Zavrieť

Porady

Čo musí obsahovať doklad o rekreačnom pobyte?

Roztrhlo sa vrece ... Všade sa píše, ako si zamestnanec môže uplatňovať u zamestnávateľa rekreačný pobyt, ale nikde nenachádzam manuál, ak zamestnanec príde s dokladom, že chce preplatiť pobyt na SK v rámci rekreácie. 1.Čo musí skúmať personalista a aký doklad môže preplatiť zamestnancovi, ak mu prinesie napr. faktúru, kde je uvedené meno zamestnanca, dátum pobytu a cena za pobyt. Musí napr. skúmať, či vystavená faktúra je od poskytovateľa, ktorý má oprávnenie poskytovať takéto služby?
2. Môže ubytovateľ vystaviť faktúru napr. pri 4-dňovom pobyte dva dni na manželku a dva dni na manžela?
Nikde nenachádzam "manuál" pre personalistov, ako majú postupovať, opäť zákon šitý veľmi, veľmi horúcou niťou ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Bolo to i v telke.
    1) Stačí faktúra zo zariadenia, kde sa rekreovalo. Samozrejme, že to nemôže byť faktúra z nejakého pohostinstva, ale z podniku, ktorá poskytuje služby pre rekreáciu, ubytovanie, stravu.....
    2) Ak si uplatňuje z manželov len jeden z nich príspevok na rekreáciu, tak ten druhý (ak nie je zamestnancom tam, kde sa nárok uplatňuje) nebude môcť si uplatniť nárok. Iný prípad, by bol, ak by obaja (každý u svojho zamestnávateľa) uplatňovali si príspevok, tak potom môžu byť i dve faktúry (rozdelenie pobytu). - pričom každý z n ich by platil svoju faktúru a tak si aj uplatnil príspevok.
    (Teda aspoň ja to tak chápem.)
    Kováczová "Iný prípad, by bol, ak by obaja (každý u svojho zamestnávateľa) uplatňovali si príspevok, tak potom môžu byť i dve faktúry (rozdelenie pobytu). - pričom každý z n ich by platil svoju faktúru a tak si aj uplatnil príspevok."
    to znamená:
    pobyt na 4 dni (napr.od1.2.-5.2.2019)
    faktúra je na čiastku: 750 eur
    manželka má vystavenú faktúru za ubytovanie od 1.2.-3.2.2019 na 375 eur - preplatená bude čiastka len 206,25 eur
    manžel má vystavenú faktúru za ubytovanie od 3.2.-5.2.2019 na 375 eur - preplatená bude čiastka len 206,25 eur, dobre tomu rozumiem?
    Zadala som otázku aj na stránku FS, ale zatiaľ nechcú odpovedať ...
    misoft 55% oprávnených výdavkov - t.z. každý u SVOJHO zamestnávateľa by si to uplatnil. V podstate - ani by nezarobili, ani neprerobili. 55% zo 750 = 412,50 a 55% z 375 = 206,25 (a keď 2x = 412.50).

    Ovšem - nezabudnúť na podmienky poskytnutia.. podľa ZP - zamestnávateľ = nad 49 zamestnancov a zamestnanec v PP najmenej 2 roky. Dohodári sa nepočítajú. Katy a R uviedla znenie zákona, prečítaj si to podrobne.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    zákon nebude presne definovať všetko, každú čiarku - pozri odst 4 - a do pozornosti dávam tiež, že čo zamestnávateľ môže - odst 2
    zze/2001-311/152a
    len doplním - neviem ako to bude, zrejme si zamestnávateľ určí pravidlá (alebo ich už má) napr v KZ ... a keď by som ja bola zamestnávateľom, asi by som dala prednosť odst 2 (určite by som nejaké len také ubytovanie - že známy mi vystaví doklad o "hocijakom" ubytovaní - ako sa aj tu už o tom špekuluje nebrala).
    V prvom rade si treba uvedomiť, že načo vôbec má slúžiť táto novela ZP ... Na podporu cesnovného ruchu
    Naposledy upravil Katy a R : 26.02.19 at 13:42
    Kováczová No veď práve, podľa môjho názoru opäť príležitosť pre rôznych špekulantov ... len ten bod 4) je veľmi obšírny a každý si ho môže vysvetľovať po svojom.

