Zavrieť

Porady

Danove priznanie predaj nehnutelnosti

Treba ho podat do 31.1 alebo je moznost odkladu? Je to rozdielne priznanie ako priznanie ktore sa podava do konca februara, alebo ak je tu nehnutelnost treba to cele odovzdat v januari cele?
veronikasad Kolko si vlastnila nehnutelnost?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    do 31.1. sa podáva DP k dani z nehnuteľnosti - na mestský/obecný úrad. Obec ti potom vyrúbidaň z nehnuteľnosti. To robíš napr. vtedy, ak si nadobudla v minulom roku nehnuteľnosť. Alebo tiež ak si prestala byť majiteľkou nehnuteľnosti (zánik daňovej povinnosti) .
    koniec februára nie je dôležitý.
    Do konca marca sa podáva daňové priznanie zo všetkých zdaniteľných príjmov - a podáva sa na daňový úrad. ☺
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Akurát dnes som riešila to isté a bolo mi povedané, že DP k dani z nehnuteľnosti má povinnosť daňovník, ktorý nadobudol nehnuteľnosť. Ak ju predal, (prestal byť majiteľom nehnuteľnosti), nemá povinnosť podávať to DP do konca roka, len DP z príjmu z predaja nehnuteľnosti do konca marca.
    Tak teraz nie som si istá, či má, alebo nemá podať DP k dani z nehnuteľnosti do konca januára ten, kto predal nehnuteľnosť? Dakujem.
    Katy a R že "bolo mi povedané" - veď si to vieš ľahko overiť! ..Dokonca na nete nájdeš aj videá, ako treba ten ktorý druh DP vyplniť☺ Pozri tlačivo hore - zaškrtávaš predsa druh DP -a každý z tých dvoch zaškrtne iné. - ten čo už nevlastní - k zániku daňovej povinnosti treba (čiastkové DP)
    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...qgXY12mUwvE3Pu
    mondes Ach jaj, dakujem veľmi pekne. Ak známy predal v r. 2018 byt, tak stačí, ak vypíše časť, čo sa bytu týka, však? Toto som ešte nerobila, a v tých parcelách a katastri sa vôbec nevyznám. Ešte raz vďaka.
    mondes Katy a R, prosím ťa, vieš mi ešte vysvetliť resp. vyvrátiť odpoveď od Mária27 tu?:

    https://www.porada.sk/t306129-dan-z-nehnutelnosti.html


    Podľa jej odpovede mi to príde, že ak už nevlastní byt, nemusí podávať DP k nhnuteľnosti na mesto. Vďaka.
    Katy a R len prečítaj pozorne, čo píše! (a nedomýšľaj si veci, ktoré tam niesú☺) - a pozri si zákon, resp úplne stačí to tlačivo DP...
    ja som to tam vyplnila za 3 minúty -(a určite mu pomôžu) . Treba doložiť rozhodnutie - tam sú všetky údaje, prípadne ešte výmera bytu (ale to tam doplnia)... si nájdi tie videá .. polopatistické vypĺňanie ☺
    mondes Čiže mu stačí zobrať to celé tlačivo, výpis z katastra a zájsť na mestský úrad?
    Katy a R mondes - " Rozhodnutie" .. (OU ko) pozri si tie návody!
    .. a malo by sa dať aj elektronicky (OP čip) .. to som ešte neskúšala
    michaela1233 dakujem za informacie, video som zhliala, este dodatočne čo sa spoluvlastníkov týka ak som sama bola vlastíkom domu, píšem č.1? a kedže dom sa zbural a staval novy zmenili sa udaje vo výmere pozemku a stavby, tz ze píšem už udaje z lv nového majitela kt. najdem aj na nete.. čiže z môjho starého ROZHODNUTIA udaje uz neuvadzam..? vieš mi v tomto poradit prosím dakujem, tym padom sa aj podlazia menili..
    vicktor Ty to akosi miesas...
    Skusim si domysliet - ty si predala dom, novy vlastnik ho zbural a postavil novy? Na kieho oneho budes obci toto pisat? Ty oznamis, ze uz nie si majitelkou. Zavolaj na obecny / miestny urad a opytaj sa ake tlacivo treba vyplnit o UKONCENI vlastnictva a teda platenia dane z nehnutelnosti.
    michaela1233 Aha, a tu mesto vyrubi teda dan, ktoru bude treba zaplatit.. potom este co zamestnavatel bude robit dp, opat tam bude potrebovat aj tieto sumyvz kupnej zmluvy
    veronikasad odkedy si bola vlastníkom nehnutelnosti ?
    Katy a R zamestnávateľ ti nebude nič robiť!!! - ak musíš zdaniť príjem z predaja bytu (nie OP), tak si musíš sama spraviť DP, dáš tam spolu príjmy zo zamestnania aj tie z predaja bytu.
    lubko6394 Len ak to vlastnila menej ako 5 rokov.
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zamestnávatel nerobí daňové priznanie, len ročné zúčtovanie dane pri príjmoch zo závislej činnosti.

    Ak príjem z predaja nehnutelnosti nie je od dane oslobodený (nehnutelnosť si vlastnila menej ako 5 rokov), si povinná do konca marca podať daňové priznanie typu B, do ktorého zahrnieš aj príjem zo zamestnania (nemôžeš do 15.2. požiadať zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane) a príp. daň aj zaplatiť.
    Okrem dane zaplatíš zo zisku z predaja nehnutelnosti aj 14 % zdravotné poistenie. Ročné zúčtovanie zdr.poistenia vykoná prísl.zdr.poisťovňa na základe údajov v daň.priznaní.

    Danove priznanie predaj nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.