Zavrieť

Porady

JÚ-začínam podnikať

Ahoj poraďáci,tento rok som začala podnikať,preto by som rada zohnala nejakú knižku, v ktorej bude podrobne rozpísané ako mám čo zaúčtovať.Niečo podobné ako je knižka Súvzťažnosti pre Podvojné účtovníctvo.ďakujem
Usporiadat
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
Dá sa zohnať aj cez net. Neviem, či sa tu môžu uvádzať konkrétne tituly.
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

Tu na porade najdes vsetko, len treba hladat
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Podnikáš ako účtovníčka a nevieš čo si môžeš dať do nákladov?
Túším zmizol príspevok.
0 0
jolaj jolaj

jolaj je offline (nepripojený) jolaj

Prosím o radu.
Dnes mi šéf položil na stôl pokladničné bločky asi 20ks/ na nákup autolekárničky a rôznych autodielov do auta. Asi polovica ich je za júl. Pýtam sa: môžem ich všetky zaúčtovať do pokladne jedným zberným dokladom s dnešným dátumom, ako riešiť DPH, keď za 7/06 sme už DPH odovzdali.
Ďakujem.
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Podľa zákona si môžeš DPH uplatniť aj v nasledujúcom zdaňovacom období t.j. v 08/06. Môžeš zaúčtovať aj zberným dokladom rozdelila by som to podľa účelu - údržba, opravy...
0 0
Ivucha Ivucha

Ivucha je offline (nepripojený) Ivucha

Áno podnikám ako účtovníčka doma,mám už dávnejšie zakúpený počítač.Neviem čo všetko by som si mohla dať do výdavkov.Nakúpila som si nejaké kancelárske potreby a tak.Chcela by som si zobrať nový mobilný telefón,ak mi budú potom chodiť faktúry môžem si ich dať v celej sume do výdavku, alebo nie?
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Počítač vlož do podnikania-budeš ho evidovať ako DHIM. Potom si môžeš dať do nákladov veci na jeho údržbu, programy a tak.
Mobilný telefón môžeš mať v nákladoch celý, ale nezabudni aby Ti vo faktúre uvádzali tvoje ICO.
0 0
jolaj jolaj

jolaj je offline (nepripojený) jolaj

zuzanar
Podľa zákona si môžeš DPH uplatniť aj v nasledujúcom zdaňovacom období t.j. v 08/06. Môžeš zaúčtovať aj zberným dokladom rozdelila by som to podľa účelu - údržba, opravy...
Ďakujem za radu.
Všetky bločky sú za káble, žiarovky, držiak, autospray, tlmič, filter, autolekárnička,...
0 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
Účty za telefón si môžeš dať do nákladov, ked budeš mať podrobný rozpis hovorov a dokážeš preukázať, že išlo o služobné hovory. Súkromné si nemôžeš dať.
Dalo by sa aj pomernou časťou - podľa smernice, ktorú si vypracuješ.
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Nie je zač. Tak asi údržba áut. Pekný deň.
0 0
Ivucha Ivucha

Ivucha je offline (nepripojený) Ivucha

Aha,no ale ako niekomu budem dokazovať pri výpise za hovory, že neišlo o hovory týkajúce sa mojej práce?Veď v mojej práci tiež účtujem šéfovi faktúry za mobil, dávam ich celé na 518/321 a má samozrejme aj súkromné hovory.Ten počítač som si neni istá,že môžem mať vo výdavkoch, lebo niekde som počula, že by som ho musela mať zakúpený najviac 2 roky dozadu.A ja ho mám už viac ako 3 roky. Tak ako je to?
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Počítač nie do výdavkov iba náklady, ktoré vzniknú ďalej s jeho používaním. Budeš ho ale viesť v pomocnej evidencii.
Ja k mobilnému telefónu neprikladám podrobný výpis. A neboli s tým žiadne problémy pri kontrole.
0 0
Ivucha Ivucha

Ivucha je offline (nepripojený) Ivucha

Ďakujem si zlatá.Robím účtovníctvo kamarátovi, on je živnostník-najprv podnikal: nakupoval tovar do svojho sekáču,potom ten obchod previedol na manželku a teraz podniká v niečom inom. Ako mu mám teraz urobiť účtovníctvo??? Musím urobiť účtovníctvo z toho prvého a uzavrieť to alebo môžem pokračovať ďalej spolu s tým čo robí teraz a len mu potom z tých všetkých nákladov a výnosov urobím daň.priznanie za tento rok? Môžem mu viesť podvojné účtovníctvo hneď od začiatku?Ďakujem za odpoveď
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Ako previedol na manželku? Zrušil živnosť a založil novú? Alebo len rozšíril predmet podnikania? Ak podniká na tú istú živnosť treba pokračovať v účtovníctve ďalej (len jedno účtovníctvo). Môžeš mu viesť podvojné účtovníctvo od začiatku. Zmenu z JU na PU nemôžeš urobiť počas zdaňovacieho obdobia. Čiže ak účtuješ JU od 01 do 07 nemôžeš účtovať PU 08 až 12. Až od januára.
0 0
Ivucha Ivucha

