Zavrieť

Porady

Príjazd ku pozemku

Dobrý deň. Vlastním pozemok ku ktorému vedie príjazdová cesta ktorá je z časti vo vlastníctve obce a časť vlastní sused. Môj pozemok je zapísaný ako trvale trávnatý porast. S príjazdom naň zatiaľ nemám problém ale bol som upozornený že pokiaľ by som chcel na danom pozemku začať stavbu RD tak musím mať súhlas od vlastníkov na použivanie cesty ako príjazd ku stavebnému pozemku.
Pokiaľ ten súhlas nemám tak mi nemôže byť vydané stavebné povolenie. Mám nejaké iné možnosti pokiaľ ten súhlas nedostanem ?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  Chobot Silno pochybujem, že ju obec predá.

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Na tú časť cesty, ktorú vlastní obec nepotrebuješ súhlas. Predpokladám, že je to verejná komunikácia, riadna cesta, nie iba udupaná zemina. V tom prípade je verejne prístupná.

  Na tú časť, ktorú vlastní ale sused, tak tam potrebuješ nielen súhlas, ale aj zapísanú ťarchu - právo prechodu na susedovom liste vlastníctva.

  Jedine, ako napísala Mária, že od neho odkúpiš nejaký podiel na tej ceste. Vtedy ako spoluvlastník môžeš po nej jazdiť a chodiť.

  Ale znovu opakujem - musí tam byť skutočná cesta, nie iba ujazdená zemina, alebo poľná cesta. Ak tam nie je, najprv asi budeš musieť tú cestu postaviť.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  rado046 Ono to je práve poľná cesta, ktorá má byť v budúcnosti urobená podľa územného plánu obce, ktorá ale samozrejme nemá na budovanie prostriedky. Ale myslím že pokiaľ to obec neodkúpi celé tak ju aj tak nikdy nevybuduje. A ak sa so susedom nedohodnem tak asi stavať nebudem. Obec cestu nepredá to som už zisťoval.
  Chobot Aby nevznikli v budúcnosti nedorozumenia, odporúčam ti, aby si v korešpondencii a diskusii nehovoril o tom ako o "ceste", keďže tam žiadna cesta nie, ale iba o pozemku, cez ktorý je alebo bude prístup na tvoj pozemok.

  Keďže je to tak, ako som predpokladal - že cesta ešte neexistuje, že sú to len nejaké cudzie parcely, cez ktoré musíš ísť, aby si sa dostal na svoj pozemok, nevidím perspektívu v krátkej budúcnosti stavania.

  Obce nemajú peniaze na budovanie ciest. Túto povinnosť a činnosť prenášajú na plecia investorov alebo developerov. Napr. my sme tiež vytvorili z bývalej ornej pôdy 11 stavebných parciel s prístupovou cestou dlhou 140 metrov. Všetko, vrátane cestnej komunikácie, všetkých inž. sietí (elektrina. voda, plyn, kanalilzácia, verejné osvetlenie, chodník) sme museli vybudovať my, z vlastných peňazí. Obec neprispela ničím - logicky aj prečo by mala, keď to je všetko súkromné. Ešte aj lampy verejného osvetlenie si musíme sami dať zapojiť u ZSE a platiť za to.

  Takže v tvojom prípade ťažko očakávať, že obec vybuduje cestu pre tvoju súkromnú potrebu. Ak tam budeš chcieť stavať, predpokladám, že obec si dá podmienku, že tú cestu budeš musieť postaviť. Ale môžem sa mýliť, možno ti dovolia postaviť aj bez cesty, ale potom budeš roky chodiť domov po blate.
  rado046 Neviete o nejakom právnom úkone ktorý by v prípade, že nedôjde k dohode, umožnil zabezpečiť prejazd ku stavebnému pozemku ? Podľa mojich informácií musí majiteľ umožniť vstup na ďalší pozemok pokiaľ tam iná cesta nevedie ale len v rozsahu potrebnom na užívanie na ktoré je pozemok určený. Teda keď mám trvale trávnatý porast musí mi umožniť starostlivosť oň, ale ak by som chcel zmeniť charakter pozemku musím mať na to súhlas majiteľa cesty (pozemku) ?
    zbaliť

  Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

  Terezia13
  asi by som - ak to nie je dlhý úsek, radšej by som sa snažila odkúpiť čas hlavne od suseda, vzťahy sa menia, potom je už problém hľadať riešenie, predpoklad je, že obec ostane vlastníkom a ešte v prípade nejakých nečakaných udalostí sa vždy dá s obcou dohodnúť keď aj o odkúpení cesty, ale "susedské vzťahy" sú často problémové
  rado046 No práve že nikto nechce nič predávať. Zatiaľ nie je problém užívať pozemok ale sused nechce aby sa tam stavalo takže tam asi k dohode nepríde.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.