Zavrieť

Porady

Môže Obec predať obecný pozemok, ktorý je jedinou prístupovou cestou k súkromnému pozemku, osobe, ktorá nie je vlastníkom tohoto súkromného pozemku?

Som spoluvlastníkom pozemku širokého cca 3 m (ďalej SP), ktorý od obecnej cesty oddeľuje obecný pozemok (ďalej OP) rovnakej šírky ako SP o výmere 5 m2. SP i OP sú na katastri evidované v registri E (obidva majú svoje LV), v registri C sú oba pozemky evidované ako jedna parcela, pre ktorú LV nie je založený. Zistil som, že na januárovom (2019) zasadnutí Obecného zastupiteľstva, poslanci na žiadosť občana obce (ktorý nie je spoluvlastníkom SP) schválili predaj OP. Zaujímalo by ma či Obec môže tento svoj pozemok predať bez toho, aby súčasným (a prípadne budúcim) vlastníkom SP (a ich rodinným príslušníkom, návštevníkom a pod.) zabezpečila prístup (vstup a vjazd) na tento SP. Na SP ani OP nie je umiestnená stavba (sú tam na katastri neevidované inžinierske siete). Jeden zo spoluvlastníkov SP využíva tento ako jedinú možnú prístupovú cestu k svojmu pozemku a rodinnému domu. Rovnakým spôsobom ho využíva i ďalší spoluvlastník, ktorý má však prístup k svojmu pozemku aj (v zime neudržiavanou) poľnou cestou. Pre mňa je OP jediným prístupom na SP bez náväznosti na iný môj pozemok.
OP je v registri C i E evidovaný ako "zastavaná plocha a nádvorie".

Za odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Ťažko teraz radiť. A ty si o tom nevedel, že len tade sa dostaneš domov, ako prvý si sa mal hlásiť o kúpu toho pozemku, akože cesty? Ak by ti obec, starosta, zástupca nevyhoveli. Chrapúni by boli, teraz ich máš za to ty. Peniaze vedia zaslepiť oči, potom človek nevie, čo koná, činí, a nie je možno potom zistiť, kto je za to vinný. Made in Slovakia.

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Môže. Nejaké predkupné právo pre susedné pozemky neexistuje, jedine pre spoluvlastníkov toho istého pozemku. Sám píšeš, že ide o pozemok, ktorým sa dostaneš na cestu, teda nepredali cestu. Zároveň to zrejme zákonnú lehotu viselo na úradnej tabuli a oficiálne si mal možnosť sa voči predaju ohradiť, resp. sám prejaviť záujem. Jasné, že je to nereálne očakávať, že každý bude čítať úradnú tabuľu a v tomto storočí by mali existovať iné spôsoby, ako občanov informovať o záležitostiach, ktoré sa ich týkajú. Každopádne všetko prebehlo zrejme legálne a tebe zostáva už len žiadať právo prechodu od nového vlastníka, alebo súdnou cestou.

    Môže Obec predať obecný pozemok, ktorý je jedinou prístupovou cestou k súkromnému pozemku, osobe, ktorá nie je vlastníkom tohoto súkromného pozemku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.