Zavrieť

Porady

Oznámenie o návrate z RD zastupujúcemu zamestnancovi

Mirka1986

Mirka1986 je offline (nepripojený) Mirka1986

Mirka1986
Ahojte poraďáci, opäť som si prišla k Vám po radu!

Mám tu takú situáciu, kedy zamestnanec A odišla na materskú a neskôr na rodičovskú dovolenku. Prijali sme na jej zastupovanie zamestnanca B na riadny zástup počas trvania MD a následne RD zamestnanca A.

Chcela by som sa opýtať, akou formou by sme mali oznámiť zamestnancovi B, že sa zamestnanec A plánuje vrátiť do práce, či je povinnosť vyplývajúca zo ZP, lehota na oznámenie bude 30 dní? Som trošku z toho zmätená, nakoľko som takúto situáciu ešte neriešila. Respektíve je na to § v ZP, podľa ktorého by som mala postupovať?

A teraz otázka č. 2, musí sa zamestnanec A skutočne vrátiť do práce? Teda riadne ukončiť RD? Čo ak si to medzičasom rozmyslí, ja to už zamestnancovi B oznámim?

Viem, je to komplikované, ale skúste mi k tomu niečo poradiť.

Vopred ďakujem za akékoľvek pripomienky!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Tweety

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Lehota na oznámenie zo zákona nie je. Jeho PP skončí až v momente, keď sa zam-c skutočne vráti do práce. Ten to totiž musí zo zákona mesiac pred návratom z M alebo RD oznámiť.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mirka1986 Ďakujem za info, ale čo v takom prípade, keď mi to zamestnanec 1 mesiac vopred oznámi, že sa ide vrátiť, ja pripravím všetko papiere ako pre zastupujúceho tak aj pre vracajúceho sa zamestnanca, no a ten vracajúci si to posledný deň povedzme rozmyslí, že chce radšej pokračovať v čerpaní RD. čo v takom prípade.
    Tweety Prečo by si mala dopredu pripravovať? Budeš riešiť aktuálny stav. Ak aj áno, tak len predbežne, ale to nijak nie potrebné. Veď netreba nové PZ, ani dodatky, nič... Jednoducho stará nastúpi a nástupom ukončíš PP nového.
    misoft Papiere si pripraviť môžeš - predbežne, ale nebudú v nich údaje a dátumy. A potom s nimi môžeš pracovať vtedy, ak sa zamestnanec A vráti do práce, vyplníš papiere pre zamestnanca B a fajka zhasla.
    Ak sa A deň pred nástupom rozhodne, že nenastúpi - budú to len papiere, bez akýchkoľvek údajov - pôjdu do odpadu
    Mirka1986 a ešte jedna vec, ukončenie PP pre zastupujúcu zamestnankyňu bude výpoveď podľa § 71 doba určitá??? Alebo stačí iba písomné oznámenie toho, že sa jej končí PP z dôvodu návratu z RD. Ďakujem.
    Tweety Žiadna výpoveď, je to skončenie PP na dobu určitú podľa §71 ZP.
      zbaliť

    Oznámenie o návrate z RD zastupujúcemu zamestnancovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.