    olajcova je offline (nepripojený) olajcova

    olajcova
    Čo v tom prípade ak hotel nedáva faktúru lebo podla zákona o DPH pre FO nemá povinnosť vystaviť faktúru. Ja mám hotelový účet ktorý mi ale neuznali, lebo je tam uvedené nie je účtovný doklad. Pritom hotelový účet má všetky náležitosti a je vystavený na meno.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    912 K tomu hotelovému účtu by mal byť priložený aj doklad o úhrade z registračnej poklade, či už v hotovosti alebo cez platobný terminál. Takýto doklad (hotelový účet+doklad o úhrade z RP) u nás potom akceptujeme. Otázka je, ako to vyhodnotí prípadná daňová kontrola. K tejto otázke sme poslali dopyt na finančnú správu, zatiaľ bez odpovede.
    Kováczová Zamestnanec priniesol doklad o ubytovaní (faktúru a PPD) na jeho meno. Som povinná od neho žiadať ešte aj potvrdenie o zaplatení dane z ubytovania (ktorú platí ubytovateľ miestne príslušnému správcovi dane)? Niektoré kolegyne to vyžadujú, iné nie. V zákone sa píše o účtovných dokladoch,tzn. pre mňa je účtovným dokladom vystavená faktúra a príjmový doklad. Treba žiadať ubytovateľa, aby poslal nejaký doklad, či uhradil daň z ubytovania za uvedeného zamestnanca?
    Kováczová Vedel by niekto poradiť???
    paťuška Nikde v zákone sa o doklade o zaplatení dane z ubytovania nepíše, tak prečo si to kolegyne komplikujú a vymýšľajú niečo, čo nie je potrebné...účtovným dokladom je faktúra a ani doklad o úhrade nemusí byť pokladničný, čo ak to platil z účtu? Toto predsa nedokladuje, veď nebude predsa prikladať výpis zo svojho bežného účtu....
    Kováczová No však áno, ani mne to nedáva žiadnu logiku, ešte by som sa nad tým zamyslela z hľadiska "čiernych" ubytovateľov, ktorí ubytovávajú "na čierno" a neodvádzajú daň za ubytovanie, ale prečo by toto mal vyžadovať zamestnávateľ? (teda niektoré "aktívne" kolegyne, s ktorými som sa o tomto bavila). Dala som otázku aj na finančnú správu, aby som to mala "odobrené" z najvyššieho úradu, ale bohužiaľ, zatiaľ nepíšu nič, asi ani oni v tom nemajú jasno. Len so zamestnancami, ktorí chcú preplatiť rekreačný pobyt, sa vrece roztrhlo ...
    ivustek pár užitočných vysvetlení:
    https://www.eknitra.sk/aktualita-538...-poukazy-2019/
    912 Aj daň z ubytovania rieši usmernenie, link nižšie.
    912 A pridala sa aj finančná správa s usmernením, kde hotelový účet + doklad z registračnej pokladne je akceptovateľný.
    https://www.financnasprava.sk/sk/dan...cke-usmernenia
    Kováczová Ďakujem za zverejnenie usmernenia z FS, podľa tohto to však vyzerá, že účtovný doklad (fa) by mala teda obsahovať aspoň nejakú informáciu o zaplatení dane za ubytovanie obci.
    912 Mne z toho vyplýva, že nemusí a zároveň zamestnávateľ to nie je ani povinný skúmať, pretože niektoré obce napríklad daň z ubytovania ani nevyberajú.

    cit: Znamená to, že zamestnávateľ nemá dôvod ani povinnosť skúmať zaplatenie miestnej dane za ubytovanie, ak zamestnanec preukáže oprávnené výdavky účtovným dokladom znejúcim na neho, v ktorom nie je uvedené zaplatenie tejto dane.
      zbaliť

    Čo musí obsahovať doklad o rekreačnom pobyte?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.