Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť mzdy

Zdravim,
chcem sa opýtať ohľadom uplatnenia nezdaniteľnej časti mzdy. Pracujem u jedného zamestnávateľa na dohodu, resp. 4 dohody po 10 hod/tyzden na 4 rôzne cinnosti a teda aj 4 príjmy a 4 výplatnej pasky. To riešiť nepotrebujem. Zaujíma ma uplatnenie nezdaniteľnej časti mzdy na tieto dohody. Podľa vyjadrenia nášho účtovníka sa uplatňuje táto časť len na jeden príjem, z ostatných troch platím dane. Akurát za november som podľa dvoch pások mal uplatnenu nezdaniteľnú časť a na dvoch nie a mal som z príjmu na nich odvedené dane. Za december som mal uplatnenu časť z jednej mzdy a z troch nie. Nezdaniteľnú časť mám uvedenú na každej páske, započítajú na 2 resp. 1. Ani jeden príjem neprekročil danú čast 319€. Ako je to teda s tou nezdaniteľnou castou, uplatňuje sa na jeden príjem alebo na všetky?
Ďakujem
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Príjem z troch výplatných pások máš zdanený ? (máš tam uvedenú nejakú sumu pri položke preddavok na daň) ?
viking001 Presne "preddavok na dan" nemam na paskach, len "Daň":
November 1: nezd. cast uvedena, dan 0€
November 2: nezd. cast uvedena, dan 0€
November 3: nezd. cast uvedena, dan platena
November 4: nezd. cast uvedena, dan platena

December 1: nezd. cast uvedena, dan 0€
December 2: nezd. cast uvedena, dan platena
December 3: nezd. cast uvedena, dan platena
December 4: nezd. cast uvedena, dan platena

Pri "dan platena" je uvedena suma/vyska dane. Mozem uviest aj cisla ak treba. Ani jeden z prijmov brutto/netto nepresahuje 319€
veronikasad uveď aspoň za jeden mesiac celkovú hrubu mzdu, zaplatené poistné a daň
viking001 Zaokruhlene na eura
November dohoda 1: hruba mzda 162, dan 0€
November dohoda 2: hruba mzda 186, dan 0€
November dohoda 3: hruba mzda 148, dan 24€
November dohoda 4: hruba mzda 182, dan 27€

December dohoda 1: hruba mzda 296, dan 0€
December dohoda 2: hruba mzda 127, dan 21€
December dohoda 3: hruba mzda 140, dan 23€
December dohoda 4: hruba mzda 169, dan 16€

Ked si to dam do lubovolnej kalkulacky cistej mzdy, tak odvody mi vsetky sedia, aj dane. Len nechapem uplatnovaniu NCZD. Raz na 2x, raz 1x a potom sa vyjadri ze len z jedneho prijmu. Zmysel mi to dava len ak mi dane rataju z celkovej hrubej mzdy, teda vsetkych styroch dohod naraz. Nie z kazdej zvlast.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    V ročnom zučtovaní dane (alebo v DP) sa ti to všetko započíta a vyrovná . Všetky príjmy. Aj ak by si mal nejaké podnikanie??
    A tiež záleží -- či si ten príjem mal za celý rok, alebo len tie 2 mesiace
    - vyzerá to tak, že by si mohol mať aj nejaký preplatok dane - pretože niekde si nedosiahol 319 eur a v tých ďalších zamestnaniach si platil daň z celého príjmu.
    len teraz pozerám - že v novembri ti uplatnili NČZD z dvoch príjmov???
    skrátka 3830 si môžeš uplatniť za rok 2018
    Naposledy upravil Katy a R : 15.01.19 at 20:51
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    viking001 Doplnim - do augusta 2018 som bol nezamestnany, potom som k danemu zamestnavatelovi nastupil na TPP ale od 1.11.18 som u neho presiel na dohodu. Aj pri TPP som si oplatnoval NCZD. A nikdy som nepodnikal.
    Ano, v novembri mi ju uplatnili z dvoch primov - dohod. Ako som pisal vyssie, jedine vysvetlenie co ma napada, je ze mi to zanuju ako celkok - vsetky styri dohody spolu, nie kazdu zvlast.
    J+K áno, malo by všetky tvoje príjmy v mesiaci zrátať a zdaniť spolu. Všetky štyri dohody sú uzatvorené v jednej firme jednou osobou, takže pre daň sa spočíta úhrn príjmov v mesiaci a zdaní sa celkovo (takže sa uplatní aj NČZD keď si ju podpísal). Je to tak správne. V konečnom dôsledku sa v ročnom zúčtovaní všetky ročné príjmy spočítajú a vypočíta sa celková daň za rok.
    Katy a R keďže si doplnil aj údaje - máš to všetko OK - do pozornosti dávam, že sú to preddavky na daň, čo máš strhnuté. V RZD ti vypočítajú skutočnú daň zo všetkých príjmov. A tým, že si bol do augusta nezamestaný, tak tam budeš mať preplatok na dani za rok 2018
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pokial sú dohody u toho istého zamestnávatela, zdaňuje sa celý príjem = spočíta sa hrubý príjem z dohody, odpočíta poistné zamestnanca a mesačná NČZD a rozdiel sa zdaní preddavkom vo výške 19 %.

    Výpočet je správny, ak si dohodárom v tejto firme celý rok, neočakávaj v RZD preplatky ani nedoplatky.
    širi1 práveže uvádza že do augusta bol nezamestnaný tak by mal vzniknut preplatok

    Nezdaniteľná časť mzdy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.