Zavrieť

Porady

ROZDIEL medzi záverečnou rečou a posledným slovom v súdnom konaní

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť, či by ste mi nevedeli poradiť AKÝ JE ROZDIEL medzi :
Záverečnou rečou a Posledným slovom (v tr.konaní) resp. na čo sa treba konkrétne zamerať v týchto dvoch rozdielnych významoch, a či ich treba podopierať aj nejakými paragrafmi ? Ďakujem.


Už mám v hlave toľko z internetu - čo človek to iný názor...Ba dokonca ma šokuje, že samotní sudcovia (teda niektorí) v tom ANI ONI nemajú jasno. Zrejme tu ozaj platí, že naša justícia "bez urážky" je veľký otáznik ???
Naposledy upravil Melanany54 : 18.02.19 at 17:10 Dôvod: doplnenie
Oliwa Keby nebolo v zadaní "v súdnom konaní", tak napíšem že:
záverečná reč je nekrológ a posledné slovo je slovo v manželskej hádke...
Melanany54 Oliwa je skvelé že máš zmysel pre humor ... No ja skutočne potrebujem aby mi tu niekto poradil, prípadne nasmeroval či buď z vlastnej skúsenosti, alebo OZAJ fundovane zareagoval.

Ale pobavili sme sa vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    V záverečnej reči sa vyjadruješ k vykonanému dokazovaniu a právnej stránke veci.

    V rámci posledného slova uvádzaš veci, ktoré nesúvisia s vykonaným dokazovaním a právnou stránkou veci. Toto je posledná možnosť skutok oľutovať, prisľúbiť nápravu, nahradenie škody a pod.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Melanany54 Takže pokiaľ som tomu správne porozumela :
    Záverečná reč je omnoho PODSTATNEJŠIA ako POSLEDNÉ SLOVO ???
    profesional Závisí od toho, či chceš oľutovať, alebo hrať na nevinu alebo procesné vady. Podstatné je, čo chceš dosiahnuť.
    Pri tvrdenej nevine, nie je čo povedať v rámci práva posledného slova.
    Melanany54 Znie to ako klišé, no tu ide o nevinu. Preto sa súd naťahuje cca.12 rokov čo už je ozaj nonsens. (jednak nervy ...a samozrejme prachy )
    Samozrejme pokiaľ by tam neboli vážne procesné pochybenia atd.atd. a hlavne množstvo rozporov pri dokazovaní na súde, dávno by môj syn sedel. NO absurdné je ozaj to, že ako tak sledujem (bez urážky) aj mnoho advokátov akoby nechcelo alebo nemalo záujem dôsledne vyzistiť a v prvom rade vysvetliť tento rozdiel.

    A to je pravá príčina PREČO som zadala túto otázku už sem a všetkým ďakujem, za rady a názory.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Po skončení dokazovania súd umožní predniesť záverečnú reč.
    Po záverečnej reči prokurátora môže prehovoriť napr. poškodený, obhajca a pod. Obžalovaný prednáša záverečnú reč vždy ako posledný.
    Môže sa vyjadrovať napr. k obžalobe, vykonaným dôkazom, ku skutku, ktorý sa mu kladie za vinu, k poľahčujúcim okolnostiam, k trestu.
    Záverečnú reč môže súd prerušiť len vtedy, ak nesúvisí s prípadom.
    Po skončení záverečných rečí má obžalovaný právo na posledné slovo, počas ktorého ho nemožno prerušovať.
    Melanany54 Buchač,
    pochopila som čo má byť uvedené v Záverečnej reči (t.j. vyjadrovať sa napríklad k obžalobe, vykonaným dôkazom, ku skutku, k poľahčujúcim okolnostiam, atď.)
    ALE ??? Buchač : Čo sa uvádza v POSLEDNOM SLOVE STÁLE NEVIEM, v čom spočíva význam posledného slova ??? Ďakujem

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Obžalovaný prednáša záverečnú reč posledný a má právo posledného slova.

    ROZDIEL medzi záverečnou rečou a posledným slovom v súdnom konaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.