Zavrieť

Porady

Dohoda o dedičstve

Po smrti matky sa jej manzel majetku - pozemkov vzdal v prospech 2 synov. Synovaia spisali v roku 2012 dohodu o dedicstve v ktorej sa pise ze tento majetok nadobuda syn porucitelky A, s tym ze v pripade odpredaja alebo spenazenia na zaklade akehokolvek ineho pravneho ukonu, z takto ziskanych fin. prostriedkov do 3 dni je povinny vyplatit jednu polovinu spoludedicovi bratovi B. Zistili sme ze syn A daroval tieto pozemky svojmu synovi C , ktory ma teraz vsetko na mene. Bola porusena dohoda resp. da sa to napadnut? Ako ma syn B postupovat aby neprisiel o dedičstvo? Ak syn B raz zomrie tak sa dohoda prededuje na jeho deti? Dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Bolo to darované - takže BEZPLATNE. Ak v dohode bolo napísané odpredaj, speňaženie - dohoda nebola porušená.

    kpetra je offline (nepripojený) kpetra

    kpetra
    aj ked tam spomenute .... akehokolvek ineho pravneho ukonu ?....nie je to tak ze mohol darovat iba 1/2 a druha mala ist do 3 dni bratovi?
    misoft A čítaš medzi riadkami??
    "s tym ze v pripade odpredaja alebo spenazenia na zaklade akehokolvek ineho pravneho ukonu, z takto ziskanych fin. prostriedkov" - pri darovaní - aké FINANČNÉ prostriedky získa? ŽIADNE!

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    kpetra
    aj ked tam spomenute .... akehokolvek ineho pravneho ukonu ?....nie je to tak ze mohol darovat iba 1/2 a druha mala ist do 3 dni bratovi?
    Ak pozemky daroval, musí brata vyplatiť, pretože daroval aj to, čo mu teoretcky nepatrilo a je na to dohoda.
    misoft Vtáčatko - čítaj: spenazenia na zaklade akehokolvek ineho pravneho ukonu - slovné spojenie SPEŇAŽENIA NA ZÁKLADE AKÉHOKOĽVEK..... darovaním nespeňažoval - previedol BEZODPLATNE. Nemal z toho žiadne financie, z čoho potom mal vyplatiť?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Majiteľ je len A - takže darovať môže len on a časť, ktorú on uzná za vhodné, alebo aj celé. Syn B už nevlastní nič . Tak sa dohodli na DK. Pozri ešte v dohode - môže/nemusí tam byť, že povinnosť vyplatiť pri predaji bude platiť aj pre dedičov (teda pre toho syna C - ak v budúcnosti predá? ). Alebo či tam je riešené aj darovanie?
    ...
    ešte doplním: - dobre by bolo navrhnúť nejaké dobrovoľné "kompenzovanie" - kým je to ešte čestvé Pri normálnych vzťahoch by to mohlo byť schodné ☺
    Naposledy upravil Katy a R : 03.04.19 at 13:14
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    afrikánka Prepáč, ale aké dobrovoľné kompenzovanie sa dá navrhnúť, keď v zadaní je jasne napísané:
    "...Zistili sme ze syn A daroval tieto pozemky svojmu synovi C , ktory ma teraz vsetko na mene..."
    Nevyplýva z toho, že tie vzťahy nebudú až tak normálne a nikto sa dobrovoľne nevzdá toho, čo sa mu podarilo "legálne urvať"?!
    Katy a R napísala som, žeby mohol NAVRHNÚŤ - nič viac a nič menej . keď sa chce - tak sa dá.
    A si predstav, že sú aj rodiny - kde to ide dohodou a aj "bez papierov"☺ - samozrejme, sú aj také, kde to nejde ...
    afrikánka Tam kde to ide, tak tí nebudú klásť otázku na Poradu, nemajú dôvod.
    A predstav si, že sú aj také rodiny, čo sa s "odrbom" vyrovnajú a čušia, život beží ďalej.
      zbaliť

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Nie. (to je odpoved na kpetru, medzitym ma predbehli)
    Pripadne mu musi "z takto ziskanych prostriedkov vyplatit polovinu" - kolko cini ta suma? NULA.
    (ak si to napisala tak ako je to v zmluve/dohode)

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Je to klasický prípad odr...nia súrodenca. Deje sa to bežne, nepomôžeš si. Pokiaľ sa brat dobrovoľne bratovi nepriznal, že pozemok ide darovať synovi a nenavrhol mu nejakú peňažnú náhradu, pochybujem, že bude ochotný niečo súrodencovi vyplatiť.
    18 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kpetra smutne ale tiez to vidim rovnako....
    bjuty smis ako sa dá proti tomu brániť ?
    to notári pri dedení nedávajú proti tomuto žiadnu poistku ?
    misoft Notárov je do dedičskej dohody nič. Oni len skontrolujú, podpíšu, oštempľujú... Notári predsa nie sú účastníkmi dohody.
    Katy a R však môže sa to dať do dohody - to je vec dedičov, že ako sa dohodnú (my to napr máme ošetrené) . Pri normálnych vzťahoch sa to určite dá kompenzovať - a zase netreba mať veľké oči - že aká je hodnota pozemkov
    bjuty smis môžem sa opýtať ako ?
    tiež ma teraz čaká dedičské konanie - podobný prípad a s druhou stranou teda nevychádzame - neveríme im...teda si navzájom...
    vicktor Tak nespekulujte s dohodami, podmienkami, variantmi, ... ale dedicstvo rozdelte podla zakona.
    Inak aj mna by zaujimalo Katkino hnow-how.
    bjuty smis no to je ten problém...podla zákone ti nerozdrobía pozemok-ornú podu pod 2000m2 a napíšu to na jedného...
    Katy a R viktor - máme v DD (o dom ide) - že čo a v akom prípade musí majiteľ uhradiť ustupujúcim spoludedičom - je tam zahrnutý predaj, aj darovanie, aj prenájom .. ak tam bude stále bývať, nemusí nič ☺
    bjuty . v tvojom prípade by som navrhla buď vyplatenie - to je najjednoduchšie - ak by o to mal jeden záujem? alebo môžte žrebovať, komu ktorá parcela pripadne (bez drobenia)
    vicktor Tie pravidla a povinnosti budu platit aj pre dalsie generacie?
    lubko6394 bjuty smis. Dohodnúť sa dá ak sú peniaze. Každý si povie čo má pre neho akú cenu, kto navrhne viac toho to bude a bubáčiky z rúčky do rúčky. Aha, bankovým prevodom.My sme tak prededili komplet pozemky po otcovi - kto ponúkol najviac zaplatil dedičské + každému to sľúbené. Dom dľa zákona 1/4 podiel.
    Katy a R pre viktor - nie - pretože je to mladý chalan, občas tam spravíme nejaké stretnutie (je nás veľa), a naši potomkovia rozlezení kde kade vo svete- či si to zachovajú takto - to už je na nich? Občas tam potrebuje spraviť aj nejakú brigádičku - tak dobehneme - a dúfame, že si udržia aj oni nejaké vzťahy ☺
    bjuty smis lubko6394 - na to nebude mať ani jedna strana..
    lubko6394 Tak potom predať a každý si môže zvoliť/doviesť kupca a predá sa tomu kupcovi čo ponúkne viac. Podpíšete zmluvu o budúcej zmluve a hurá na dedičské.
    vicktor Kolko tak asi moze stat 20 arov ornej pody?
    Pritom staci druheho vyplatit z polovice.
    (Jedine ze je to uz v uzemnom plane urcene k vystavbe.)
    afrikánka Katy a R, prečo opisuješ vzťahy a dohody v tvojej rodine, ako je to nápomocné pre odpoveď? Nijako! Iba si podebatuješ, inak nič.
    Katy a R pre afri: - ak máš so mnou problém nechaj si ho pre seba, stačí keď mi vypisuješ do profilu - viktor sa opýtal - len som mu odpovedala, myslím, že všetci pochopili ( tebe to určené nebolo, nevšímaj si)
    afrikánka No neviem, do profilu si mi napísala aj ty...najskôr si ma sústavne napádala v komentároch, dodatočne podopisovala a to iba preto, že si stále tvrdila a aj tvrdíš, že na všetkom sa dá dohodnúť, treba iba chcieť. Ale kto chce počuť také bludy, keď rozbroj je rozbehnutý, je pocit krivdy?
    Môžem za to, že si bola podráždená z toho, že tvoja odpoveď nezískala aplauz? Keď sa ti nepáčila tá moja, mohla si dať mínusku, a nie mať okolo toho kopec zbytočného klikania.
    Od samého začiatku si sa do mňa navážala...išlo o teba, či o martina1111 ???
    Skritizovala som ja tvoju odpoveď, teraz napíšem, nezaslúžila si si ani to
    umiestnenie, ktoré tvoja odpoveď mala.
    Nebol môj prvý odkaz do profilu o tom, že som ti ponúkla zmier? Aká bola tvoja odpoveď?! Zase bla,bla,bla, tak čo čakáš, sklonený chrbát? Ak je v tvojej rodine všetko ok, buď iba rada a neraď tam, kde sú tvoje názory na .....
    Aké požičaj, také vráť. A môžeš sa zase postarať o uzavretie témy.
    Ja som o ten problém s tebou nestála, ani som ho nevyrobila. Skús sa vrátiť a prečítať, aké žihadlá si vypúšťala.

    Pekný zbytok večera
    Vždy som si ťa vážila, viac nemám, čo by som dodala
    bjuty smis victor, nie je to 20 árov a je to...proste nemá ani jedna strana na vyplatenie...predaj 3. strane 2. strana vylučuje...
      zbaliť

    annova je offline (nepripojený) annova

    annova
    Bolo na Liste vlastnictva uvedene vecne bremeno v prospech brata B? Podla mna ak nie, brat A mohol nakladat s majetkom bez omedzenia a pomoze iba sudna cesta s odvolanim sa na dedicsku dohodu.
    Mozeme sa na to divat aj z tejto stranky: brat A daroval svojmu synovi, len otazka, ci bol urobeny odhad pozemkov. Ak nie, treba urobit odhad a z tejto sumy vychadzat.
    Treba sa obratit priamo na pravnika, ten poradi presne. My sa len mozeme domnievat na zaklade ciastocnych informacii.
    NIe, dedicska dohoda plati iba medzi bratom A a B. Je to zavazok medzi konkretnymi osobami, po smrti brata A alebo B dohoda zanika, pokial to nieje v dohode zabezpecene inak.
    Naposledy upravil annova : 03.04.19 at 15:12
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hanelie odhad ( posudok ) ceny jednotlivého majetku si pripravuje notár ku každému dedičskému konaniu - cenu pozemkov nevynímajúc
    kpetra ano pri kazdom majetku je v dohode vycislena vseobecna hodnota...
    dmc naozaj ? ....no pri dedicskom konani ktoreho som sa zucastnil notar veru nedaval vypracuvat ziaden posudok.... podla sudneho poriadku sa hodnota nehnutelnosti pri dedicskom konani urcuje vseobecnou zhodou dedicov - iba ak su nezrovnalosti nariaduje sa znalecky posudok.....
      zbaliť

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    treba požiadať súd o vydanie predbežného opatrenia vo veci zákazu manipulovania s pozemkom - získať čas na podanie žaloby o neoprávnenom darovaní časti majetku na ktorom "stála" dohoda o dedičstve
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hanelie niektorí vedia aj inak zablokovať predaj nehnuteľnosti

    https://www.cas.sk/clanok/711543/poz...olko-mesiacov/
    hanelie trochu zložitejšie by to bolo ak by syn pozemky predal
    Katy a R hanelie - ja si nemyslím, žeby súd mal dôvod zakázať majiteľovi "manipulovať" s jeho vlastným pozemkom (samozrejme, len ako laik) . Lebo nadobudol ho normálne, dedičia uzavreli dedičskú dohodu - určite dobrovoľne. Ak tam to darovnie nemajú ošetrené? - to možno nedomysleli, chyba to bola.
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V dohode malo byť napísané v prípade scudzenia namiesto speňaženia a polovica hodnoty. pozemkov.
    Teraz nech skúsi žiadať polovicu hodnoty z dôvodu obchádzania zákona, čo znamená, že zdanlivo koná podľa zákona, ale pritom popiera zmysel dedičskej dohody, spôsobil spoludedičovi škodu a tým sa on či jeho potomok bezdôvodne obohatil.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    afrikánka Termín "scudzenie" sa používa v notárskych zápisniciach pri DK. Písal takú dohodu kto a pri akom úkone? Nepozorný notár, alebo...?
    kpetra vseobecna hodnota sa da urcit znaleckym ale trhova je urcite vyssia. Nie je lepsie aby sa zapisalo vecne bremeno na tieto pozemky? Ak by s tym dotycny suhlasil samozrejme Zatial su vztahy v norme. Uvidime ci budu aj po stretnuti ohladom tejto veci...
    vicktor Uvidime...
    A sa moze ospravedlnit za nedorozumenie a vypyta dar od syna naspat.
    (Syn si bude musiet pockat na dedicstvo po nom).
    B bude spokojny.
    (Bude B spokojny?)
    Mária27 Vené bremeno je právo k cudzím veciam, napr. právo prechodu cez cudzí pozemok, právo užívať cudziu nehnuteľnosť ...
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.