Zavrieť

Porady

Konateľ s.r.o. si zobral so sebou na služobnú cestu tlmočníka

Konateľ s.r.o. bez PP si zobral so sebou na služobnú cestu tlmočníka, ktorý je bez živnosti a firma mu ani za túto činnosť nevyplatila žiadnu odmenu. Preto by ma zaujímalo či takéhoto človeka musím prihlásiť do SP a urobiť mu DoVP aj ked bude nulová, len preto, aby som si náklady za letenku a ubytovanie mohla dať do nákladov? patria mu aj diéty?
15 komentárov     zbaliť
misoft Otázka: ten tlmočník mal s firmou nejakú zmluvu? Ak nemal nič, tak nemôžeš účtovať niečo, čo neexistovalo. Nech si to vyplatí konateľ zo svojho.
Evulik33 ide mi o to, že tento človek je veľmi potrebný, ale mzdu mať za to nebude, pokiaľ mu teda urobím DoVP, môže byť táto bez nároku na mzdu, ale pritom si firma do nákladov dá letenky a pod.?
mondes Ak je to bez nároku na odmenu, tak skôr uzavrieť nejakú zmluvu o dielo, resp. o spolupráci bez nároku na odmenu a všetko v nej dohodnúť. .....si myslím ja.
misoft Nie som účtovník, ale sedliacky rozum mi vraví, že pokiaľ NIE JE nejaké lajstro o tom, že niekto pre niekoho niečo urobil/ pracuje - tak nemôžeš niečo neexistujúce účtovať. Ak nie je zmluva - tak letenka je na triko konateľa - ako mu to zaúčtuješ, tak to bude.
Evulik33 áno, preto riešim ako to zmluvne ošetriť kedže to bude vykonané nezištne, ale pritom DoVP bez odmeny je blbosť, ale zmluva o dielo by mohla byť. stále potrebujem dostať do nákladov letenku a ubytovanie. ak to dojednám v tej zmluve bude to hádam v poriadku aj z daňového hľadiska
ivka70 to mi pride ako praca na cierno, ktoru zauctovanim nakladov v podstate potvrdite, rozhodne mu treba aspon dohodu s minimalnou mzdou a v dohode dohodnut vyslanie na pracovnu cestu, patria mu poto maj nahrady aj diety z pracvovnej cesty
Mila123 tlmočenie nepatrí pod živnosť, rieši to zákon č. 382/2004 z.z.
ivka70 ja nic o zivnosti nepisem ...
Evulik33 potrebujem usmernit len preto, aby to z danoveho hladiska bolo vsetko ok, je mi v podstate jedno ako to urobim, čo v nákladoch bude a nebude, len aby to bolo dobre. tento človek je šikovný, nemá síce živnosť, ale na služobnú cestu ho vzali, lebo sa tak ako ľudia dohodli. ja mám za úlohu sa s tým papierovo vysporiadať a tak hladám cestu ako to najlepsie urobiť. môže sa zamestnať aj za odmenu samozrejme ak mi to pomôže vyriešit problém s už zaplatenými letenkami a ubytovaním, ktoré by mi bolo najlepsie uplatniť do nákladov
ivka70 Ja by som to zamestnala, aspon na tu dohodu, lebo inak to moze DU vyhodnotit pri kontrole aj tak ,ze si konatel zobral so sebou manzelku/priatela a zaplatil mu letenky z firemnej kasy - a ak je tam DPH, tak uz mas na krku podvod z DPH
Ak mu ale urobite len dohodu za ten cas PC a dohodnete PC, tak ma narok aj na zaplatenie letenky, ubytovania a pod. + stravne (ak nebolo na pracovnej ceste zabezpecene)
mondes Dohoda, ok. .....ale ako ho chcete spätne prihlásiť do SP? Ja som pochopila,že na tej PC už bol. ....takže touto cestou by som asi nešla.
Evulik33 sluzobne cesty sa budu opakovat, takze do buducna to chcem urobit co najlepsie
Mila123 tlmočník sa ako živí? čím momentálne je?
Evulik33 momentálne si iba dobrovolne platí sociálne a zdravotné poistenie, je bez príjmu, nemá ani živnosť ani pracovný pomer, v podstate žije z úspor, volám ho tlmočník, aj keď na to nemá papier, pretože je veľmi osožný v tomto smere, nárok na odmenu si nerobí, firma sa zaoberá predajom softwaru a plánuje ho v budúcnosti zamestnať
Mila123 aj keď nemám rada zmluvy o dielo, tu by som navrhovala "nejakú takú zmluvu o dielo"
inak to nedáš do nákladov
a on ak bude mať ročný príjem nižší ako 1/2 nčzd nemá povinnosť podať DP
a letenky ak ste ich vy kupovali, tak cenu za služby poriešte vrátane leteniek, ubytovania a i. (služby za tlmočenie + letenky a i,.) = tlmočníkov príjem.....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Práca bez akėjkoľvek zmluvy je v tomto prípade prácou načierno. O účtovaní nákladov na takúto cestu nemôže byť ani reči. Takže do budúcna urobiť s ním Dohodu podľa ZP alebo rovno PZ. Samozrejme prihlásenie do poisťovní, do SP pred začiatkom práce.

    Konateľ s.r.o. si zobral so sebou na služobnú cestu tlmočníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.