Zavrieť

Porady

Nedoplatok RZZP v DP

Ak je nedoplatok v RZZP v DP pr prijmoch podla par. 6 1 a 2 a uplatnovani vydavkov percentom, chapem to spravne, ze mam v VI. oddieli riadku 2 vypoctat ako vydavky 60% z prijmov + nedoplatok RZZP vzniknuty z tejto cinnosti?

Podla tohoto clanku mi to tak vychadza.
https://www.danovecentrum.sk/aktuali...-dc-9-2017.htm

Príklad

Živnostníkovi v ročnom zúčtovaní poistného za rok 2016 v súvislosti s príjmami z podnikania podľa § 6 ods. 1 zákona o dani z príjmov vznikol nedoplatok vo výške 128,30 €, ktorý uhradil v auguste 2017.

Živnostník na účely vyčíslenia základu dane z príjmov uplatňuje paušálne výdavky, ktoré sú vo výške 60 % z úhrnu príjmov, najviac do výšky 20 000 €. Za zdaňovacie obdobie roku 2017 vykáže zdaniteľný príjem vo výške 15 492 €. Paušálne výdavky uplatní vo výške 9 295,20 €, ku ktorým pripočíta preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné a sociálne poistenie v roku 2017 vo výške 3 042,20 € a zaplatený nedoplatok z ročného zúčtovania poistného vo výške 128,30 €, t. j. výdavky spolu 12 465,70 €. Čiastkový základ dane z príjmov bude vo výške 3 026,30 €.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    áno pripočítaš to a na pravú mieru to uvedieš v prílohe 3 - kde na r. 13 uvedieš - započítaš aj zaplatený nedoplatok z RZZP
    a na r. 14. iba to čo sa týka roku 2018 - fyzicky zaplatené
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    katkasabka Reagujem k danej téme a dúfam že nie od veci.
    Ak mal daňovník nedoplatok z RZZP v roku 2017 z príjmov podľa §6 a zaplatil ho v roku 2018, ale v roku 2018 nemá príjmy ani výdavky podľa §6, má iné príjmy, uvádzam niekde ten nedoplatok?
    Ak ho uvediem ako výdavok k §6 na r. 10, potom mi to hádže ako daňovú stratu.
    Katy a R Ak v roku 2018 už nemá tento druh príjmov - a robí len DP A - tak môže spraviť DDP za rok 2017 .. našla by si to aj v poučení - som ti minule priložila ☺
    katkasabka áno..našla som to tam....len či som neprehliadla inú cestu tak som sa pýtala. vdaka

    No a ešte mám jednu "bonusovú "otázku....týka sa §8 /ods. 1 písm. a) - citujem"
    príjem z príležitostnej činnosti podľa tohto ustanovenia sa nepovažuje príjem dosahovaný z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu, ak vyplácajúci daňovník, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6, môže znížiť základ dane podľa § 17 až 29 o odmenu vyplatenú na základe dokladu spĺňajúceho náležitosti účtovného dokladu,


    a teda...ak je objednávateľ zmluv n.o., rozpočtovka, alebo OZ , ktorým tento náklad nevstupuje do základu dane a je od dane oslobodený nakoľko súvisí s ich činnosťou....u dodávateľa sa môže vnímať ako príležitostný?
    vĎaka
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.