Zavrieť

Porady

Zdravotné, soc. poistenie ...

Zdravotné poistenie. soc. poistenie sa platí mesiac pozadu. Čiže za december, ho budem platiť až v januári. Ako je to ale so základom dane? Mne sa náklad objaví v účtovníctve až v januári, ale ja si myslím, že je do výdavok ešte z roku 2004. Ide potom o odpočit. položku? Alebo ako??
Robim toto prvý rok a nie som si istá.
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    viktoria je offline (nepripojený) viktoria

    viktoria
    Odvody na zdrav. soc. poistenie v JÚ zaúčtujem do knihy záväzkov k 1. dňu mesiaca nasledujúceho ktorého sa týkajú. Napríklad za dec. 2004 zaúčtujem k 1.1.2005. Úhrada bude výdavkom v roku 2005.

    anita je offline (nepripojený) anita

    účtovník, SZČO anita
    V JU je náklad až po zaplatení - čiže až v januári 2005 a v PU je to náklad roku 2004

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    ďakujem.
    mňa by to ale zaujímalo práve v PU. budem rada, ak by to niketo objasní.

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Ajacik, v PU si zaúčtuješ mzdový náklad + odvody do mesiaca s ktorým súvisia. Ja napr. účtujem na základe int. dokladu každý mesiac 30. alebo 31.. Teda napr. 31.12. zaúčtujem decembrové mzdy do nákladov. Teda mám náklad v roku 2004. V januári už iba zaúčtujem úhradu ZP a SP a samozrejme výplatu miezd.

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    ide o zivnostníka, ktorí nemá zamestnancov, takže sa jedná iba o neho.
    ja som to zatiaľ robila tak, že som napr. za marec mala zaúťované až v apríli priamo 526 / 221.
    takže náklad 526/336 pôjde k 31.3. a úhrada potom v apríli 336 /221.
    pochopila som to správne?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Myslím, že ak živnostník vedie PÚ, mal by dať svoje poistenie do nákladov v mesiaci, ktorého sa týka a nie vtedy, keď ho zaplatil.

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Myslím, že nie je správne účtovať oproti 526 / 221. Aj v účtovných postupoch sa uvádza že oproti 526 sa účtuje 336 a naopak. Teda urob to ako píšeš, v príslušnom mesiaci to zaúčtuj 526/336 a potom následne úhrada 336/221. A budeš to mať aj nákladovo tam, kde to patrí.

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    všetkým vám ďakujem a prajem pekný víkend

    inulka je offline (nepripojený) inulka

    inulka
    Aký typ tlačiva musím použiť, ak chcem nahlásiť do zdravotnej poisťovne nedoplatok alebo preplatok zamestnanca,ak si zamestnanec sám robil ročné zúčtovanie? Díky

    eop je offline (nepripojený) eop

    eop
    Paula
    Myslím, že ak živnostník vedie PÚ, mal by dať svoje poistenie do nákladov v mesiaci, ktorého sa týka a nie vtedy, keď ho zaplatil.
    Nemyslim si, ze zivnostnik by mal uctovat v PÚ

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    eop
    Nemyslim si, ze zivnostnik by mal uctovat v PÚ
    Ale nič mu v tom nebráni aby tak účtoval.

    eop je offline (nepripojený) eop

    eop
    Tweety
    Ale nič mu v tom nebráni aby tak účtoval.
    To som nepovedala, ze by mu v tom niekto branil. Iba to, ze nemusi uctovat v PU.

    celas je offline (nepripojený) celas

    účtovník celas
    ajacik
    Zdravotné poistenie. soc. poistenie sa platí mesiac pozadu. Čiže za december, ho budem platiť až v januári. Ako je to ale so základom dane? Mne sa náklad objaví v účtovníctve až v januári, ale ja si myslím, že je do výdavok ešte z roku 2004. Ide potom o odpočit. položku? Alebo ako??
    Robim toto prvý rok a nie som si istá.
    ďakujem
    v JU je to výdavok vtedy, kedy si to poistné skutočne zaplatila, je to jedno za aké obdobie. Niekedy je to aj za viac mesiacov dozadu... ale vždy len skutočná úhrada, lebo v JU sa účtuje o peniazoch....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.