Zavrieť

Porady

Má nárok na daňový bonus konateľ?

Dobrý deň, môj syn chce zrušiť živnosť a otvoriť si s.r.o. v ktorej by bol len konateľ. Odvody by platil ako konateľ. To znamená, že je to jasné, že nebude podávať DP zo SZČO a vlastne, a nemá ako si uplatniť daň.bonus na 2 deti. Manželka je na rodičovskej dovolenke bez iného príjmu. Mám pravdu? Len sa potrebujem uistiť, že si myslím správne, ak v tom prípade mu radím ponechať si aj živnosť. Ďakujem.
6 komentárov     zbaliť
veronikasad v akej výške bude vyplácaná odmena ?Mesačne alebo nepravidelne ?
marka1958 Asi len raz ročne, ale ako som pochopila z odpovedí, ak bude výška odmeny cca 2 tis.€, môže si podať DP A a uplatniť si DB. To by bolo dobre, lebo môže živnosť zrušiť. Ďakujem za radu.
ivka70 nuz, minimalna mzda je v roku 2019 520 eur, 6-nasobok MZ je teda rozhodne viac ako 2000 eur
veronikasad Bude podávať DP typu B, lebo si písala, že má aj živnosť.
veronikasad aby mu vznikol nárok na DB v ročnom zúčtovaní dane alebo pri podaní DP, výška odmeny musí byť minimálne vo výške 6-násobku aktuálnej minimálnej mzdy.
veronikasad ešte doplň aké príjmy=tržby predpokladá v roku 2019 zo živnosti a či vykáže zisk (pri ukončení živnosti bude upravovať základ dane o neuhradené pohladávky a nespotrebované zásoby)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je teraz online ivka70

    ivka70
    Narok na DB by mal v pripade, ak jeho zdanitelny prijem prekroci v roku 6 nasobok minimalnej mzdy.
    Aj odmena konatela moze byt zdanitelny prijem, takze ak tato odmena bude v dostatocnej vyske za rok, vo svojom DP ako FO si moze uplatnit aj DB.
    Zivnost na to potrebna nie je. Platit spravne odmenu konatelovi a z nej odvody ano.
    Teda zavisi od toho, co mas na mysli tym: "Odvody by platil ako konateľ."


    https://www.podnikajte.sk/dane-a-uct...nus-2019.xhtml
    Ak si chce daňovník uplatniť nárok na daňový bonus na dieťa musí dosiahnuť určitú výšku príjmu, a to:

    - u daňovníka, ktorý mal v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy podľa § 5 zákona o dani z príjmov, t.j. zo závislej činnosti (zo zamestnania): aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, alebo
    - u daňovníka, ktorý mal v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, t. j. z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti: aspoň vo výške 6 – násobku minimálnej mzdy. Tento daňovník však musí vykázať základ dane z príjmov, to znamená, že nemôže vykázať daňovú stratu.

    Má nárok na daňový bonus konateľ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.