Zavrieť

Porady

Čo robit ak je realita ina ako zapis v katastri?

Asi pred 18ctimi rokmi sme kupili polhektarovy oploteny pozemok.Vtedy nas vobec nenapadlo dat si na novo vymerat pozemok ci sedi s oplotenim.O niekolko rokov pozdejsie sme sa rozhodli ze si postavime chatu.Kedze uz tam bola vybetonovana plocha a na nej unimobunka a poda bola vedena ako orna,musel som dat vynat urcitu plochu na stavebny pozemok,vsetko bolo ok chata stoji kolaudacia prebehla ,teda prva.Minuly rok sme k chate pristavili priestor 2x6m,vsetko s geometrickym planom,dalsia kolaudacia ok.Ja cely spokojny,ze mam vsetko pravne tak ako ma byt,az do chvile kym sused z pravej strany zacal uvazovat o predaji svojho pozemku,ktory ma rovnaku vymeru ako moj. Zhodou okolnosti geodet,co mi robil dva geometricke plany,aj pri chate,aj pri pristavbe.Prve meranie pri vynatku mi robil iny geodet.No konecne k veci.Prvy geodet mi pri merani vravel ,ze susedov pozemok mierne zachadza do mojho,podla oplotenia.Nejak som to neriesil kedze vravel o nejakom metri no na dlzku asi sto metrov,no teraz ked to chce predat,chcel som dat aj ten rozdiel do poriadku a dohodli sme sa ze to vymeria tak ako to ma byt,avsak realita ukazala uplne nieco ine,moj pozemok je az 10 metrov v jeho,takze cela chata podla katastra by mala byt u neho a z lavej strany sused siaha az do polovice mojho pozemku.Sam si kladiem otazku ako je to mozne preco ma nik skor neupozornil ze je to az taky rozdiel a merali to dvaja geodeti?Z akeho bodu vobec vychadzali pri merani ?Teraz vobec neviem co mam robit,sused geodet tvrdi,ze si to povymiename,no co na to sused z lavej strany,ak nebude suhlasit,a ak hej,chata oznacena na katastri,vobec nebude sediet z realitou.Tie pozemky su dva obdlzniky,ktore by mali ist mierne sikmo k ceste,no realne idu kolmo,v podstate keby sa mierne pootocili,vsetko by sedelo no to sa na katastri neda .V podstate vsetci mame trojuholniky u susedov,z vrchu ma jeden sused u mna,zo spodu ja u neho a tak je aj vedla u druheho suseda a ja neviem co dalej,viete niekto poradit čo mam robit? Ja som uplne bezradny,fakt sa da len dohodnut medzi susedmi?Parcely ktore sa nam križuju su parcely typu E posielam aj orientačne ortofoto Dakujem.
2.png  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Parcela registra E je parcela zapísaná v katastri, ale jej hranice nie sú v teréne viditeľné (na rozdiel od parciel registra C, ktorých hranice sú v teréne viditeľné). Pri týchto parcelách sú veľmi často nezrovnalosti.
    Je možné požiadať príslušnú správu katastra o opravu chyby v katastrálnom operáte, nebýva s tým problém. Zmena na C parcely je môžné urobiť geometrickým plánom na obnovu pôvodnej parcely. Geodeti sa v tom vyznajú.
    julior21 Ďakujem za reakciu,no môj geodet nevidi len to že sa musime ako susedia vysporiadat medzi sebou
    Mária27 a čo vidí?

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Necital som cele zadanie ...
    Ja som pred 20 rokmi kupil pozemok na stavbu RD. Este pred kupou som zavolal geodeta na premeranie, vsetko OK. Pred rokom som poziadal o inu nevyuzivanu parcelu za plotom. Statna firma dal podmienku vsetko zamerat a geodet novou metodou pomocou GPS spravil take vykresy, ze moja parcela "je inde", cela ulica je posunuta, novozamerane parcely sa krizia so starozameranymi.
    Naposledy upravil vicktor : 22.02.19 at 08:18
    Jarka 1 No, vidím, že nie som sama s takýmto problémom. Na katastri sú z toho paf. Z toho, že by sa teraz zrazu mali riešiť celé ulice. Geodetovi to odmietli prijať a už tri mesiace čakám, ako sa to vyrieši. Takže sa nedá ani kolaudovať, lebo niet lajstra z katastra.

    Čo robit ak je realita ina ako zapis v katastri?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.