Zavrieť

Porady

DP dochodcu 2018

Ako vyplnit danove priznanie dochodcu ktory pracoval v roku 2018 dva mesiace na dohodu a zarobil menej ako 1000€?
Viem ze ma narok na vratenie dane v plnej vyske pretoze zarobil menej ako 1 915,01€ ale neviem ako vyplnit DP.
Neviem ako zapocitat dochodok, neviem ake je nezdanitelne minimum tento rok,...
Na danovom urade som sa dozvedel iba ze treba podat DP a v nom poziadat o vratenie dane. Ale ako, to uz neporadia.
Vie niekto tu ako na vec?
Dakujem.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ivka70
dochodok pri takomto prime nehra ziadnu ulohu, len zaskrtnes policko 27, ale neudavas vysku dochodku.

Nemam este DP za rok 2018, ale v roku 2017 pri prijme dochodcu do vysky nezdanitelneho minima boli vyplnane riadky:
32
32a
33
33a
34
36
42
43
64
66
Tak si k tomu pozri vysvetlenia a das to.
4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Katy a R pribudlo 8 riadkov (kuk FS) ! ☺ (budú to asi inakšie riadky)
ivka70 strasne, zas budem maturovat .... pockam si na elektronicku formu DP, nech mi to skontroluje ....
misoft https://www.podnikajte.sk/Data/881/U...pfo-A-2018.pdf
Dusan11 Dakujem za info. Skusim to tak. Iked mi pride cudne ze nepisem vysku dochodku.
  zbaliť

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
Pri uplatnení par.46a Zakona o dani z prijmov vyska dochodku nema ziadny vplyv. Je to nezdanitelny prijem, neuvadza sa v danovom priznani.

Ak DP spravne vyplnis, DU cele zrazene preddavky vrati. Bez konkretnych udajov tazko radit ...
6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Dusan11 O to prave ide.. spravne vyplnit.. Vsade vidim zdanitelny priejm ale ty pises ze je to nezdanitelny prijem. Taku kolonku som na DP ani nenasiel. Naozaj neviem kde to mam uviest.
Kolonka c. 36 je jasna prijem co zarobila. Ale v kolonke 38 zaklad dane by uz mala byt 0, kedze prijem sa nezdanuje. Chapem to spravne?
kn-alka všade vidíš zdaniteľný príjem, lebo nezdaniteľný sa v DP NEUVÁDZA. DP vyplníš len na základe potvrdenia od zamestnávateľa. čítaj všetky poznámky v DP, máš tam uvedené, v ktorom riadku treba napísať nulu, aby sa zrazená daň vrátila.
Dusan11 Hmm prijem pod 1 915,01€ je nezdanitelny ale ked sa v DP neuvadza tak naozaj uz neviem co kde a ako napisat.
veronikasad To si kde precital? Je zdanitelny, ale danovnik nie je povinny podať danove priznanie.
Prepac, ak naozaj nemas ani sajnu ako DP vyplnit, zver to niekomu, kto tomu rozumie. Lebo bez konkretnych udajov je yo na Porade mlatenie prazdnej slamy.
Dusan11 Dobre raaanko. Uz 2 dni pisem ze nemam ani sajnu ako DP vyplnit.
Ake konkretne udaje potrebujes? Vsetko som jasne napisal. Dochodca zarobil menej ako 1000€ na dohodu. Plus mal dochodok. Co viac treba aby bolo mozne poradit?
Nemam to komu dat, nepoznam nikoho kto by to vedel.
veronikasad Konkretne udaje z toho potvrdenia od zamestnavatela s uvedenim cisla riadku a sumy. vestecku gulu ziadny poradak nema.
  zbaliť

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
Na DU nie sú povinní radiť, ako treba spraviť DP - ale k daňovému priznaniu je aj poučenie (všetky potrebné údaje tam sú) - ak budeš postupovať presne podľa neho - tak to spravíš "ľavou zadnou" (treba len pozorne prečítať, aj priamo v riadkoch DP sú vysvetlenia a tiež vysvetlenia pod čiarou

https://www.financnasprava.sk/sk/obc...ov/dochodcovia
Naposledy upravil Katy a R : 02.02.19 at 08:42
Dusan11 Tak ako aj ty niesi povinny/a radit. Iba ja som povinny to vypisat iked neviem ako.
Naco sa univas pisat tu komentare ze si to mam zistit? Potrebujem odpoved nie komentar. To poucenie ti je na dve veci. Je to 20 stran citovania paragrafov a blabol s ktoreho sa nedozviem nic o tom ako to mam vypisat.
Ak niesi ochotny/a ci shopny/a dat konkretnu radu tak sa ani neunuvaj pisat ze si mam precitat DP a poucenie. Citam ho uz 3 dni.. Dakujem
Katy a R no tak prepáč, že som ťa upozornla na tvoju povinnosť daňovníka! mal si hneď napísať, že spravte mi (a zadať presné údaje) ... a nie žiadať o radu na vyplnenie ! Je zjavné, že poučenie si nečítal, podľa neho to spraví každý. Je tam presný postup, čo napísať do ktorého riadku (ani nemá 20 strán a ani tam nie sú bláboly) aj tlačivá nájdeš na stránke FS (misoft ti priložil)

