Zavrieť

Porady

Neplatnosť kúpnej zmluvy

Dobrý deň.

Chcem by som vedieť Váš názor na daný môj problém.
Zaujímalo by ma či môžem napadnúť kúpnu zmluvu predaj nehnuteľnosti zo dňa:06.03.2014
1. Nehnuteľnosť je kultúrnou pamiatkou a ja som nevedel ,že mam najprv prednostné pravo ministerstvo kultúry, tak som to neurobil
2. V zmluve je uvedené zle číslo Lista vlastníctva.
3.Kupujúci urobil zmluvu , kde uviedol že sumu 30200 EUR vyplatil v hotovosti , nakoľko zákon nedovoľoval , len do sumy 15000 EUR
4. Do dnešného dňa danú sumu nevyplatil , čo aj potvrdil na polícii
Ďakujem
ivka70 ty si predavajuci? chces odstupit od zmluvy? preco zmluvu robil kupujuci?
Oso2003 Ano ja som predavajuci , bol to kamarat akoze a chce ma pripravit o dom , on si urobil zmluvu tak aby mu vyhovovalo . tam su este ine veci .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Nie každé porušenie zákona zakladá neplatnosť zmluvy.

    Ty sa chceš dovolávať relatívnej neplatnosti zmluvy. Avšak pre možnosť účinne toto uplatniť na súde, je už premlčané.

    Nikto sa nemôže dovolávať neplatnosti zmluvy z dôvodov, ktoré sám zavinil. A to čo i len z nedbanlivosti. To, že si nevedel o predkupnom práve je vadou na tvojej strane a preto toto nemôžeš použiť ako argument na neplatnosť.

    Ministerstvo mali 3 roky na to, aby požiadalo súd o vyhlásenie zmluvy za neplatnú. ak tak neurobilo, tak jeho nárok na uplatnenie práva na súde zanikol.

    Ministerstvu zostalo predkupné právo, Avšak bude ho teraz uplatňovať už voči novému vlastníkovi, ak by chcel nehnuteľnosť predať.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Môžeš dať návrh na určenie neplatnosti kúpnej zmluvy na súd, to ti nikto nemôže zabrániť. Či budeš úspešný, je ťažké dopredu povedať. Záleží na dôkazoch.

    Ja to vidím takto:
    1 - mohlo by sa použiť ako argument, treba to ale správne podať.
    2 - je to chyba písania. Ak to kataster zavkladoval, nie je to dôvod na neplatnosť zmluvy.
    3 - Je to síce porušenie zákona, ale kvôli tomu nebude zmluva neplatná. Navyše, keby ti sumu vyplatil, porušil by si zákon aj ty.
    4 - nespôsobuje neplatnosť zmluvy. Ty máš právo od neho kúpnu cenu vymáhať súdne.

    Čiže jediné, čoho by si sa mohol chytiť je ten bod 1. Je tá nehnuteľnosť zapísaná v Ústrednom zozname pamiatkového fondu?

    Neplatnosť kúpnej zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.