa občianskeho zákonníka nemusia - oni majú starší nájom, ešte krátkodobý neexistoval
      zbaliť
    kopretinka 10.01.19 22:00 odstránil(a) z Porady

    Ako (legálne) vysťahovať nájomníka?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.