Ivucha je offline (nepripojený) Ivucha

Asi som to zle napísala, nezrušil živnosť,jeho manželka si založila živnosť a v tom ich obchode predáva ona aj kupuje tovar.On vlastne previedol na ňu registrač. pokladňu a to všetko,vlastne v tom obchode už nefiguruje.Na ňu sú vystavované faktúry za energie atď.
Čiže mám od neho bločky za nákup tovaru do sekáča,phm -náklady a bločky za predaný tovar-výnosy za to obdobie a teraz mi nosí bločky z toho ďalšej činnosti ktorú robí. Takže mám ďalej pokračovať aj vo vedení pokladničnej knihy atď. ako keby sa nič nestalo?
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Tak sa skúsme vymotať.
Manželka- ak sú fa za nákup vecí do sekáča, energie atd na manželku ako odberateľa a registračná je evidovaná na DU na manželku to bude prvé účto manželkine, od dátumu kedy si založila živnosť.
Manžel - fa + bločky za nákupy s jeho adresou (je jedno akých vecí aj sekáč, kým predával aj nová činnosť) a registračná pokladňa len pokiaľ mala číslo DKP evidované na neho (alebo ak má novú RP evidovanú na DU ) to bude druhé účto. Môžeš pokračovať vo vedení účta aj v pokladničnej knihe, tým nemyslím registračnej pokladne.
Podľa činností uvedených v ŽL môže vykonávať súbežne viac činností, ale stále to bude len jedno účtovníctvo.
Snáď sme sa pochopili.
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Robila by som to asi tak, že doklady (bez uvedenia odberateľa) vystavené do dátumu založenia živnosti manželky daj do účtovníctva manžela. Uzávierky z registračnej do prepisu DKP na daňovom do účta manžela.
Potom na manželku.
Tovar, ktorý mu zostal na predajni pri prevzatí manželkou (čiže jej založením živnosti) by jej mal predať (môže predávať postupne), darovať, alebo dačo.
0 0
Ivucha Ivucha

Ivucha je offline (nepripojený) Ivucha

Už tomu rozumiem.Len čo sa týka toho tovaru, musím mať nejký program na vedenie skladu, alebo stačí len nejaká kniha?Problém je v tom, že sa budem k tomu všetkému vrátiť, lebo on nevedel o tom že by mal manželke tovar vyfaktúrovať alebo čo.Len jej to tam nechal a ona pokračovala v činnosti.
Som hrozne rada,že mi takto pomáhaš aj keď sme sa nikdy nevideli, velmi si toho vážim, ďakujem za pomoc.
0 0
Ivucha Ivucha

Ivucha je offline (nepripojený) Ivucha

Vo svojej práci vediem podvojné účtovníctvo,to mi vôbec nerobí problém.Odkedy som si založila živnosť sa tak trochu bojím, lebo musím viesť JÚ sebe a nerada by som urobila nejakú chybu,tak som si zaplatila Online kurz JÚ, ale moc tomu nerozumiem, predsa prax je iná. Ja by som to potrebovala vysvetliť jak pre blbého.Preto som sa predtým pýtala, že neviem čo presne si môžem dať do nákladov,lebo každý mesiac vystavujem faktúru za svoje služby a tých nákladov moc nemám.A zas nechcem byť ku koncu roka moc v zisku. Dúfam že mi rozumieš čo tým myslím.
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Ivucha
Som hrozne rada,že mi takto pomáhaš aj keď sme sa nikdy nevideli, velmi si toho vážim, ďakujem za pomoc.
V pondelok ráno a hneď mám lepšiu náladu. Taká pochvala to poteší. Ďakujem.

K tomu skladu - sekáč som neviedla neviem presne ako to funguje, osobne si myslím, že by mohla stačiť nejaká evidencia v zošite príjem, výdaj a inventúra, ale niečo by malo byť. Skúsim pridať link na túto tému: http://www.porada.sk/t7131-second-ha...ight=sek%E1%E8

Tiež som začínala s PU a potom s JU a bála som sa, ale neboj zvládneš to hravo a my Ti tu pomôžeme. Ak nebudeš mať veľa nákladov, možno by bolo lepšie použiť paušálne výdavky (pre tento rok tuším 40% z príjmu) + zaplatené odvody.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať