Zavrieť

Porady

SHR- chov včiel

TTOOMMAAS

TTOOMMAAS je offline (nepripojený) TTOOMMAAS

TTOOMMAAS
Zdravím. Chcel by som sa opýtať pár vecí o ktorých sa neviem dopátrať relevantných informácií. Resp. jeden vraví jedno, druhý iné...
Som 2x zamestnanec v štátnej správe /učiteľ/ popri tom budem mať stopnutú živn. ako SZČO, ktorú sa chystám do konca mesiaca tj. marca 2019 zrušiť a zaregistrovať sa na miestnom OU ako SHR.
Popri pedagogickej praxi chovám včely. Momentálne sa jedná niečo cez 100 rodín . Uvažujem počty vyhnať na 200 včelstiev. Včelnice už máme vybudované od piky, len počty vyhnať postupne. V minulosti sme svoju produkciu predávali ako prebytkári po tržniciach ale aj formou "predaj z dvora" a zbytok išiel cez SZČO do obchodov. A teraz moje otázky:
1. viem si už vybudované chovy dákym spôsobom v SHR ex offo dať do nákladov? Nič z toho som pred tým nikdy neevidoval nikde okrem povinností ktoré mi vyplývali pri registrácií chovov na RVPS, CRV - centrálny reg. včelstiev, a náš OU. Doposiaľ som SZČO využíval len okrajovo, nakoľko ťažisko živnosti bola u mňa "dobrovolne vnútená" forma pedagogickej činnosti na jednej škole viazanej na SZČO.
2. Pri včelách pracujem veľa s drevom, viem vrámci SHR aj tieto veci využiť?
3. Mám pod niekoľkými včelnicami /maringotkami /vypracované nájomné zmluvy na základe ktorých som svoje včelstvá poumiesťoňoval v intra/extravilánoch rôznych miest a obci v SR. Iný doklad k vzťahu k pôde nemám. Treba mi niečo viac?
4. rád by som môjho otca , ktorý ma 2 roky do dôchodku zamestnal a tým mu trochu pomohol pri zvýšení jeho penzie. Ako budúci SHR pri takomto úmysle, predpokladám isté úľavy pri preddavkoch do SP a ZP na neho, nakoľko ešte pracuje, či?
5. Ako to bude u mňa keďže aj napriek tomu zvažujem ostať v školstve a učiť pokiaľ sa to bude aspoň trochu dať. Budem mať dáke úľavy pri platení preddavkov? Zamestnávatelia za mňa odvody platia, preto mi príde nelogické aby som aj ja platil tretí krát. Pri lekárskom ošetrení mi predsa nikto nedá 3x leukoplast na palec nedá, alebo ma 3x nezaočkuje :-)
6. Chcem aj naďalej predávať prebytky z medu do 1t/ rok. či už zo stánku na tržnici, alebo z dvora. Bude mať SHR dáky dopad na túto formu rpedaja u mňa?
7. Dorábam aj medovinu.. A fakt že perfektnú podľa starej receptúry..Môžem tento produkt predávať konečnému spotrebiteľovi ako prebytkár? Keď sa to tak vezme veľmi nadnesene je to vlastne len skvasený med s vodou. Už samotný med obsahuje vodu. Síce menej ako medovina ale obsahuje
8. Budem potrebovať pokladnicu či mi stačí pri tejto kombinovanej činnosti len PPD?
Vopred ďakujem
S pozdravom Tomáš.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.