Zavrieť

Porady

Pohostenie pre návštevy

V našej rodine sa blíži čas osláv, tak by som chcela "inovovať" osvedčené recepty na rýchle pohostenie. Jedným, našim najobľúbenejším, môžem prispieť:

Hrianka s brosyňou
Na sucho opečiem hrianku chleba (možno ju potrieť maslom s horčicou alebo majonézou), navrstvím šalát (najlepšie vajíčkový, zemiakový alebo pikant), položím celistvý plátok šunky (hrianku ním prekryjem), na šunku dám polovicu konzervovanej broskyne (čím väčšia, tým lepšia). Vrch broskyne ozdobím trochou mletej papriky a prepichnem špajdľou (špáratko je krátke).
V pôvodnom recepte je namiesto šalátu praženica z vajíčka premiešaná s hráškom a namiesto šunky plátky kuracieho mäsa - ale naša úprava je menej pracná. Dobrú chuť.
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Baklažánová pomazánka
Na olivovom oleji upražíme 1 - 2 cibule do sklovita. Pridáme 2 baklažány 2 väčšie alebo 3-4 menšie aj so šupkou pokrájané na kocky. Popražíme a pridáme buď ošúpané paradajky pokrájané na kocky, alebo konzervu talianskych paradajok. Zvyknem pridať aj 1-2 dobré paradajkové pretlaky. Osolíme, pridáme čerstvo pomleté čierne korenie, 4-5 strúčikov prelisovaného alebo na drobno pokrájaného cesnaku, 1 malú chilli papričku a dusíme, kým sa nevyparí šťava. Baklažány majú mať konzistenciu dusených húb. Nakoniec pridáme riadnu hrsť posekanej bazalky. Necháme vychladiť v chladničke. Je to veľmi dobrá pomazánka na hrianky. Vždy som ju pripravovala len čerstvú, ale teraz som urobila väčšie množstvo a chvíľku vysterilizovala, aby bola aj na zimu. Skoro každý si myslí, keď ju ochutná, že je pripravená z húb.
Poznámka: Dodatočne upravujem množstvo.
Naposledy upravil Marína : 24.08.06 at 20:26
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

U nás je klasická návštevová pochúťka syrová roláda. Už som sa na nej tak vypracovala, že ju robievam aj pre rodinu. Syr sa mi podarí vygúľať skoro ako štrúdľové cesto. Ale to asi všetci poznajú, ak by mal niekto záujem, rada napíšem.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Prosím napíš, ja to nerobím.
0 0
Inuška Inuška

Inuška je offline (nepripojený) Inuška

Abel prosim ta, ak mozes pripoj receptik. Velakrat som o tom pocula, ale ziaden recept zatial nemam. Vdaka!
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

30 dkg eidam
1 maslo
2 lunexy (trojuholníčky)
2 vajcia natvrdo
1 cibuľka
cca 10 dkg diétnej salámy
cca 12 plátkov šunky
lyžica horčice, korenie, soľ
Do mikroténového sáčka vložím syr a dám ho na sporák do kastróla s vodou. Kým sa topí, urobím si plnku: rozmiešam maslo, syr, postrúhané vajíčka, postrúhanú cibuľu, nadrobno nakrájaný diétny salám, korenie, horčicu soľ.
Potom vytiahnem syr (vysypem ho z toho sáčka priamo na dosku na kuchynskej linke a kým je horúci, váľkom na cesto ho vytvarujem do obdĺžnika. Čím tenší, tým chutnejší. Poukladám naň plátky šunky, rozotriem plnku a stočím. Ja ho zvyknem dať do alobalu a uložiť do chladničky - ak potrebujem rýchlo, dám ho aj na hodinku do mrazničky. Dobre sa krája, keď je roláda stuhnutá. Podávam s chlebom alebo len so zeleninou.
Zo začiatku sa mi nedarilo syr rozgúľať alebo mi praskal a trhal sa. V recepte bol napr. 15 minút vo vypnutej vriacej vode. Teraz mi už vôbec nevadí, keď je úplne roztopený (sporák mám zapnutý celú dobu,kým robím plnku, len pozor, aby voda nevyvrela ) a zo sáčka ho takmer "vylejem". Lepšie sa formuje. A ešte zvyknem syr obkrojiť - tú kôrku, aby mi na krajoch nepraskal. No a do plnky zvyknem dať, čo mám v chladničke, postrúhanú sterilizovanú uhorku, kápiu, skrátka "co dúm dá".
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Mackovka
V našej rodine sa blíži čas osláv, tak by som chcela "inovovať" osvedčené recepty na rýchle pohostenie. Jedným, našim najobľúbenejším, môžem prispieť:

Hrianka s brosyňou
Na sucho opečiem hrianku chleba (možno ju potrieť maslom s horčicou alebo majonézou), navrstvím šalát (najlepšie vajíčkový, zemiakový alebo pikant), položím celistvý plátok šunky (hrianku ním prekryjem), na šunku dám polovicu konzervovanej broskyne (čím väčšia, tým lepšia). Vrch broskyne ozdobím trochou mletej papriky a prepichnem špajdľou (špáratko je krátke).
V pôvodnom recepte je namiesto šalátu praženica z vajíčka premiešaná s hráškom a namiesto šunky plátky kuracieho mäsa - ale naša úprava je menej pracná. Dobrú chuť.
Znie to dobre, len keby mal kto to urobiť
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

abel
A ešte zvyknem syr obkrojiť - tú kôrku, aby mi na krajoch nepraskal.
tú kôrku odkrojíš až po vybratí zo sáčka alebo pred varením?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Pred varením
0 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

Prosím neviete niekto robiť rôsolovú "tortu" - boli to plátky syra, šunky, zeleniny...prelievané fajnovým rôsolom. Bolo to veľmi dobré a aj pekné. Ak to niekto robievate, prosím si recept. Vďaka.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ja priložím receptík na sendvič s hubami a orechami :
- cca 1/2 kg čerstvých hríbov podusím na cibuľke, ktorú si najskôr pripravím na oleji do sklovita, do toho nakrájam 3-4 zelené papriky na rezančeky, posolím, dobre okorením čerstvo zomletým 4-farebným korením, pridám mletú rascu - len trošku, soľ, podlejem a dusím do výpeku na miernom ohni cca 1/2 hod. Potom pridám 3-4 vajíčka a urobím ako praženicu. Nechám vyhladnúť, pomeliem na mäsovom mlynčeku, túto zmes dám do misy, pridám 1 celé maslo ( prípadne Ramu ), vymiešam na penu. Naplním zdobiace vrecko a na čerstvo opražený sendvič ( hrianky z neho ) nastriekam vrecom do rôznych tvarov. Vrch posypem mletými vlašskými orechami.
Tento sendvič mal doteraz vždy veľký úspech, v zime to robievam zo šampiňónov, ale najkrajšie to ukáže na našikmo nakrájaných rožkoch ale samozrejme opečených.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Vlastička, tohoto som sa obávala, že ty sem prispeješ. Ja teraz budem musieť navštíviť samu seba, keďže je to pohostenie pre návštevy, a ja už slintám, ešte to len čítam. Len z tvojich príspevkov som už pribrala aspoň 2 kilá...
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
abel
Vlastička, tohoto som sa obávala, že ty sem prispeješ. Ja teraz budem musieť navštíviť samu seba, keďže je to pohostenie pre návštevy, a ja už slintám, ešte to len čítam. Len z tvojich príspevkov som už pribrala aspoň 2 kilá...
Vidíš, to ma ešte nenepadlo - ísť na návštevu sama k sebe...
Ja ale z príspevkov nepriberám, ja priberám preto, že aj papám!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Marína
Baklažánová pomazánka
Na olivovom oleji upražíme 1 - 2 cibule do sklovita. Pridáme 2 baklažány aj so šupkou pokrájané na kocky. Popražíme a pridáme buď ošúpané paradajky pokrájané na kocky, alebo konzervu talianskych paradajok. Zvyknem pridať aj 1-2 dobré paradajkové pretlaky. Osolíme, pridáme čerstvo pomleté čierne korenie, 4-5 strúčikov prelisovaného alebo na drobno pokrájaného cesnaku, 1 malú chilli papričku a dusíme, kým sa nevyparí šťava. Baklažány majú mať konzistenciu dusených húb. Nakoniec pridáme riadnu hrsť posekanej bazalky. Necháme vychladiť v chladničke. Je to veľmi dobrá pomazánka na hrianky. Vždy som ju pripravovala len čerstvú, ale teraz som urobila väčšie množstvo a chvíľku vysterilizovala, aby bola aj na zimu. Skoro každý si myslí, keď ju ochutná, že je pripravená z húb.
Určite to musí byť super Marína , lenže tie huby by vyšli lacnejšie ako baklažán nie?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Majka, teraz na pľaci(trhu) sú za dobrú cenu. 1 kg 35 Sk a to boli 4 kusy. Huby by tiež boli dobré, ale ich objem sa pražením(na rozdiel od baklažánu) veľmi zmenší, tak by si ich potrebovala veľa.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Marína
Baklažánová pomazánka
Skoro každý si myslí, keď ju ochutná, že je pripravená z húb.
S týmto musím jedine súhlasiť, stačí pripraviť praženicu s baklažánom ...a chuť je hubová .....celkom na nerozoznamie .
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

