Zavrieť

Porady

Téma je uzavretá.
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Upratovať sneh nejdem, stále fučííí ... tak dám dnes také.

Tejto žene vďačí ľudstvo za veľa ⭐️
Každý stredoškolák vie, že Isaac Newton objavil gravitáciu, že Charles Darwin objavil evolúciu a že Albert Einstein objavil relativitu času. Ale pokiaľ ide o zloženie nášho vesmíru, učebnice jednoducho hovoria, že najhojnejším atómom vo vesmíre je vodík. No nikto sa nikdy nezaujímal, ako to vieme.
Žena, ktorá zistila, z čoho je vesmír "vyrobený", nedostala za svoj objav medailu, ani pamätnú plaketu. Keď v roku 1979 umrela, nekrológy v novinách nespomenuli jej najväčší objav.
Volala sa Cecilia Payne.
Narodila sa 10. mája 1900 vo Wendoveri v anglickom grófstve Buckinghamshire. Po otcovi zdedila hudobné nadanie a mohla byť špičkovou klaviristkou. Ona však radšej pozorovala hviezdy. Ambíciou Cecilie Payne bolo študovať na Cambridgeskej univerzite, ale v rodinnom rozpočte nebolo dosť peňazí.
Podarilo sa jej nemožné – vyhrala plné štipendium a v septembri 1919 začala študovať botaniku, ale väčšmi ju lákala fyzika. Na univerzite vtedy pôsobili mnohí významní vedci vrátane objaviteľa elektrónu J. J. Thompsona a „otca“ jadrovej fyziky Ernesta Rutherforda.
Keď si Cecilia vypočula prednášku o všeobecnej teórii relativity, nespala tri noci a takmer sa nervovo zrútila, lebo úplne zmenila jej chápanie sveta. Definitívne presedlala na fyziku a začala chodiť aj na prednášky z astronómie. Cambridgeská univerzita v tom čase neudeľovala tituly ženám, preto Cecilia mohla maximálne učiť na dievčenskej škole. Nakoniec sa jej ako druhej žene v histórii podarilo získať grant na Harvard College Observatory v Cambridge, štát Massachusetts.
Na jeseň 1923 nastúpila na doktorandské štúdium a o dva roky získala titul. Jej dizertačná práca o atmosfére hviezd je považovaná za jednu z najdôležitejších v dejinách astronómie. Vyvrátila domnienku, že hviezdy majú podobné zloženie ako Zem, a dokázala, že väčšinou ich tvorí 70 percent vodíka, 28 percent hélia a iba 2 percentá pripadá na ostatné prvky.
Cecilia Payne bola prvá osoba, ktorá si kedy získala Ph.D. v astronómii z Radcliffe College. Neskôr vedec Otto Struve povedal, že je to ′′ najgeniálnejšia Ph.D. diplomová práca, aká kedy bola napísaná o astronómii."
Cecilia Payne nielenže objavila, z čoho je vesmír, ale zistila aj to, z čoho je zložené slnko. Za tento objav síce uchmatol ocenenie Henry Norris Russell, ale prišiel k záverom o štyri roky neskôr ako Cecilia. Navyše sa neskôr zistilo, že svoje tvrdenie založil na jej práci, pričom jej povedal, aby ju nikde nezverejňovala, lebo si urobí hanbu.
Cecilia Payne je dôvod, prečo vieme v podstate čokoľvek o premenlivých hviezdach (hviezdy, ktorých jas pri pohľade zo Zeme kolíše). Každá ďalšia štúdia o premenlivých hviezdach je založená na jej práci.
Cecilia Payne bola proste úžasná a mali by ju poznať všetci. Poznali ste ju? Nie? Tak teraz už o nej viete všetko podstatné.
126882468_10225069997048066_3794419916813373930_n.jpg  
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

