Zavrieť

Porady

Príležitostný predaj dreva 2018

Chcel by som poprosiť o radu ohľadom príjmu za predaj dreva. Od roku 2018 nie je možné si uplatniť paušálny náklad za príjmy podľa §8 ods.1 a, pokiaľ boli dosahované z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu.
Vlastník lesa predal drevo "na koreni" na základe ZOD so SZCO. Aké náklady si môže k týmto príjmom uplatniť ?
S vlastníctvom lesa súvisia viaceré náklady najmä dlhodobého charakteru (odborný lesný hospodár, starostlivosť a ochrana pred zverou, daň z nehnuteľnosti, ...) + následne po ťažbe je vlastník povinný plochu zalesniť a chrániť pred zverou (náklad rádovo tisíce eur). Aké náklady je v takomto prípade možné si uplatniť v priznaní ? Je nejaká možnosť si uplatniť pre FO rezervu na súvisiace budúce náklady na zalesnenie ? (je to zákonná povinnosť ktorú navrhuje odborný lesný hospodár).
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    § 8

    (9) Ak daňovník pri príjmoch z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva [odsek 1 písm. a)] neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmu, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne.

    Rezerva sa tvorí iba v účtovníctve.
    Legu Bohužial toto sa nedá použiť, nakoľko príjem bol na základe zmluvy


    § 8 Ostatné príjmy
    (1)
    Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
    a)
    príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného h............; za príjem z príležitostnej činnosti podľa tohto ustanovenia sa nepovažuje príjem dosahovaný z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu, ak vyplácajúci daňovník, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6, môže znížiť základ dane podľa § 17 až 29 o odmenu vyplatenú na základe dokladu spĺňajúceho náležitosti účtovného dokladu,33)
    Jarka 1 Zavolaj na finančnú správu, nech ti to vysvetlia. Pôvodne som riešila len oslobodenie 500 € z príležitostného príjmu, ale ten zákon je tak napísaný, že už tiež pochybujem. Potom však nie je v zákone dotiahnuté, ako zdaniť takýto príjem, ak to nebude príležitostné a predávajúci nebude ani pod § 6.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Problém (podľa mňa) je hneď v prvej vete § 8 .. že je tam slovko "najmä".
    Tiež by ma zaujímala odpoveď z FS - ak im teda napíšeš ☺

    Ja by som sa asi rozhodovala mezi príjmom z predaja hnuteľných vecí (keď sa strom zotne) ??? - k takémuto príjmu sú v odst 5 definované aj výdavky.
    Alebo potom iné príjmy... no a v zásade platí, že výdavkom je to, čo bolo vynaložené v súvislosti s daným príjmom (čo vieš zdokladovať)

    Príležitostný predaj dreva 2018

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.