Zavrieť

Porady

Výpovedná lehota

Zdravím normálnych,
živnostník podpísal zmluvu, kde je napísané, že obe strany ukončia zmluvu na výkon externých dopravných služieb vypovedaním s tým, že výpoveď nadobudne účinnosť mesiac po jej doručení druhej strane. Otázka znie: môže byť človek PN počas tej doby výpovede? Je viac než isté, že posledná faktúra nikdy nebude vyplatená.
Kovboji dajte si pohov....
problém, ktorý riešim nie je na písanú debatu, je obšírnejší
stručne: vodič síce náhlasil bez vypovedania zmluvy, že končí, ale neuviedol termín kedy a ďalej nenastúpil do roboty kvôli PN, no asi by nenastúpil aj tak, lebo nikto mu nedvíhal telefón a každý ďalší turnus začínal vždy vzájomným telefonátom kedy má prísť do roboty (dochádzal vyše 200 km), oni to vzali tak, že končí hneď a ako trest mu nechcú vyplatiť poslednú faktúru (jeho výdavky ako SZČO cca 200,-)
on trvá teda na tom, že nastúpi na ďalší turnus (samozrejme hneď prinesie písomnú formu výpovede), no nechcú ani počuť a myslia si, že sú v práve, čo si my nemyslíme, zmluva neobsahuje nič ako sankcie alebo tak
Naposledy upravil marleau : 06.02.19 at 18:33
8 komentárov     zbaliť
Tweety Bola to PZ?
marleau zmluva medzi firmou a živnostníkom
Tweety Potom nie PP ako píšeš?
marleau zmluva na výkon externých dopravných služieb, zle som to asi v zadaní napísal, ja tým pojmom nerozumiem a dotýčný tiež moc nie
Tweety Veru, zle si to napísal.
marleau je vôbec možná výpovedná lehota v takomto prípade alebo je toblud aj keď podpísaný v zmulve?
ivka70 je mozna vypovedna doba aj pri zmluve medzi dvoma PO
marleau doplnil som otázku
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak bol PP na PZ podľa ZP a obe strany podpísali Dohodu o skončení PP, potom VD neplynie. PP skončí dátumom, na ktorom sa dohodli. Ak to nebol PP ale zmluva so živnostníkom, tá končí tak,ako sa dohodli. DPN ju neovplyvní.
    marleau teda živnostník podá výpoveď a ide ten mesiac maródovať s tým, že síce nezarobí, ale ani sa mu nestane, že mu nezaplatia poslednú faktúru

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    nie je to pracovný pomer - ale zmluvný vzťah. No a tam sú uvedené podmienky skončenia spolupráce (môžu byť rôzne, nie len ten mesiac...)
    No a čo sa týka platieb za vystavené faktúray - tak podmienky by mali tiež byť z zmluve, aj dokedy má byť práca spravená, aj splatnosť máš určite uvedenú .. No už iná káva je, že ako to poniektorí dodržiavajú . U seriózneho partnera sa určite nestane, žeby nezaplatil za dohodnutú a riadne vykonanú prácu
    ....
    a zabudla som - aj sankcie tam môžu byť, ako ivka píše ☺
    Naposledy upravil Katy a R : 06.02.19 at 12:18

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Pri zmluve so zivnostnikom objednavatela nezaujima, ci je zivnostnik PN alebo nie.
    Ak v zmluve nie je dohodnute, ze pocas PN nepracuje, tak dodat sluzby podla zmluvy musi. Inak mu hrozia sankcie, ktore su v zmluve dohodnute.

    Takze dat sa vypisat na PN v tomto pripade nerovna sa PN vo vypovednej dobe pri PP.
    Naposledy upravil ivka70 : 06.02.19 at 12:23
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marleau no dobre, ale vodič kamiónu predsa nenastúpi do práce na turnus ak má napríklad zápal ucha alebo väčší problém so zubom
    veronikasad a koho na DU zaujíma, že účtovník je v nemocnici a nepoda daňové priznanie DPH ?
    marleau príklad: som vodič, jazdím na turnusy do zahraničia na 12 dní, deň pred nástupom na turnus usúdim, že to ucho, ktoré ma doteraz len trošku pobolievalo, už neznesiteľne bolí a ak nepôjdem ešte dnes na pohotovosť, zajtra k obvodnej lekárke určite. Otázka: čo mám ako živnostník urobiť aby som neporušil zmluvu a zákon. Podotýkam, že nejazdím na svojom aute ale auto mi dáva k dispozícii druhá strana, ja len riadim a podľa km faktúrujem.
    veronikasad Podmienky by si mal mať dohodnuté v zmluve s odberatelom. Napr.môže tam byť, že za seba zabezpečíš náhradu.
    veronikasad Z akého dôvodu by nemala byť preplatená faktúra za výkon práce počas výpovednej doby ?
    marleau lebo odídem a už nebudem poskytovať svoje služby, za trest
    ako zabezpečím kvalifikovanú náhradu? už to nepreháňajte, niesme otroci boha tam
    veronikasad Ukludni sa, pre živnostníkov neplatí Zákonník práce, platí len to, čo si vzájomne dohodnú v obchodných podmienkach. Bohužial, väčšina živnostníkov, ktorí vykonávajú závislú prácu, pri ich podpisovaní na takéto situácie nemyslí ...
    marleau škoda, že mi nejde skener
    ivka70 Treba si precitat tu zmluvu, ak v nej mas dohodnute sankcie, moze ich druha strana vymahat. Moze vymahat aj skodu, ktoru mu nenastupenim na dohodnutu jazdu sposobis.
    Rovnako ty mas narok vymahat nezaplatenu fakturu aj s urokmi, ked si dohodnutu cinnost vykonal a vyfakturoval. Smola je, ze tie zmluvy si ti, co takto finguju zavislu cinnost, dobre osetria, ale len v svoj prospech.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.