:-)))) Tieto diskusie všade,čo sa všetko nedozviem.Covid ostáva,mutovať bude a zaradí sa do populácie ako dalšia potencionálne smrteľná choroba.Na zápaly pľúc sa umieralo aj pred Covidom a bude sa aj s Covidom.
Najhoršie zvládnuteľná bude mutácia novinárska,tí sa zbláznili en block,objavili že vírusy mutujú a oznamujú každú mutáciu na svete.A kedže majú klikanosť a čítanosť viem si predstaviť celosvetové sledovanie virusov a bakterií od výmyslu sveta lebo ved o čítanosť a klikanosť ide v prvom rade.Co už.
4 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
BXLmiami
... lebo ved o čítanosť a klikanosť ide v prvom rade.Co už.
Včera som postrehol upútavku na nejaký program, ktorý sa bude vysielať na dokumentárnom kanály...
Pointa bola v tom, že o nejakých pár rokov (vraj 2035) príde k zrušeniu sociálnych sietí.
Ja by som povedal, že už dnes je neskoro...
1 1
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

BXL súhlasím čo si napísala a aj rozumiem tomu, len ako človek s nemedecinskym vzdelaním si kladiem otázku kedy tolko ľudia umierali na zápal pľúc , pýtam sa teda sama seba, liečia lekári správnou liečbou alebo naozaj v liečbe zohráva veľkú úlohu biznis a snim súvisia aj mutácie virusu, liečia ambulantni aj alebo až ventilácia v nemocnici
1 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Je to vírusový zápal pľúc a tam je to na imunite.Okrem toho následkom novinárskej mutácie sa ľudia boja nemocníc a často prídu neskoro.
Na zápal pľúc bežne umierajú a umierali ležiaci seniori aj pred Covidom len nebol okolo toho cirkus a tak to ľudia tak nevnímali.Covid je hlavne nebezpečný v tom,že imunitný systém ho nevníma ako hrozbu a nebráni sa.Ale žijeme s Covidom už rok,tak sa to pomaly otáča a aj vakcíny robia svoje.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Inak mutuje každý virus a mutoval aj pred koronou,jeden rýchlejšie druhý pomalšie,ale mutuje a bude mutovať.Len vieš,vysvetli mi načo bežní ľudia potrebujú vedieť že napr.v Brazílii našli u dvoch ľudí dva rôzne typy mutácie.Tento poplach je chorý.
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Darina1234
BXL súhlasím čo si napísala a aj rozumiem tomu, len ako človek s nemedecinskym vzdelaním si kladiem otázku kedy tolko ľudia umierali na zápal pľúc , pýtam sa teda sama seba, liečia lekári správnou liečbou alebo naozaj v liečbe zohráva veľkú úlohu biznis a snim súvisia aj mutácie virusu, liečia ambulantni aj alebo až ventilácia v nemocnici
Darinka, obvoďáci liečia cez telefon, na rtg. plúc sa pacienti dostávajú neskoro, chýba správna liečba v počiatočnom štádiu ...
3 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

BXLmiami
ILen vieš,vysvetli mi načo bežní ľudia potrebujú vedieť že napr.v Brazílii našli u dvoch ľudí dva rôzne typy mutácie.Tento poplach je chorý.
Strach a následná davová psychóza ...
https://spravy.pravda.sk/domace/clan...mwYkHBPIgzPZG0
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

