Zavrieť

Porady

podpora dobrovoľníka z neziskovky

Ahojte,
viete mi povedať či je podpora dobrovoľníka, ktorý vykonáva dobrovoľnícku činnosť pre neziskovku považovaná za nezdaniteľný príjem v celej sume, alebo je to nezdaniteľný príjem len do sumy 500e?

dobrovoľnícku činnosť bude dobrovoľník vykonávať podľa zmluvy o dobrovoľníctve, pre neziskovú organizáciu, a bude pomáhať nezamestnaným.

tu som našiel len dobrovoľníkov v športe, a tí to majú nezdaniteľné do sumy 500e:
https://www.financnasprava.sk/sk/obc...uPredmetomDane

Vopred ďakujem.
5 komentárov     zbaliť
veronikasad kto vypláca odmenu ?
matelk0 neziskovka vypláca odmenu dobrovoľníkovi podľa zmluvy o dobrovoľníctve. dobrovoľník pomáha neziskovke, aby mohla neziskovka svojim klientom dodať verejnoprospešnú činnosť na ktorú bola zriadená.
Mila123 nezdaniteľná suma 500 € sa týka iba príjem podľa § 6, ods. 3 (prenájom) a podľa § 8, ods. 1 pís. a (toto by bola podľa mňa závislá činnosť, podľa § 5 ZDP
matelk0 práveže nebudeme vyplácať žiadne peniaze za funkciu, len za ozajstnú dobrovoľnícku činnosť (ak vôbec získame nejakú finančnú podporu), preto si myslím, že to bude podľa par 9 ods 2, písm. j: "podpory a príspevky z prostriedkov nadácií, občianskych združení, neziskových organizácií", či nie?
Katy a R a nie je tak, že podpora a príspevok z prostiedkov takýchto organizácíí je určený pre niekoho, kto to potrebuje - kvôli komu bola vlastne neziskovka zriadená - napr ŤZP, alebo deti, alebo ... neviem narýchlo - na krúžky, záujmovú činnosť ... dobrovoľnícka činnosť je DOBROVOľNÁ ☺
Ak chceš niekomu dať plat, resp odmenu - tak to nie je podľa zákona o dobrovoľníctve
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    dobrovoľník robí dobrovoľne - má predsa zmluvu podľa zákona o dobrovoľníctve.
    zze/2011-406/6/6
    a tu k oslobodeniu ☺ :
    zze/2003-595/9/2/x
    Naposledy upravil Katy a R : 21.01.19 at 17:06
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matelk0 áno, máš pravdu zle som sa vyjadril. preštudoval som si aj ten zákon o dobrovoľníctve a ako to chápem to je o športe a nie o vzdelávaní nezamestnaných.

    rozumiem tomu správne, že neziskovka môže svojim pomocníkom dať príspevok, či podporu, a pre nich (FO) to nie je a nebude zdaniteľný príjem? (par 9 ods 2, písm. j: "podpory a príspevky z prostriedkov nadácií, občianskych združení, neziskových organizácií")

    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...3/595/20180101

    Ďakujem a ospravedlňujem sa za nesprávne použité termíny. Som laik
    Katy a R však som ti vyznačila - písmeno x ! (ak dostane nejaké plnenie - napr na rovnaké tričká,....? )
    a nepleť do toho športovcov - tí dostanú niečo "za stratu času"
    matelk0 áno, pozerám na odsek X, a tam som si rozklikol poznámku 59i), ktorá ma odkazuje na Zákon o dobrovoľníctve, par 6, ods 2, a tam na mňa vyskočili v bode e) tí športovci

    Takže dobrovoľník nedostáva "odmenu" ale materiálne zabezpečenie, či príspevok.

    Vieš mi možno ešte poradiť, do akej sumy je takýto "príjem" nezdaniteľný, a či bude musieť dobrovoľník dávať neziskovke zakaždým vyúčtovanie, že na čo daný príspevok bol použitý?
    Katy a R ja tam žiadnu sumu nevidím ... ale my dostaneme tričko a guľáš/kapustnicu. (a neziskovka si výdavky hádam musí zdôvodniť a dať do účtovníctva) ... A potom tí, ktorí takto odpracujú aspoň 40 hodín môžu namiesto 2% venovať 3% dane zo svojej inej zárobkovej činnosti. (to je ten úžitok!)
    Ak sa chce niekto venovať DOBROVOĽNÍCTVU - tak musí zabudnúť na zárobok- či? Ak chceš dať niekomu odmenu, zato, že niečo pre neziskovku spraví - tak ho zamestnaj. ale to potom s dobrovoľníctvom nemá nič spoločné
    matelk0 skvelý nápad, hned to navrhnem na najbližšej porade
      zbaliť

    podpora dobrovoľníka z neziskovky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.