Zavrieť

Porady

Téma je uzavretá.
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
„Veľmi pekne prosíme všetkých ľudí, aby sa správali k prírode ohľaduplne a uvedomili si, že sú tam len na návšteve. Usmernenia súvisiace s ochranou prírody majú svoj hlboký zmysel – ich cieľom je zachovať naozaj vzácne a jedinečné oblasti pre nás a ďalšie generácie. To, že prežívame nezvyčajné časy, nás neoprávňuje, aby sme sa k prírode správali nezodpovedne a sebecky. Práve naopak, teraz, viac ako inokedy, by sme si mali vážiť všetko, čo nám príroda odovzdáva, byť vďační za každú chvíľu, ktorú môžeme vonku tráviť a správať sa ohľaduplne voči všetkému živému, teda riadiť sa heslom Ži a nechaj žiť,“ uzatvára Deutschová.

Doplňujúce údaje:

Čo presne znamená zodpovedné správanie v prírode? Napríklad to, že budeme rešpektovať usmernenie pohybu po vyznačených trasách turistických a cyklistických chodníkov, obzvlášť v zákonom chránených územiach. Rovnako je potrebné rešpektovať ďalšie požiadavky v záujme ochrany prírody (napr. zákaz kladenia ohňa). Tieto nariadenia slúžia na ochranu rastlín a živočíchov tak, aby sme sa z ich prítomnosti mohli tešiť aj naďalej, aby sme ich neničili a nevyrušovali.
Pohybom mimo vyznačených chodníkov môžeme (hoci nechtiac) napríklad pošliapať vzácnu rastlinu, ktorá možno inde nerastie. Vyrušením hniezdiaceho vtáctva môžete okrem stresu spôsobiť zanechanie znášky a následné zmarenie celého hniezdenia. Bicyklovaním mimo vyznačených trás môžeme usmrtiť obojživelníky, plazy, poškodiť vzácny biotop.

Príkladom je intenzívne navštevovaná lokalita nad bratislavskou mestskou časťou Devínska Nová Ves. Ľudia, ktorí tu možno neboli nikdy predtým, v nadšení z pieskovcových útvarov sa po nich šplhajú a doslova riskujú nie len svoje zdravie, ale tiež ohrozujú hniezdenie sokola myšiara, kavky tmavej a ďalších druhov, ktoré tu majú svoje hniezdne územie. Podobne sú na tom Sysľovské polia na opačnom konci Bratislavy, ktoré sú napriek zákazovým značkám atakované cyklistami aj chodcami. Polícia so Štátnou ochranou prírody majú potom plné ruky práce s upozorňovaním, resp. udeľovaním sankcií. Len preto, že niektorí z nás sú sebeckí, nezodpovední a neohľaduplní.

Ľudia zabrali naozaj veľký priestor pre svoje potreby a komfort. Teraz unikáme do prírody, ktorá však poskytuje útočisko nie len nám. Tak ako my, aj zvieratá majú právo na svoj kľud, súkromie, skrýše, nerušené chvíle, rastliny na pokojný vývoj.
Citlivý je napríklad stehlík konôpka, ktorý opúšťa aj mláďatá už pri menšom vyrušení. Špecifikom sú čajky, ktoré teraz tiež znášajú vajcia v okolí vodných plôch a sú mimoriadne citlivé na vyrušenie, dokonca môže dôjsť k zániku celej kolónie.

Ak chceme mať prírodu bližšie, môžeme ju pritiahnuť bližšie k nám, napríklad tým, že budeme pokračovať v prikrmovaní vtáctva. Druhové spektrum je teraz naozaj veľmi bohaté a okrem pomoci si zaujímavými pozorovaniami spestríme svoje dni. Zásady správneho prikrmovania vtáctva sú uvedené v tomto článku na našom webe.
V teplých dňoch, aké už zažívame, je možné dať operencom k dispozícii aj napájadlo. Základné zásady sú uvedené v článku na našej web stránke.

Okrem vyrušovania je veľkým problémom, vyplývajúcim z mimoriadnej návštevnosti, tiež nárast odpadkov v prírode. Je preto na mieste sa správať zodpovedne aj v tomto smere a dať si pozor, aby sme svoj odpad odhodili na vyhradené miesto – do smetných košov, alebo kontajnerov na zber triedeného odpadu.
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
bettylou
Tie ostatné ráno som prespala. Na ktorom obzore ich vidieť?
Na juhovychode rano na svitani.
Nastav si cas a lokalitu: https://www.heavens-above.com/skychart2.aspx
2 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

bettty dúfam že si videla tie akcie z osád, tí policajti aj s vojakmi by tam mali potom odpratať odpad, a ľudskoprávni aktivisti organizovaní v mimovládkach, čo vreštia ako sú porušované práva Rómov, by im mali ukazovať z uzavretých aut kde ešte nespravili poriadok, aby boli Rómovia pripravení zase mať kde narobiť bordel. To Hlavný hygienik nedokáže zdvihnúť mandle mimovládkam aby pred distribúciou potravín tam bol poriadok? No neviem čo by sa mi stalo, keby som manipuloval s potravinami v takom priestore. Asi by som to už nikdy nerozdýchal ani nerozchodil. a ten nemenovaný potravinový reťazec tam naváža bez sankcii. A to ide do celého sveta ako v africkom slame
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

vicktor
Trosku zmena temy.
Vecer nadherna Venusa a rano Mars, Saturn a Jupiter blizko seba.
Vsimli ste si? Alebo vas bavi len nadavat na politiku a navzajom?
poznám len súhvezdie casiopea vyzerá ako "M" Na to som balil prvú frajerku. Tiež sa jej meno začínalo na"M". Pomohlo to bola povoľnejšia
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Obchodníci peniaze zásadne vytvárajú zo vzduchu Na tovar ktorý ešte nezaplatili si nahodia maržu a po predaji uhradia faktúru
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
pavol54
vicktor
Trosku zmena temy.
Vecer nadherna Venusa a rano Mars, Saturn a Jupiter blizko seba.
Vsimli ste si? Alebo vas bavi len nadavat na politiku a navzajom?
poznám len súhvezdie casiopea vyzerá ako "M" Na to som balil prvú frajerku. Tiež sa jej meno začínalo na"M". Pomohlo to bola povoľnejšia
Pali kasiopea vyzerá ako "W". Zrejme už tá tvoja bola horeznačky.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
pavol54
bettty dúfam že si videla tie akcie z osád, tí policajti aj s vojakmi by tam mali potom odpratať odpad, a ľudskoprávni aktivisti organizovaní v mimovládkach, čo vreštia ako sú porušované práva Rómov, by im mali ukazovať z uzavretých aut kde ešte nespravili poriadok, aby boli Rómovia pripravení zase mať kde narobiť bordel. To Hlavný hygienik nedokáže zdvihnúť mandle mimovládkam aby pred distribúciou potravín tam bol poriadok? No neviem čo by sa mi stalo, keby som manipuloval s potravinami v takom priestore. Asi by som to už nikdy nerozdýchal ani nerozchodil. a ten nemenovaný potravinový reťazec tam naváža bez sankcii. A to ide do celého sveta ako v africkom slame
Okolo osád chodievam odmalička, na to nepotrebujem korona karanténu, aby som videla ako žijú. To sú naše no go zóny. Prekvapuje to len ľudí, ktorí sú od tejto reality na hony vzdialení. My vieme ako každý mesiac nakupujú aj čo robia. Naživo, nie v telke. Príspevok bol o inom. o zvieratách a tým nepomôže, že sa bude niekto skrývať za mimovládky a cigánov v osadách. sorry

Africký, či USA alebo iný slam,
https://www.google.com/search?q=slum...w=1326&bih=624
Naposledy upravil bettylou : 10.04.20 at 12:29
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

marjankaj
pavol54
vicktor
Trosku zmena temy.
Vecer nadherna Venusa a rano Mars, Saturn a Jupiter blizko seba.
Vsimli ste si? Alebo vas bavi len nadavat na politiku a navzajom?
poznám len súhvezdie casiopea vyzerá ako "M" Na to som balil prvú frajerku. Tiež sa jej meno začínalo na"M". Pomohlo to bola povoľnejšia
Pali kasiopea vyzerá ako "W". Zrejme už tá tvoja bola horeznačky.
stačí že to pochopila ak leží horeznačky potom aj to obrátené W musí robiť nohami
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

bettylou
pavol54
bettty dúfam že si videla tie akcie z osád, tí policajti aj s vojakmi by tam mali potom odpratať odpad, a ľudskoprávni aktivisti organizovaní v mimovládkach, čo vreštia ako sú porušované práva Rómov, by im mali ukazovať z uzavretých aut kde ešte nespravili poriadok, aby boli Rómovia pripravení zase mať kde narobiť bordel. To Hlavný hygienik nedokáže zdvihnúť mandle mimovládkam aby pred distribúciou potravín tam bol poriadok? No neviem čo by sa mi stalo, keby som manipuloval s potravinami v takom priestore. Asi by som to už nikdy nerozdýchal ani nerozchodil. a ten nemenovaný potravinový reťazec tam naváža bez sankcii. A to ide do celého sveta ako v africkom slame
Okolo osád chodievam odmalička, na to nepotrebujem korona karanténu, aby som videla ako žijú. To sú naše no go zóny. Prekvapuje to len ľudí, ktorí sú od tejto reality na hony vzdialení. My vieme ako každý mesiac nakupujú aj čo robia. Naživo, nie v telke. Príspevok bol o inom. o zvieratách a tým nepomôže, že sa bude niekto skrývať za mimovládky a cigánov v osadách. sorry
pochopil, ja som len narážal na tú obetavosť mimovládok ale aby zorganizovali poriadok to sa ich netýka, len poddžubkávať
1 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Hviezdna mapa zaktualizovaná, tak skúsim večer dať nb nad hlavu a popozerať. Lebo ja mám také svoje súhvezdia keď pozerám. Teda okrem veľkého voza a kurčiat.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Pali, tak aby si nepovedal... Inteligentný človek vie využiť všetko.

Čomu sa môžme priučiť zo slamov pri stavbe miest budúcnosti.
https://europeansting.com/2019/04/01...of-the-future/
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Betty - stiahni si Stellarium https://stellarium.org/
Je aj pre Windows, v slovenčine (dá sa nastaviť) - nastavíš si svoje miesto a pozeráš a porovnávaš monitor s oblohou.
2 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Na, tu maš karantenu:

https://www.facebook.com/groups/1073...0233546711940/
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Kua , mňa tak vytáčajú reči o chrípke. Skade Sulík a ostatní majú číslo 800? To si ani neoveria čo a kde je pravda? Len strelia číslo, aby sme sa uspokojili, že covid 19 je len chrípka. A pritom úrady zverejňujú štatistiky. http://www.uvzsr.sk/index.php?option...pka&Itemid=112

Chrípku netreba podceňovať
Počas chrípkovej sezóny 2018/2019 nahlásili všeobecní lekári v SR 1.470.680 ARO, z toho chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO) v 157.644 prípadoch. Ťažké akútne respiračné ochorenie (SARI), ktoré si vyžaduje hospitalizáciu, bolo potvrdené v 123 prípadoch, pričom u 57 osôb došlo k úmrtiu. Vírus chrípky bol potvrdený u 40 zosnulých



a nie u 800 ako hlásal Sulík a ďalší.
1 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

Xanti
Kua , mňa tak vytáčajú reči o chrípke. Skade Sulík a ostatní majú číslo 800? To si ani neoveria čo a kde je pravda? Len strelia číslo, aby sme sa uspokojili, že covid 19 je len chrípka. A pritom úrady zverejňujú štatistiky. http://www.uvzsr.sk/index.php?option...pka&Itemid=112

Chrípku netreba podceňovať
Počas chrípkovej sezóny 2018/2019 nahlásili všeobecní lekári v SR 1.470.680 ARO, z toho chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO) v 157.644 prípadoch. Ťažké akútne respiračné ochorenie (SARI), ktoré si vyžaduje hospitalizáciu, bolo potvrdené v 123 prípadoch, pričom u 57 osôb došlo k úmrtiu. Vírus chrípky bol potvrdený u 40 zosnulých



a nie u 800 ako hlásal Sulík a ďalší.
https://dennikn.sk/1264273/na-sloven...na-chvoste-eu/

https://www.google.com/search?q=chri...obile&ie=UTF-8
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Dobre ránko. Myslíte, že sa ešte niekedy dožijeme normálneho spravodajstva?Najprv od rána do noci Kocner, teraz niekde zmizol a 24 hodín korona. Inak sa zrejme v celom svete nič nedeje. Myslím že by si nevšimli ani keby vypukla tretia svetová.
3 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

BXLmiami
Dobre ránko. Myslíte, že sa ešte niekedy dožijeme normálneho spravodajstva?Najprv od rána do noci Kocner, teraz niekde zmizol a 24 hodín korona. Inak sa zrejme v celom svete nič nedeje. Myslím že by si nevšimli ani keby vypukla tretia svetová.
Včera v rámci velkopiatočného pôstu sme si dali pauzu od medii, správ, od sieti... A veru, dobrá skpsenosť
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
BXLmiami
Dobre ránko. Myslíte, že sa ešte niekedy dožijeme normálneho spravodajstva?Najprv od rána do noci Kocner, teraz niekde zmizol a 24 hodín korona. Inak sa zrejme v celom svete nič nedeje. Myslím že by si nevšimli ani keby vypukla tretia svetová.
Ono záleží aj od toho, čo považuješ za normálne spravodajstvo... respektíve, ktorá slovenská tv stanica je normálna. Lebo podľa mňa žiadna.
Ale "NAJlepšie" normálne spravodajstvo má "NAJlepšia" tv....fujtajbl, to sú len drísty.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Rtvs je asi "najnormálnejšie".
0 1
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

A vieš dať aj iný zdroj ako denníkN? Lebo ja som dala zdroj úrad verejného zdravotníctva
Od začiatku chrípkovej sezóny 2015/2016 bolo zaznamenaných 35 prípadov SARI, u 15 z nich bol prítomný aj vírus chrípky. Ani jeden pacient so SARI nebol zaočkovaní proti chrípke. Z celkového počtu prípadov SARI zomrelo 14,3 % pacientov (5 z 35). Vírus chrípky A(H1)pdm09 sa laboratórne potvrdil u všetkých piatich zomrelých.

http://www.uvzsr.sk/docs/info/epida/..._2015_2016.pdf

Od začiatku chrípkovej sezóny 2014/2015 bolo hlásených 74 prípadov SARI, čo je o 45 prípadov viac, ako v minulej chrípkovej sezóne. U mužov sa vyskytlo 41 prípadov (55,4 %) a u žien bolo zaznamenaných 33 ochorení (44,6 %). U 35 chorých s diagnózou SARI bol laboratórne potvrdený vírus chrípky (47,3 %), u dvoch chorých bol potvrdený RS vírus. Z celkového počtu 74 prípadov zomrelo 25 pacientov

http://www.uvzsr.sk/docs/info/epida/Vyhodnotenie_chripkovej_sezony_2014_2015.pdf



Od začiatku chrípkovej sezóny 2013/2014 bolo hlásených 29 prípadov SARI, čo je o 214 prípadov menej ako v minulej chrípkovej sezóne a ide o viac ako osemnásobný pokles. U mužov sa vyskytlo 15 prípadov (51,7 %) a u žien bolo zaznamenaných 14 ochorení (48,3 %). U piatich chorých bol laboratórne potvrdený vírus chrípky. Z celkového počtu 29 prípadov zomrelo 5 pacientov



http://www.uvzsr.sk/docs/info/epida/Vyhodnotenie_chripkovej_sezony_2013_2014_Zaockovan ost.pdf



To len taký rýchly výcuc, čo som v rýchlosti našla. A nie čo si novinári vymysleli. Stále sa pýtam, skade 800 ľudí ročne.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať