Zavrieť

Porady

Darovacia zmluva a jej platnosť

Manželka vlastní rodinný dom v ktorom bývame. Na dom je zobratá hypotéka s vecným bremenom pre banku. Manželka mi darovala polovicu domu zmluvou u notára s potvrdením doživotného užívania. Ako spolumajiteľa ma však katester nezapíše do splatenie úveru v banke a zrušenia vecného bremena. Cca za 5rokov. Bude táto darovacia zmluva platná aj po tejto dobe a môžem ju uplatniť na katastri? Môže manželka túto darovaciu zmluvu počas tejto doby nejakým prehlásením u notára zrušiť? Prípadne aké sú daľšie problémy a úskalia tohoto problému? Dakujem za rady.
3 komentárov     zbaliť
vicktor Pozrite do zmluv s bankou ci sa nahodou manzelka nezaviazala ze s tym zalozenym domom nebude nakladat.
bocan123 To potom znamena, ze ak v zmluve nema vyslovene klauzulu, ze sa zavazuje, ze nebude s domom nakladat, tak ma tam moze hned aj pripisat ako spoluvlastnika?Dakujem
vicktor Ci je to v zmluve zakazane alebo zamlcane, treba sa obratit na banku a vyziadat si suhlas, pretoze kataster to odmieta zapisat akoze by ste obabrali zalozneho veritela.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Ak ste spoluvlastníkmi domu obaja, nemáte si čo dávať právo doživotného bývania.
  Zmluva je platná a účinná aj o 5 rokov, pokiaľ je správne uzavretá. Ak by tam bola nejaká chyba, musíte obaja podpísať dodoatok, inak to kataster nezapíše. Niektorí katastrálni úradníci vyžadujú znenie zmluvy podľa aktuálneho znenia zákona v čase rozhodovania, čo po novelách býva problém.
  Manželka môže žiadať vrátiť dar v prípade, že voči nej alebo jej blízkych hrubo porušíš dobré mravy. Môže napr. tvrdiť, že si jej škaredo vynadal, zbil ju a pod. Doručením ti žiadosti o vrátenie daru sa zmluva ruší bez ďalšieho
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  bocan123 Vlastníkom domu je len manželka, lebo dom bol vynaty z bezpodiel.vlast. Tak preto tieto zmluvy... aby som mohol prepisat pol domu na seba po splateni hypoteky...takto to je... tak spisat len darovaciu zmluvu a dozivotne uzivanie preto, aby som mohol pripadne kvoli detom a pod. tam byvat, kym sa splati hypoteka a prepise pol domu...takto to teda urobiť?
  Mária27 Ak tomu správne rozumiem, teraz potrebuješ zavkladovať právo bývania. Tak urobte osobitnú zmluvu o tomto vecnom bremene a daj na kataster. Darovanie zavkladujete neskôr.
  bocan123 A toto vecné bremeno, čiže právo bývania, mi zavkladujú už aj teraz, ked je na katastri v 5archách napísané toto?
  "Vklad záložného práva v prospech Slovenskej sporiteľne na parc.č a stavbu č.domu....atd" ... To je možné aj bez súhlasu Sporiteľne? Kataster to urobí? Dakujem moc, asi už aj moc obťažujem, prepáč :-)
    zbaliť

  profesional je offline (nepripojený) profesional

  Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
  Na zavkladovanie vecného bremena doživotného užívania potrebuješ písomný súhlas banky.

  Banka ti ho v žiadnom prípade nedá.

  Lebo jej by tým klesla hodnota nehnuteľnosti, ktorou je zabezpečený úver. V prípade nesplácania, by totiž bola nehnuteľnosť z pohľadu banky s vecným bremenom doživotného užívania prakticky nepredajná. Banka je v zmysle zákona o bankách povinná postupovať pri všetkých bankových obchodoch obozretne.

  Tým je vec vyriešená. Vaša zmluva o vecnom bremene je v tomto prípade neplatná. A nie je čo riešiť.
  7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  bocan123 Dakujem, a s tou darovacou zmluvou, ktorú mi teraz podpíše na pol domu a ja ju uplatním na katastri až za 5 rokov to ako vidíš, prosím?
  profesional Taká zmluva je tiež neplatná. Z dôvodu obchádzanoa zákona formou zneužitia práva.
  Legálne by bolo podpísať zmluvu o budúcej darovacej zmluve. Tá sa do katastra nedáva. A následne o 5 rokov, keď bude splatený úver, uzavrieť darovaciu zmluvu.
  bocan123 Tak dakujem moc za ochotu a objasnenie problematiky. Už som asi vycepal vsetky moznosti a vidim, ze to skonci podpisanim "Zmluvy o buducej darovacej zmluve", Ktora vsak asi bude darcom hocikedy napadnutelna a odvolatelna, cize ako keby som nic nemal! :-)
  Este raz dakujem za zaujem a rady!
  Mária27 Citoval ti nejaký paragraf, ktorý by si obchádzal? Zmluva je platná.
  bocan123 že je napadnutelna "formou zneužitia práva" ... tak toto teda na sude neprejde a riadne spisana u notara zmluva bude platna aj po 10 rokoch ak ju neodvola? Kataster nebude pozadovat po 10 rokoch nejaku "aktualizaciu" :-) tejto zmluvy? Dakujem.
  Mária27 Niektorí úradníci žiadajú znenie podľa aktuálneho zákona - vtedy sa odvoláš na prechodné ustanovenia zákona, že sa zmluva posudzuje ako v čase jej vzniku (podpisu).

  Je viac judikátov, že zluva platí neobmedzene. Najčastejšie sa robila chyba podľa § 47 občianskeho zákonníka, kde je 3 ročná doba, ale to je len o úradných rozhodnutiach. Pozri napr. tu . 30 Cdo 3236/2006:

  Z uvedených důvodů nelze v souvislosti s návrhem na vklad (intabulaci) vlastnického či jiného věcného práva do katastru nemovitostí použít ani ust. § 47 odst. 2 obč. zák., což znamená, že se v tomto směru neuplatňuje ani tříletá lhůta od vzniku smlouvy k podání návrhu, ani žádné další právní důsledky v § 47 odst. 2 obč. zák. uvedené. Návrh na vklad vlastnického či jiného věcného práva do katastru nemovitostí může být proto podán kteroukoliv ze smluvních stran časově neomezeně (viz nález Ústavního soudu ze dne 7. 4. 1996, sp. zn. IV. ÚS 201/96). Za současného právního stavu nelze v občanskoprávní oblasti najít žádný případ, na který by bylo možno ust. § 47 odst. 1 a 2 obč. zák. aplikovat (srov. komentář k obč. zák.)“.
  bocan123 HOTOVO! Idem na podpis zmluvy a basta! DAKUJEM MOC!!! :-)
  Zdraví, Stano.
    zbaliť

  Darovacia zmluva a jej platnosť

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.