Zavrieť

Porady

Má zmysel externé doktorandské štúdium?

Dobrý deň, rada by som si prečítala viacero názorov na externé doktorandské štúdium. Momentálne som v 2.ročníku zo 4, oblasť štúdia je ekonómia, ale zameranie práce je iné, ako som pôvodne plánovala. Zároveň som očakávala aj prínos v podobe kontaktov a získania reálnej predstavy, čo obnáša práca v oblasti, ktorú som chcela pôvodne študovať. Avšak popri práci nemám dostatok priestoru sa venovať štúdiu a vedeckej činnosti do takej hĺbky, aby som bola so sebou spokojná a aby moje články a dizertačná práca mala nejaký väčší prínos. Ak zvážim aj náklady na štúdium 1000 EUR/rok, iné výdavky súvisiace s konferenciami, racionálne zhodnotenie je také, že štúdium nie je dobrá investícia ... ďakujem za všetky názory
4 komentárov     zbaliť
vicktor A co ine mas na vyber?
Akoze nemas priestor na studium, vari ta nutia prekladat papiere a varit kavu?
Snad mas nejaku temu, tak hladaj literaturu, citaj, diskutuj, pis, ...
Paulína_1 Som externou studentkou, preto spominam, ze popri TPP nemam tolko priestoru na studium, aby som so svojimi vysledkami bola spokojna ...
vicktor Aha, akosi som prehliadol.
Priklanam sa ze asi bude lepsie pokracovat.
Paulína_1 Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

  alaya1
  Ved si v prispevku na konci uz urobila zaver- ze to pre teba nie je dobra investicia.

  Podla mna investicia do vzdelania je dobra vzdy. nevies, co ti zivot este prinesie a ako zuzitkujes to, co teraz ziskas. Ak si uz v 2. rocniku, nie je rozumne to zanechat.
  Paulína_1 Ďakujem za spätnú väzbu

  Janiela je offline (nepripojený) Janiela

  jednoduchý človek, ako ostatní ...viac Janiela
  Paulína1, väčšinou sú skúšky iba do druhého ročníka, posledná je až dizertačná skúška. Toľko k učeniu.
  Počas štúdia treba publikovať v odborných časopisoch typu Web Science, Scopus a pod - aby to malo úroveň. A nikde nie je napísané, že články ti musia uverejniť, lebo si zaplatila. Jeden článok mi vrátili, lebo namiesto okrúhlej zátvorky som mala použiť lomenú. Blbosť, ale musela som opraviť. Takisto konferencie - tiež na medzinárodnej úrovni, nie domáce plátky.
  Dizertačnú prácu treba začať písať už v treťom ročníku. Pri zamestnaní sa dá zvládnuť ukončenie štúdia už vo štvrtom ročníku. Záleží však na náročnosti štúdia a náročnosti práce. Ja osobne končím v piatom ročníku, pretože pri mojom povolaní som pol roka od písania odstavená. Navyše som v súkromnej sfére, takže žiadne dovolenky na štúdia neboli - voľný večer a víkend som dlho nepoznala. A navyše - iba pár ľudí vedelo, že ešte študujem, a tie otázky typu NA ČO TI TO BUDE - tak to som "milovala".


  Ak ti už teraz, v druhom ročníku, doktorandské štúdium zaberá veľa času, tak sa priprav na to, že pri písaní samotnej dizertačnej práce to nezvládneš, o to zvlášť, že pri ekonómii sa práca odfláknuť nedá. A potrebuješ aj publikovať, a to nie v nejakých plátkoch.
  Opýtaj sa školiteľa, čo všetko budeš potrebovať, koľko vzoriek, rozsah literatúry, počet strán, rozsah výpočtov a pod. Podotknem - vlastná skúsenosť - jedna tabuľka na A4 = dva týždne práce. A tabuľku treba ešte dobre popísať. K tomu graf. Predpokladám, že s grafmi problém nemáš.
  A nezabúdaj na štatistiku - na poriadnej škole ti pri výpočtoch excel nestačí - treba program. Celý jeden semester som chodila s dennými študentmi na prednášky, pretože štatistickú časť práce som si chcela urobiť sama a nie podvodom.

  Na záver - keby som nemala účasť na VEGA a KEGA, tak by som mala vážne problémy dostať sa ku vzorkám. Moja práca sa týka poľnohospodárstva - a všetci vieme, že podniky neradi dávajú svoje údaje - pripomeniem, že Finstat alebo register účt závierok nestačí. To nie je práca na základe zbierania a vyhodnotenia
  v podobe tabuľky a koláčového grafu nejakého trápneho dotazníka, pričom nechám druhých, aby mi hľadali respondentov, alebo to vycapím niekde na webe - ľudia pomáhajte.

  Je to na tebe, či skončíš, alebo nie - ale ak sú problémy už v druhom ročníku, tak to vzdaj zavčasu. To nie je o tom, že si v druhom ročníku, ty musíš urobiť aj minimovku a ešte tam sa rozhodne, či ťa pustia ďalej.
  Zbieraj skúsenosti od ľudí, ktorí naozaj poctivo študovali alebo poctivo študujú popri zamestnaní. Laici ani denní ti neporadia. Oni nemajú predstavu, čo také štúdium pre pracujúceho "obnáša". Ty potrebuješ pracovať, aby si o prácu neprišla a potrebuješ aj poctivo študovať a poctivo písať - ako uvádzaš, že chceš byť so sebou spokojná.

  Musíš si priznať, či na to máš, alebo nemáš. Nemyslím vedomostne - aj čas, peniaze, rodina, práca - to všetko treba brať do úvahy. Lebo napísať vedeckú prácu - to nie je 50 alebo 100 strán. To musíš aj dobre obhájiť - traja oponenti budú "proti".


  Iba tak mimo - začínali sme šiesti, iba dvaja ukončili vo štvrtom ročníku - obidvaja už boli VŠ učitelia, takže písali väčšinou v škole - teda v zamestnaní, ja - ak Boh dá - skončím v piatom, jeden nezvládol ani minimovku a druhého k nej nepustili, lebo nemal povinnú publikáciu, takže obaja predčasne skončili štúdium vo štvrtom ročníku, a to sa mi posmievali, že čo chcem na škole tvrdnúť päť rokov, jedna kolegynka bohužiaľ mala zdravotné problémy.  Držím prsty pri rozhodovaní.

  Ináč, zmysel to má vždy - najmä ak vydržíš
  Naposledy upravil Janiela : 26.03.19 at 15:46 Dôvod: Doplnenie textu
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Paulína_1 Janiela, veľmi pekne ďakujem za spätnú vezbu. Naozaj si ju veľmi cením, presne podobné zhodnotenie som potrebovala počuť. Mám nad čím uvažovať Ešte raz ďakujem za tvoj čas a prajem všetko dobré pri štúdiu
  Janiela Paulína_1: dobre sa rozhodni, možno niekedy stačí iba "zabrať" v štúdiu, možno "ubrať" z vlastnej stopercentnosti.


  Ešte k tým článkom, často mi bolo smutno, že moje články mali jedného autora - mňa. Moji kolegovia mali tiež toľko článkov, ale boli umiestnení na poslednom mieste, t.z. boli iba pripísaní. Tak i o tom je štúdium.


  Pozn: už iba tvoje rozhodovanie svedčí o tvojej zodpovednosti a prístupu, a to nielen k štúdiu
  Krásne dni prajem a verím, že sa rozhodneš dobre.
  Paulína_1 Ešte raz ďakujem za pekné slová
    zbaliť

  Má zmysel externé doktorandské štúdium?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.