Neviem či niekoho zaujme moje rýchle pohostenie pre návštevy, možno je to už otrepaný recept, ale nám to vždy chutí.
Takže 1 majolka, 3-4 mäkké trojuholníkové syry napr. LUNEX, alebo 1 bambíno, 3-4 strúčiky pretlačeného cesnaku - podľa chuti. Toto všetko dohladka vymiešať, pridať podľa chuti soľ a biele korenie. Dať nachvíľočku do chladničky. Rožky alebo bagetu pokrájať na kolieska, potrieť touto pomazánkou, poukladať na misu a takto pripravené kolieska už len dozdobiť, napr. kúsok rajčiny, papriky, uhorky,koliesko klobásky, veľmi dobré je to s bobulkou hrozna. Proste fantázii sa medze nekladú. K tomu lahodné vínko. Vždy tých jednohubiek musím spraviť aspoň z 15 - 20 rožkov, lebo sa po nich len tak zapráši. Takže dobrú chuť!
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
ormika
Neviem či niekoho zaujme moje rýchle pohostenie pre návštevy, možno je to už otrepaný recept, ale nám to vždy chutí.
Takže 1 majolka, 3-4 mäkké trojuholníkové syry napr. LUNEX, alebo 1 bambíno, 3-4 strúčiky pretlačeného cesnaku - podľa chuti. Toto všetko dohladka vymiešať, pridať podľa chuti soľ a biele korenie. Dať nachvíľočku do chladničky. Rožky alebo bagetu pokrájať na kolieska, potrieť touto pomazánkou, poukladať na misu a takto pripravené kolieska už len dozdobiť, napr. kúsok rajčiny, papriky, uhorky,koliesko klobásky, veľmi dobré je to s bobulkou hrozna. Proste fantázii sa medze nekladú. K tomu lahodné vínko. Vždy tých jednohubiek musím spraviť aspoň z 15 - 20 rožkov, lebo sa po nich len tak zapráši. Takže dobrú chuť!
Ormika,
milujem cesnačky! Ja ich robím takto :
1 pochúťková smotana ( alebo biely jogurt), 5-6 väčších strúčikov cesnaku, 2 črievkové syry, strčím do mixéra cesnak celé strúčiky so smotanou, potom vytlačím syry a natieram na rohlíčky. Na vrch dávam striedavo do radov na každý rožok iné - olivu, kúsok kápie, hrozno, kyslé hríbiky...
Ale hneď si dám aj cholagol na ten cesnak...
0 0
ormika ormika

ormika je offline (nepripojený) ormika

ondrejvla
Ormika,
milujem cesnačky! Ja ich robím takto :
1 pochúťková smotana ( alebo biely jogurt), 5-6 väčších strúčikov cesnaku, 2 črievkové syry, strčím do mixéra cesnak celé strúčiky so smotanou, potom vytlačím syry a natieram na rohlíčky. Na vrch dávam striedavo do radov na každý rožok iné - olivu, kúsok kápie, hrozno, kyslé hríbiky...
Ale hneď si dám aj cholagol na ten cesnak...
Ondrejvla, určite vyskúšam aj túto variantu so smotanou. Ono to asi nie je také ťažké na žalúdok ako tie s tou majolkou. Ale zase... nevpije sa to veľmi rýchlo do tých rožkov? Asi ani nemá kedy, však?:p
Ja tiež dávam len jednu ozdobu na jedno koliesko a ozdoby farebne striedam.
0 0
zuveska zuveska

zuveska je offline (nepripojený) zuveska

pridám ešte jednu cesnakovú:
1 tatárska omáčka, cca 15-20 dkg tvrdého údeného syra, 2 stredne veľklé surové mrkvy a cesnak. syr a mrkvu postrúhame na malých slzičkách, pridáme tatárku a cesnaku podľa chuti (ja dávam aspoň 4 strúčky). je to vynikajúce na rožky, chlieb, ale aj rôzne slané krekry.

a teraz ma napadla ešte jedna, skôr zimná cesnačka:
hrsť kyslej kapusty nakrájať na menšie kúsky, pridať 2-3 trojuholníčky mäkkého syra (syr sa miešaním pekne rozpustí), cesnak (niekto dáva aj vajíčka uvarené natvrdo, mne to tam nepasuje) a nakoniec pridať tatárku. moja sestra sa ňou ide zadrhnúť.

tak skúste, dobrú chuť.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Ešte jedna varianta: majonéza, nastrúhané varené vajíčka a kyslé jablká, veľa chrenu, veľa cesnaku - musí to poriadne štípať, mažte na štvrtinky rožkov. Koliesok by ste sa nedorobili.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať