Zavrieť

Porady

Nájomná zmluva a depozit

Ahojte, idem si k Vám po radu. V októbri 2017 klientka zobrala do prenájmu priestory na podnikanie. V nájomnej zmluve je uvedené, že uhradila depozit na 3 mesiace po 660 eur, teda 1980 eur. Tie peniaze vložila priamo na účet prenajímateľa a ja som o tom vklade vôbec neúčtovala a vlastne som neúčtovala ani o tom depozite, nakoľko platby za nájom som účtovala na základe mesačných došlých faktúr. ....A teraz, k 31.3..2019 je výpoveď zmluvy o nájme. A faktúry za január, február a marec klientka neuhradila, že vraj sa to uhradí z toho depozitu z r. 2017. A ja Vás prosím o radu, ako zaúčtovať úhrady tých faktúr za január, február a marec, ak v r. 2017 som vôbec o depozite a o vložení peňazí na účet prenajímateľa neúčtovala? Účtujem v JU. Prosím Vás, poraďte mi. Ďakujem veľmi pekne.
6 komentárov     zbaliť
ivka70 a ako si zuctovala ten prijem na ucte?
mondes Žiadny príjem na účte nebol, to moja klientka v hotovosti priamo vložila na účet prenajímateľa 1980 eur, ako zábezpeku. A o tom vklade v hotovosti na účet v r. 2017 nemám žiadny doklad, neúčtovala som o tom. A teraz mám došlé faktúry za 3 mesiace nájmu, klientka ich neuhradila, lebo vraj je tam ten depozit, tak že si to prenajímateľ vyrovná.
ivka70 Tak nech prenajimatel teraz uhradi tie peniaze ako uhradu faktur ... ked ich mal vtedy navyse na ucte ,teraz ich musi pouzit na uhradu.
mondes Ďakujem, ale to bude účtovanie z pohľadu prenajímateľa. No mňa zaujíma, ako ja vyrovnám tie tri faktúry za január, február a marec 2019, ak neboli uhradené z účtu, ale prenajímateľ si to spároval s tým depozitom r. 2017. ...A mne "visia" ako neuhradené.
ivka70 prenajimatel vrati depozit a tie peniaze pouzije na zaplatenie faktur , kedze o depozite neuctoval prijem, nebude uctovat ani vydaj, len to, co mal ulozene na ucte, pouzije, uctovania +-depozit ale "obides" u klientky zauctujes vratenie depozitu a zaplatenie faktur ....
mondes Ďakujem. No len problém je v tom, že s prenajímateľom je "ťažká" spolupráca a klientka mi tvrdí, že tie peniaze z depozitu určite nevráti, ale ich použije, resp. ich použil na úhradu tých troch faktúr z r. 2019. Čo mám teraz robiť? Je nejaké východisko? ....Ivka prosím ťa, ak by klientka mi doložila doklad z r. 2017 o vklade peňazí v hotovosti na účet prenajímateľa vo výške 1980 eur, tak ako to mám všetko zaúčtovať? Predpokladám, že úhrada depozitu je VNZD. Toto som mala zaúčtovať ale v r. 2017. Lenže to nemám. A teraz, v r. 2019 by som to cez ID preúčtovala z VNZD do VOZD? Bol by to správny postup?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Veď si predsa musela niekde zaúčtovať príjem na BÚ, ako potom súhlasil stav účtu? Nehovoriac o tom, že príjmy boli nižšie o túto sumu, a teda aj HV. Pozri kam, si to naúčtovala a potom oprav účtovanie. Urob zápočty depozitu s neuhradenými faktrúrami.

  mondesNie príjmy, tu ide o výdavky. Moja klientka platila za nájom. A v r. 2017 vložila priamo na účet prenajímateľa 1980 eur a ja som o tom neúčtovala, lebo mi nedala doklad o vklade.
  ok, zle som prečítala, Ak aj vložila, boli to jej výdavky, o ktorých sa malo účtovať. Teraz to nemá ako započítať. Nech si vypýta doklad o úhrade od prenajímateľa.
  Alebo nech si to vysporiada zápočtom sám prenajímateľ.
  Naposledy upravil Tweety : 09.04.19 at 08:25
  10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  mondes Nie príjmy, tu ide o výdavky. Moja klientka platila za nájom. A v r. 2017 vložila priamo na účet prenajímateľa 1980 eur a ja som o tom neúčtovala, lebo mi nedala doklad o vklade.
  mondes Ďakujem Tweety. Skúsim jej to povedať. Ale aj ak získa ten doklad o úhrade, ako to ja zaúčtujem teraz v r. 2019, keď som v r. 2017 o tom vôbec neúčtovala?
  Tweety A má faktúry za prenájom?
  mondes Áno, faktúry za január, február a marec 2019 má, len neodišla úhrada, lebo sa to vraj vyrovná s tým depozitom.
  Tweety skús zavolať prenajímateľovi ak dá doklad, ,vysporiadaš to zápočtom.
  mondes Tweety, a aký doklad mám vlastne pýtať, keď jemu jednoducho len prišli peniaze na účet? Kópiu bank. účtu? Nemyslím, že to by mi dal.
  Tweety Prišli na účet, tak doklad o tom, že prijal depozit. Veď na základe niečoho to úhradila. Nemusí to byť BV. Veď má voči nej záväzok z prijatia zálohy.
  mondes Myslím si, že to uhradila na základe nájomnej zmluvy, lebo len tam to je uvedené.
  VieraM no nič už doúčtovať. Depozit nemal daňový dopad takže na daňové priznanie to nemalo vplyv. Vypýtať si potvrdenie od prenajímateľa že bol zaplatený depozit. Zaúčtujte to tak ako by to zaplatil spoločník 378/365 potom to vráťte spoločníkovi 365/221
  Následne započítajte s faktúrami 321/378 a podpíšte si s prenajímateľom dohodu o vzájomnom započítaní poľadávok
  mondes Ďakujem. Viete mi poradiť účtovanie aj v JÚ? Srdečne ďakujem.
    zbaliť

  Nájomná zmluva a depozit

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.