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Mária27
Vyplníš príjem a odvedenú daň, daňovú povinnosť máš nula, tak na poslednej strane vyplníš, že máš preplatok vo výške odvedenej dane (nie nedoplatok) - a napíšeš tam číslo účtu, na ktorý ti majú preplatok poslať.
15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Dusan11 Prave som nato myslel. Zo zufalosti asi iba napisem prijem do riadku c. 36, nulu do riadku c. 56 a sumu dane do c. 72 na vratenie.
A uvidim ci vratia alebo nie. Ked nie tak asi sa budem musiet zmierit ze ma obrali. :-/
Inak naozaj neviem co robit. Nikto poriadne neporadi, ... ;-(
ivka70 oberies sa len ty sam, ak to vyplnis zle
na nikoho ineho sa vyhovarat nemozes
pockaj si na elektronicky formular a prestuduj navod k DP typu A, potom sa tam nda nic pokazit
Dusan11 Kde zozeniem ten elektronicky formular?
Dusan11 Ja robim co mozem. Snazim sa zistit ako na vec ale ochota tu moc nieje. Okomentuje to par ludi, ale realnu radu ktora mi pomoze posunut sa vpred v tejto veci da malokto.
Urobim co budem moct. Oni velmi dobre budu vidiet hned na prvy pohlad ze maju vratit dan ale urcite si nieco najdu. Neviem ale co ine robit.
Mária27 Dušan, ešte počkaj, keď budeme mať tlačivá, napíšeme presne riadky. Času dosť, nezúfaj
ivka70 Elektronicky formular este danovaci nestihli nachystat, ked bude, urcite sa to tu objavi. Aj ja bude robit jedno DP dochodcu, takze pockaj.
Dusan11 Mna stale metie to ze tam nemam pisat dochodok. Pride mi to ako podvod. Preco to trteba zatajovat?
Ale nezdanitelna cast (riadok 39?) 3937,35€ plati aj v tomto pripade. Cie nie?
veronikasad Do ktoreho riadku chces pisat dochodok? NCZD, ktoru si uviedol, plati od 1.1.2019. ak si bol poberatelom starobneho dochodku od 1.1.2018, nemas nárok na uplatnenie nczd
ZuzanaA Dušan, p. Mihál má na svojej stránke postup, už aj s novým tlačivom Nech sa páči: http://relia.sk/Article.aspx?ID=205
Dusan11 veronikasad (Dnes 07:04) Do ktoreho riadku chces pisat dochodok?..
Riadok c. 28?
Ale ludia tvrdia ze nemam pisat.
???
veronikasad Tam ho napisat mozes, pri prijme do polovice rocnej nczd nema na výpočet ziadny vplyv. Pozri koment od ZuzanaA, tam mas presny postup s novym tlacivom.
Dusan11 ZuzanaA (Dnes 07:23) dakujem, toto je presne to co som hladal. Jednoduchy a zrozumitelny navod co kam napisat.
Do toho riadku napisete to do toho tamto. A nie iba opakovat konstatovania ze nemusi sa nic podavat ale ak podam vratia dan, a ze pre vratenie dane sa musi podat DP, to vsetko viem ale potrebujem vediet ako ho vypisat. Teraz uz mam konecne navod.
veronikasad Co si taky nedocksvy, preplatok nedostanes skôr ako zaciatkom maja. Ci DP podas 1.1. alebo 31.3. Elektronické tlačivá este stále nie su k dispozícii. Cez ne zadas len osobne údaje, vysku prijmu, poistne a zrazeny preddavok. Ostatne doplni SW
Dusan11 Ja neholdujem narodnemu adrenalinovemu sportu podavat DP v posledny den a poslednu hodinu na poste.
Chcem to mat z krku cim skor. Minuly rok uz viac nezarobim, tak naco cakat? Obzvlast ked uz mam konecne jasny navod.
ZuzanaA Dušan, podľa toho to určite zvládneš p. Mihál je super
  zbaliť
ivka70 01.02.19 04:23 odstránil(a) z Porady

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.