Zavrieť

Porady

Predaj domu - 2 vlastníci.

Chcem Vás poprosiť o radu, ako ďalej postupovať.
Otec so sestrou sa dohodli, že predajú dom po rodičoch. Jeden vlastní 3/4 a druhý 1/4. Všetko začalo normálne, inzerát-kupca-príprava zmluvy. Všetko bolo v poriadku, teta so všetkým súhlasila, až do chvíle, ked malo dôjsť k podpisu zmluvy o predaji, kde bol okrem podpisu kupujúceho, potrebný aj podpis obidvoch vlastníkov.
Na podpis sa teta nedostavila, zhruba 2 týždne pred podpisom začala požadovať väčší podiel ako je 1/4. Avšak to je polka podielu, ktorá patrila dedkovi, ktorý už nežije, čiže nie je možné spraviť zmenu. Možno sa zdá, že je dedičstvo nespravodlivo rozdelené, avšak teta dostávala po celý život iné vysoké benefity napr. byt pre dcéru atď......
Otec je v predinfarktovom stave. Keby bola povedala skôr, že to nechce predať, ani by do toho nešiel. Kto predával dom, vie o čom hovorím.

Stále otec platí poplatky za stočné a stará sa o záhradu, opravuje čo odíde....
Rodičia sú na dôchodku a poplatky, či starosti okolo domu ich zaťažujú, aj po finančnej stránke. Čitala som články s podobnou problematikou, kde ako jediné riešenie bolo súd, to však u nás nepripadá do úvahy.
Čo sa s tým dá teraz robiť?
7 komentárov     zbaliť
afrikánka Zase ďaľší, ktorí boli dohodnutí...až pokiaľ neprídu na radu peniažky. A čo teraz okrem súdu zostáva? No neviem...iba sa dohodnúť. A ako?
vicktor O kolko viac pozaduje oproti 1/4? Polovicu alebo nejakych 10% navyse?
Okrem toho preco dvaja surodenci nevlastnia kazdy polovicu? To je v poriadku?
Ak otec uznava tetkin narok, dedka ozivovat nemusite, v zmluve bude ze jeden predava 1/4, druhy 3/4 a kupujuci vyplati sumu x jednemu a y druhemu (pricom x a y sa mozu pripadne aj rovnat). Len aby blizko k infarktu nebola pre zmenu mama.
afrikánka Lebo asi zase to známe "darovanie"
ivka70 ved to tam hore vysvetluje ....
afrikánka Čítame...ak majú doklady o kompenzácii, súhlas majiteľky 1/4 s takto vysporiadaným dedičstvom nehnuteľnosti, problém by nemal byť.
ivka70 Nepotrebuju ziadny suhlas ani doklady, dedicstvo je vyriesene. To, ze niekto chce viac penazi ako vlastni, je uz ina vec.
afrikánka Viem...iba ironizujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Normalne jej vysvetlite, ze vlastni 1/4 a teda ma narok na 1/4 ceny, za ktoru nehnutelnost predaju.
    Ze ak nechce predat, ze to date na sud, aby ten rozhodol. Sud nic ine neodklepne len tu 1/4 ceny a este im obom z toho kolaca ubudne platenim sudnych poplatkov.
    A dalsia vec, ze otec moze na tom sude 3 roky dozadu ziadat od nej 1/4 vynalozenych penazi na udrzanie nehnutelnosti, tak ci chce platit aj to nevyse.
    a este sa da vysudit aj nahrada skody za zmareny predaj, kedze s tym vsetkym suhlasila.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Katy a R, mareko, Mária27, lubko6394, Anina2, mamina zuzi
    6
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Súhlas! Treba spočítať všetky poplatky, dane údržbu a žiadať nech ONA ešte doplatí - hneď by sklapla.
    mamina zuzi Jasne, ze to nechceme tahat po súdoch a zbytocne vyhadzovat peniaze. Ona to davno vie, aky podiel dedí, len s tym nesuhlasi a neda si vysvetlit. A okrem toho nikto nekupi otcove 3/4. Fakt je jedina moznost len súd?
    ivka70 Nie, moze otec este ustupit a dat jej polovicu penazi.
    afrikánka A čo iné sa ešte dá vymyslieť?
    Že by iná kúpna cena na papieri a iná na ruku? Aj tak sa to robí. Za úradný odhad akože predať, vyplatiť polovicu a ponechať si sumu za trhovú hodnotu...
    mamina zuzi Hej, to by bolo pre ňu najlepšie....ustupovať celý život, tak ako bola zvyknutá.
    ivka70 maria27 ma este dalsie riesenie, ak kupujuci bude suhlasit a odkupi 3/4, niet co riesit. Len nech ponukne jej odkupenie najskor (pisomne, s dorucenkou).
    mamina zuzi teta nechce nič odkúpiť, ani predať, chce to pre vnuka o 50.000 lacnejšie.....no comment.
    Ďakujem všetkým čo ste mi radili.
    vicktor Tak neostava ine, len si znova precitat o sudnych rieseniach a pustit sa do toho.
    mamina zuzi Vyzerá to tak, no smola je v tom, že otec už mal jednu mozg. príhodu a zrejme by to psychicky nedal.
    Nie je to také jednoduché. A ako je to finančne s tým súdom, kolko cca sa platí, odvíja sa to od ceny nehnutelnosti?
    ivka70 Ved ona moze vnukovi svoju stvrtinu darovat. Staci, ze otec svoje 3/4 preda. A hned bude celkova cena pre vnuka nizsia. Ale to by musela urobit na svoj ukor, zatial co sa snazi to urobit na ukor tvojho otca. nech sa otec neda.
    mamina zuzi Ďakujem za rady.
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Otec jej môže písomne ponúknuť odkúpiť jeho 3/4 za cenu, ktorú dohodli; ak do 2 mesiacov nekúpi, otec môže svoj podiel predať.
    Kupujúci nemusí mať veľké obavy, nakoľko bude väčšinovým spoluvlastníkom a bude rozhodovať o hospodárení s vecou. Môže nehnuteľnosť užívať tak, ako to robil otec. Prípadné jej nároky vyrieši jednoduchšie ako otec. A bude mať aj právo dať návrh na zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva.

