Zavrieť

Porady

nárok na nemocenské dávky

Z dôvodu zhoršenia zdravotného stavu som k 31.07.2018 ukončil pracovný pomer, v domnení, že mi obdobie, kedy mám nárok na príspevok v nezamestnanosti bude stačiť na to, aby som sa dostal do stavu, kedy nebudem mať problém opäť do práce nastúpiť. žiaľ som sa mýlil. Na sociálnej poisťovni mi však povedali, že momentálne nemám nárok na nemocenské dávky. Čítal som, že ak som bol za posledné dva roky zamestnaný viac než dva roky, ( bol som nepretržite zamestnaný 34 rokov - u posledného zamestnávateľa 8 ) tak nárok mám - ako je to vlastne ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Narok nemas, lebo nemas aktualne ziadne nemocenske poistenie.
    Splnas ale podmienku 270 dni NP v poslednych 2 rokoch a ak by si sa dobrovolne nemocensky poistil (musel by si sa prihlasit na cely balik poistenia v SP) a az potom isiel na PN, vznikol by ti narok na nemocenske davky, ale len z minimalneho vymeriavacieho zakladu.
    Dalsia moznost je zamestnat sa a az potom ist na PN.
    Aj vtedy by ti narok na nemocenske vznikol, dokonca asi pocitany z prijmu pred PN v roku 2018.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hotrods2222 Ďakujem pekne za odpoveď, aspoň viem na čom som...
    Luboso Tá ďalšia možnosť zamestnať sa a potom ísť na PN, platí tak , že v skúšobnej dobe keď sa dá výpoveď potom v ochrannej lehote 7 dní môže ísť na PN?
    ivka70 Ano aj, bud pocas trvania zamestnania alebo v ochrannej dobe.
    Ale ochranna doba je max. 7 dni, inak trva tolko, kolko trval PP. Cize ak skoncis PP v SD po 2 dnoch, aj ochranna doba je len 2dnova.
    Luboso Ďakujem.
    Luboso Ešte sa chcem spýtať, či toto všetko platí aj v takom prípade, že teraz keď pôjdem na PN z dohody ale neplatenu, lebo som invalidný dôchodca, a v budúcnosti by som išiel na PN ďalšiu, takú ako sme si písali, či sa tým niečo nezmení.
    ivka70 Neplati, kedze nemas nemocenske poistenie, nemas ani narok na nemocenske davky.
    Luboso A potom keď by som šiel, neskôr z pracovnej zmluvy tam by bol nárok, len z tejto dohody či to neovplyvní tu budúcu PN?
    Katy a R veď si už konečne pozri aj zákon ... teraz nemáš poistenie nemocenské .. nikde sa ti nemá čo rátať.
    A zadaj si svoju vlastnú otázku - nech sa to nemieša !!!
      zbaliť

    nárok na nemocenské dávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.