Zavrieť

Porady

Daňový bonus na zaplatené úroky.

https://www.financnasprava.sk/sk/obc...ijmov#DB_uroky Daňový bonus na zaplatené úroky Daňový bonus na zaplatené úroky sa vzťahuje iba na úroky pri úveroch na bývanie podľa § 1 ods. 6 a 7 zákona č. 90/2016 Z. z. o úveroch na bývanie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tento daňový bonus na zaplatené úroky sa môže prvýkrát uplatniť za zdaňovacie obdobie 2018. Daňovník si môže uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky vypočítané z výšky poskytnutého úveru na bývanie na základe jednej zmluvy o úvere na bývanie, najviac zo sumy 50 000 eur na jednu tuzemskú nehnuteľnosť určenú na bývanie, ktorou je byt alebo rodinný dom. Daňový bonus na zaplatené úroky sa môže uplatniť zo zmluvy o úvere uzatvorenej po 31.12.2017. Ak bol daňovníkovi poskytnutý hypotekárny úver na základe zmluvy o hypotekárnom úvere uzatvorenej pred 1.1.2018, na ktorý sa uplatňuje štátny príspevok alebo štátny príspevok pre mladých podľa osobitného predpisu, nárok na daňový bonus na zaplatené úroky prvýkrát vznikne daňovníkovi až v kalendárnom mesiaci nasledujúcom po kalendárnom mesiaci, za ktorý poslednýkrát vznikol daňovníkovi nárok na štátny príspevok alebo štátny príspevok pre mladých. Daňovník má nárok na daňový bonus na zaplatené úroky z úveru, ak splní tieto podmienky: ku dňu podania žiadosti o úver na bývanie má najmenej 18 rokov a najviac 35 rokov, jeho priemerný mesačný príjem dosiahnutý za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom uzatvoril zmluvu o úvere na bývanie, nepresiahol 1,3 násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zistenej Štatistickým úradom SR za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom bola uzavretá zmluva o úvere na bývanie. Daňovým bonusom na zaplatené úroky je suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 eur za rok. Daňovník si môže uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich rokoch počnúc mesiacom, v ktorom sa začalo úročenie úveru na bývanie. O sumu daňového bonusu na zaplatené úroky sa znižuje daň daňovníka.

No toto je na stránke finančnej správy. A teraz môj dotaz. Ak niekto uzavrel zmluvu o hypo pre mladých v roku 2011 , mal samozrejme splnené podmienky a zvýhodnenie dostal a poberal to 5 rokov. Teraz je už starší má viac ako 36r. A teraz je tento danový bonus .. môže si uplatniť? Alebo sa to týka len nových zmlúv? Alebo sa to týka len ľudí čo ešte nemajú 35r?

A ak sa ho to týka, to mám skúmať príjem za rok 2010 a priemerný v tom roku či je splnená podmienka 1,3 násobok? Ako fakt sa v tom strácam. Kto vie poradiť? Ďakujem.
5 komentárov     zbaliť
veronikasad Gabika, túto vetu si čítala ? "Daňový bonus na zaplatené úroky sa môže uplatniť zo zmluvy o úvere uzatvorenej po 31.12.2017".
Xanti Ano Veronika,
ale čítaj ďalej.

Ak bol daňovníkovi poskytnutý hypotekárny úver na základe zmluvy o hypotekárnom úvere uzatvorenej pred 1.1.2018, na ktorý sa uplatňuje štátny príspevok alebo štátny príspevok pre mladých podľa osobitného predpisu, nárok na daňový bonus na zaplatené úroky prvýkrát vznikne daňovníkovi až v kalendárnom mesiaci nasledujúcom po kalendárnom mesiaci, za ktorý poslednýkrát vznikol daňovníkovi nárok na štátny príspevok alebo štátny príspevok pre mladých.

Ak to beriem tak, tak ten prípad zmluva uzavretá pred, 7 rokmi .. podmienka ide, znížené úroky už 3 roky nie sú .. čiže aj toto je splnené ...
veronikasad U tvojho sa už neuplatňuje štátny príspevok, ano nesplňa podmienku veku.
veronikasad osobne s tým nemám skúsenosti, ani nikto z mojich klientov o bonus na úroky zatial nežiadal.
Xanti No práve ... lebo podmienka veku je tak divne napísaná, že v čase žiadosti o úver aj príjem v čase žiadosti o úver a to bolo pred 7 rokmi ... a vtedy i podmienku veku splnal .
Fakt je to divne napísané.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Narok nema, lebo ten je len 5 rokov od zaciatku urocenia uveru.
  Teda podmienky su ako boli pri prispevku pre mladych, len tam boli prve 4 roky, preto niekomu este moze vzniknut narok na danovy bonus piaty rok.
  Vek sa skutocne posudzuje len k ziadosti o uver, teda bonus moze max. dostat 40 rocny (35+5 rokov)
  Tu je to v metodickom pokyne:
  https://www.google.com/url?sa=t&sour...xIkjMNGbd6O2VC
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Xanti Dakujem, ako keby to nevedeli jednoduhšie napísať. Ale fajn, a nevieš ak má niekto tzv. americkú hypo dá sa na to uplatniť?
  ivka70 Myslim, ze americka hypo pre mladych neexistuje. Kazdopadne je tam podmienka hypoteky na zabezpecenie byvania - teda bytu alebo domu. Americka hypoteka je len rucenie nehnutelnostou bez ucelu kupy byvania.
  Takze sa neda.
  Xanti Ani ked sa kúpi nehnuteľnosť?
  ivka70 Nemoze ist o americku hypoteku, potvrdenie o zaplatenych urokoch musi byt presne na definovanu hypoteku pre mladych (to je ta, pri ktorej ziadosti sa skuma vek a prijem do vysky 1,3 nasobku mzdy v NH). A ta nikdy nebude americka, nemoze byt.
  Xanti Ďakujem, bola to jediná hypo čo banka vedela poskytnúť tento rok, na kúpu nehnuteľnosti.
    zbaliť

  Daňový bonus na zaplatené úroky.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.