    annova je offline (nepripojený) annova

    annova
    Kupit jej podiel 1/4 a potom to predat ako celok s tym, ze od jej pozadovanej ceny odratate naklady spojene s udrzbou vo vyske 1/4.
    Dalsia moznost, sud jej nariadi ako mensinovemu vlastnikovi predaj za cenu odhadu vasmu otcovi. To znamena koniec akychkolvek rodinnych vztahov a stratite minimalne 1 rok cakanim na sud.
    Neviem kedy bolo dedicske konanie po dedkovi, ale pohrozit jej znovuotvorenim dedicskeho konania a ziadat zapocet darov- byt o ktorom pisete a ine benefity. Zaroven jej oznamit, ze mozno potom nebude vlastnit ani tu 1/4. Mozno to zaberie, neviem aka bola dohoda na dedicskom po dedkovi medzi vasim otcom a tetou
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Ako čítaš ???

    Teta nechce predať, ani odkúpiť...chce dom pre vnuka.
    ---------------------------
    Rodinné vzťahy ?
    ...ale šak tie sú dávno v prdely.
    ...a koho vlastne serú ?
    Mňa by rozhodne nie, pokiaľ by so mnou chcel niekto vyjebabrať.
    Poznámka - už pekných pár rokov sme totálne prerušili kontakty s manželkinou sestrou.

    By som tak vydrbal s tetou, že by brala nie iba dvere, ale ešte aj zárubňu by mala okolo krku otočenú.
    annova Podivaj sa kedy som reagovala a kedy bolo zverejnene, ze to chce pre vnuka. Mimochodom, buchač, tvoje silne reci nikomu neporadia, skus radsej poradit.
    Takze .. Ako čítaš ???
    buchač annova (Dnes 18:20) Podivaj sa kedy som reagovala a kedy bolo zverejnene, ze to chce pre vnuka. Mimochodom, buchač, tvoje silne reci nikomu neporadia, skus radsej poradit.
    Takze .. Ako čítaš ???
    =======================
    No dobre, beriem nazad...dátum som si nevšimol.

    ...a mimochodom...ktož vie, ako to celé je.
    Je zverejnený len jeden pohľad na daný problém. Možno by bolo zaujímavé vedieť aj tú druhú stránku mince.

    Akú radu by dotyčná ale chcela ?
    Odkúpiť sa nedá, predať tiež nie, na súd sa im nechce ísť, rozbiť hubu je riziko iného súdu...nuž nech sa tetuške prosíkajú, nech s celou rodinou ustupujú...až na veky vekov.

    ...a ozaj, k tej poznámke ohľadom silných rečí.
    Nezvyknem ich mať, aj keď to možno takto vyzerá.
    Ide o to, že ja pri problémoch veľmi nerozprávam, ja konám...a to je setsakramenstký rozdiel.
    Nechcela by si spoznať moje horšie ja...
    annova Zhodnotil si to dobre, rozhodnutie je na nich. Nik z nas tu nevyriesi ich situaciu, ked vsetky navrhovane riesenia su asi nepriechodne.
      zbaliť

    Predaj domu - 2 vlastníci.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.