Zavrieť

Porady

obecná cesta a môj pozemok

Dobrý deň, prosím Vás, ak viete, pomôžte mi odpoveďou na moju otázku. Kúpil som pozemok. Keď mi ho geodéti vymerali, zistil som, že 1,2m obecnej cesty je ešte môj pozemok. Je nejaká šanca oplotiť si aj túto časť pozemku, alebo má obec nejaké právo ma obrať o túto časť pozemku? Pre predstavu: aj s mojím pozemkom má cesta šírku skoro 7m. Vopred ďakujem za rozumné odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Oplotenie nie je realne.
    Ako je to u susedov? Ich pozemky by mohli koncit v rovnakej linii, potom dajte hlavy dokopy. Obec by mohla odkupit, ale nezbohatnete, len to bude vysporiadane, aspon nebudete platit dane.
    Alebo ziadat od obce nejaku kompenzaciu.
    Dobrovolne obec cestu nezuzi a sudit sa neviem-neviem.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 pri výstavbe dialnice štát nepohne domom proti vôli majiteľa a tu si obec postaví mirnix tirnix cestu?
    vicktor Domom snad nie, ale institut vyvlastnenia pozemku vo vseobecnom zaujme, t.j. aj pre stavbu dialnice existuje.
    pavol54 detaily som nechcel rozoberať ale ani štát ani obec by si nemali robiť čo chcú (obrazne postaví letisko a majiteľovi dá jedno euro) JE VEREJNÝ ZÁUJEM na cestu väčší ako určuje STN?
      zbaliť

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Neoplotíš to, nemôžeš zablokovať verejnú komunikáciu aj keď je na tvojom pozemku. Treba sa dohodnúť s obcou. Vidím to tak, že tú časť asi predáš nakoniec mestu za 1 €.

    My sme tiež museli kúpiť od SPF časť pozemku, kde sa napája naša nová ulica na verejnú komunikáciu. 11 majiteľov dalo za ten kúsok 70 m2 cez 4000 € a v blízkej budúcnosti to asi odovzdáme mestu za 1 €. Bohužiaľ, je to tak.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dali323 ďakujem za radu, je to choré, ale asi to tak bude. Mne nejde o nejaké zbohatnutie,ale na kraji cesty parkujem auto a obec sa zastrája, že parkujem na verejnej komunikácii, pritom je to môj pozemok. Preto sa pýtam ako to je s oplotením.Pritom tam moje auto neprekáža prejazdu(obídu sa v pohode dva autobusy. Skúsim šťastie na obecnom úrade :-)
    Ešte raz ďakujem.
    vicktor Pises ze cesta ma SKORO 7m, z toho 1,2m patri tebe. Auto ma kolko? Minimalne 1,6m. Potom pamataj, ze pri zaparkovanom aute musia ostat dva 3m jazdne pruhy po jednom v kazdom smere. Akosi mi to nevychadza.
    pavol54 2,75m jeden jazdný pruh
      zbaliť

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Ja by som na Tvojom mieste neriešil oplotenie, ale miesto na parkovanie. Pokiaľ tam nie je zákaz zastavenia alebo státia a zaparkuješ na svojom, tak obec a ani policajti nič nezmôžu.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Cestná komunikácia je samostatnou stavbou /vlastníctvo odlišné od vlastníka pozemku), preto si nič ohradzovať nemôžte. Vzhľadom na to ani neparkujete na svojom.

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Podľa STN je minimálna šírka dvojpruhovej komunikácie 5,5 mm takže ak obec spravila cestu širšiu tým že prešla bezdôvodne na cudzí pozemok asi to nie je celkom v poriadku v prvom rade treba pozrieť projektovú dokumentáciu v nej musí byť geometrický plán. Je vôbec táto stavba skolaudovaná? Iná situácia by bola keby obecný pozemok bol užší ako minimálna predpísaná šírka komunikácie.

    obecná cesta a môj pozemok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.