Upratovať sneh nejdem, stále fučííí ... tak dám dnes také.
Tejto žene vďačí ľudstvo za veľa ⭐️

Každý stredoškolák vie, že Isaac Newton objavil gravitáciu, že Charles Darwin objavil evolúciu a že Albert Einstein objavil relativitu času. Ale pokiaľ ide o zloženie nášho vesmíru, učebnice jednoducho hovoria, že najhojnejším atómom vo vesmíre je vodík. No nikto sa nikdy nezaujímal, ako to vieme.

Žena, ktorá zistila, z čoho je vesmír "vyrobený", nedostala za svoj objav medailu, ani pamätnú plaketu. Keď v roku 1979 umrela, nekrológy v novinách nespomenuli jej najväčší objav.
Volala sa Cecilia Payne.

Narodila sa 10. mája 1900 vo Wendoveri v anglickom grófstve Buckinghamshire. Po otcovi zdedila hudobné nadanie a mohla byť špičkovou klaviristkou. Ona však radšej pozorovala hviezdy. Ambíciou Cecilie Payne bolo študovať na Cambridgeskej univerzite, ale v rodinnom rozpočte nebolo dosť peňazí.

Podarilo sa jej nemožné – vyhrala plné štipendium a v septembri 1919 začala študovať botaniku, ale väčšmi ju lákala fyzika. Na univerzite vtedy pôsobili mnohí významní vedci vrátane objaviteľa elektrónu J. J. Thompsona a „otca“ jadrovej fyziky Ernesta Rutherforda.

Keď si Cecilia vypočula prednášku o všeobecnej teórii relativity, nespala tri noci a takmer sa nervovo zrútila, lebo úplne zmenila jej chápanie sveta. Definitívne presedlala na fyziku a začala chodiť aj na prednášky z astronómie. Cambridgeská univerzita v tom čase neudeľovala tituly ženám, preto Cecilia mohla maximálne učiť na dievčenskej škole. Nakoniec sa jej ako druhej žene v histórii podarilo získať grant na Harvard College Observatory v Cambridge, štát Massachusetts.

Na jeseň 1923 nastúpila na doktorandské štúdium a o dva roky získala titul. Jej dizertačná práca o atmosfére hviezd je považovaná za jednu z najdôležitejších v dejinách astronómie. Vyvrátila domnienku, že hviezdy majú podobné zloženie ako Zem, a dokázala, že väčšinou ich tvorí 70 percent vodíka, 28 percent hélia a iba 2 percentá pripadá na ostatné prvky.

Cecilia Payne bola prvá osoba, ktorá si kedy získala Ph.D. v astronómii z Radcliffe College. Neskôr vedec Otto Struve povedal, že je to ′′ najgeniálnejšia Ph.D. diplomová práca, aká kedy bola napísaná o astronómii."

Cecilia Payne nielenže objavila, z čoho je vesmír, ale zistila aj to, z čoho je zložené slnko. Za tento objav síce uchmatol ocenenie Henry Norris Russell, ale prišiel k záverom o štyri roky neskôr ako Cecilia. Navyše sa neskôr zistilo, že svoje tvrdenie založil na jej práci, pričom jej povedal, aby ju nikde nezverejňovala, lebo si urobí hanbu.

Cecilia Payne je dôvod, prečo vieme v podstate čokoľvek o premenlivých hviezdach (hviezdy, ktorých jas pri pohľade zo Zeme kolíše). Každá ďalšia štúdia o premenlivých hviezdach je založená na jej práci.

Cecilia Payne bola proste úžasná a mali by ju poznať všetci. Poznali ste ju? Nie? Tak teraz už o nej viete všetko podstatné.