BXL bežní ľudia nemusíme vedieť o mutáciách, stačí mi počúvať každý den miestny rozhlas, ktorý hlási kto v dedine zomrel, stačí mi pohľad na našej ulici, koľko susedov odišlo behom týchto 2 mesiacov, že mame strach z nemocníc, no kto by nemal, keď odtiaľ namiesto vyliečených ľudí odvážajú mŕtvoly, pardon za tvrdú realitu týchto dni, len som napísala to čo vidím , nie to čo počúvam alebo citam v mediach
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Ďalšia téma vakcinacia, že my s ochoreniami sa mame poradiť so svojim lekárom, no hrôza, čo lekar o mne vie, to čo mu poviem ja , to napíše do zdravotnej karty a pár svojich viet pre poisťovňu, pýtam sa vie lekar o účinkoch týchto vakcín, vie to len biológ, ktorý pozná ľudské telo nielen anatomicky, ale po mikrobiologickej stránke , pozná môj lekar zloženie týchto vakcín, ktoré podľa našej prezidentky sú cesta k slobode, pozná môj lekar dlhodobé účinky týchto vakcín na genetiku deti v budúcnosti, bola takáto vakcinacia ľudí už v minulosti aplikovaná v čase tak veľkého šírenia virusu a takto by som sa mohla pýtať a pýtať, odpovede nie sú jednoduché to viem aj ja sama
2 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Koniec samomluvy ako píše babka
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Darinka, ešte ak ti obvoďák vobec zdvihne telefon, tá moja dvíha zriedkavo ...
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Pobavila komédia:

10.11.2020 https://www.trend.sk/spravy/kajetan-...sedem-mesiacov

11.02.2021 https://www1.pluska.sk/spravy/z-domo...uje-jeho-osude

Akosi tých 7 mesiacov rýchlo prebehlo, nielen mne :-)
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Konečne už máme vlastnú mutáciu. Čo sme horší ako Briti??
https://www.cas.sk/clanok/1087468/ve...dkedy-sa-siri/
:-)))))))
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

anet
Myslím si, že aj u nás sú skutočné "mozgy" ... ale nemajú na to vybavenie ani prostriedky, pochopenie a uznanie. A asi aj málo "mozgov" (kolegov) okolo seba na to, aby im priamo oponovali, skôr ako niečo vypustia do sveta. Zato sa nájdu "elity", ktoré im hádžu polená pod nohy, alebo z titulu "moci" ich "sfúknu".
To som doplnil....
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Nandrolon
Konečne už máme vlastnú mutáciu. Čo sme horší ako Briti??
https://www.cas.sk/clanok/1087468/ve...dkedy-sa-siri/
:-)))))))
Známa je aj pod kódovým označením Romale B.1.258
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

B.1.258 krycí názov "black ass"?
:-)))))))))))))
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Mutácie a oni teraz idu ockovat učiteľov, v takejto situácii, no čo už, uverili sme forme očkovania ako zachrane
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Prišla nám výzva na on-line karneval. Pýtam sa dcéry, či sa chce pridať, vraj áno. Ja a že teda čo by si chcela byt? Tancujúca múmia tak super, aspoň miniem všetky obväzy, čo sa mi tu roky povaľujú.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Darina1234
Ďalšia téma vakcinacia, že my s ochoreniami sa mame poradiť so svojim lekárom, no hrôza, čo lekar o mne vie, to čo mu poviem ja , to napíše do zdravotnej karty a pár svojich viet pre poisťovňu, pýtam sa vie lekar o účinkoch týchto vakcín, vie to len biológ, ktorý pozná ľudské telo nielen anatomicky, ale po mikrobiologickej stránke , pozná môj lekar zloženie týchto vakcín, ktoré podľa našej prezidentky sú cesta k slobode, pozná môj lekar dlhodobé účinky týchto vakcín na genetiku deti v budúcnosti, bola takáto vakcinacia ľudí už v minulosti aplikovaná v čase tak veľkého šírenia virusu a takto by som sa mohla pýtať a pýtať, odpovede nie sú jednoduché to viem aj ja sama
A tie vakcíny čo si dostala?Tie si tiež takto riešila?Vakciny na záškrt,obrnu,tetanus čierny kašel tbc,starší proti pravým kiahňam?Prečo naraz taký problém?Ved aj vakcina na polio/lyžička/bola takto vyvíjaná,prečítaj si o tom ,boli to 50 roky a vakcinovať sa začalo okolo 52,53-určite si pamätáte starší ochrnutých ľudí po tejto detskej chorobe.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať