Zavrieť

Porady

Kolektívna zmluva - základná mzda

Dobrý deň, v podniku máme kolektívnu zmluvu podla nej som ja zaradený v druhom stupni zaradenia kde je podla tabuľky jasne definovaný minimálny hodinový mzdový nárok v euro 3,6787 € a však reálne aj na páske je základná hodinová sadzba 3,50 € samozrejme môj celkový mesačný plat je vyšší ako je minimálna mzda na druhom zaradenom stupni, kedže pracujem aj v noci, víkendy, sviatky a nadčasy ale nemali by sa tieto všetky príplatky odvíjať práve od tej minimálne hodinovej sadzby 3,67€? a nie od toho ako si zmyslel zamestnávateľ 3,50 €? Ďalšia vec tabuľka v kolektívnej zmluve je platná do 31.12.2018 ale od 1.1.2019 podla zákona je minimálna hodinová sadzba pre druhý stupeň viac ako 3,8 € a aj keď je už 14.4.2019 stále mám na páske 3.50 € nieje to porušovanie zákona?
Naposledy upravil minone : 16.04.19 at 05:57
20190415_010808.jpg  
20190416_084044.jpg  
1/1
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Máš pravidelnú mesačnú pohyblivú zložku mzdy ? (prémie, odmeny)
veronikasad Prilož výplatnu pásku bez osobných údajov
veronikasad Nič ste si nevybojovali, pozri bod 7.
minone pozri bod 2. buď to sa mýliš ty alebo kolektívna alebo sa niečo zmenilo od roku 2018?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Minimálna mzda pre daný stupeň náročnosti nemusí byť len základná mzda. Zahrňa sa do nej aj pohyblivá zložka mzdy (prémie, odmeny), ktoré však strácajú motivačný ciel, pretože musia byť vyplatené aj keby ukazovatele neboli splnené.

    Príplatky za prácu v SO a NE sú stanovené z minimálnej mzdy pre prvý stupeň náročnosti.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    minone samozrejme máme aj prémie či odmeny a však potom mi nedáva zmysel kolektívna zmluva lebo keď si v nej "vybojujete" nejaké odmeny či prémie čo by malo byť niečo naviac tak vám zamestnávateľ môže dať nižší základný plat a dorovná vám to práve tými odmenami ale v reáli potom nezarobíte viac ako to na čo máte nárok aj zo zákona je to len presúvanie peňazí so základu do prémii a ste na tom istom stále.
    ivka70 To je uz, zial, problem vasich 'vyjednavacov'. Tlacte na nich, nech vyjednaju lepsie ako len zakonne podmienky.
    avalik zamestnavatel plat "nedava" ako sa mu chce ... ved predsa uzatvaras pracovnu zmluvu a je na tebe ako si dohodnes zakladnu mzdu, alebo ci neskor pristupis na jej znizenie
    veronikasad ako sú v KZ definované prémie, odmeny ?
    minone poslal som to do úvodného príspevku ako foto lebo v komentároch sa to nedá posielať
    minone AVALIK samozrejme že podpisuješ pracovnú zmluvu ale poviem ti rovno keď som ju podpisoval nemal som ani tušenie koľko je minimálna hodinová sadzba a ani to že pri zaradenom stupni je tá minimálna iná ďalšia vec na svojej pozícii nie som jediný pracovník aby som vyjednával plat pre seba keď pred tebou podpíšu desiati tak nepodpíš a môžeš si hľadať novú prácu.. skôr ma zaujíma či je vôbec možné mať na pracovnej zmluve hodinovku nižšiu ako udáva zákon?
    veronikasad Zopakujem. V PZ môže byť nižšia základná mzda ako minimálna. Mesačná hodinová mzda, vrátane pohyblivej zložky, nesmie byť nižšia ako minimálna mzda pre príslušný stupeň náročnosti. (základná mzda+mzda za prácu nadčas+prémie/počet odprac.hodín, vrátane nadčasov). Ostatné príplatky sa do výpočtu min.mzdy nezapočítavajú.
    minone podla KZ sa práve že práca nadčas do toho nezapočítava ale teda čo sa započítava bude základná mzda+odmeny+príplatky za So a NE čiže spolu to bude viac ako je minimum zo zákona a teda nič neporušuje zamestnávateľ :/
    minone v každom prípade VERONIKASAD ďakujem za odpovede o čosi som zase múdrejší ale čo mi nieje stále jasné je ako je to s tým zákonom vs KZ napr. príplatky za SO, NE máme vypočítavané podla KZ z 2.st zaradenia čo sedí a však kolektívna nám platí do 31.3.2019 ale zákon sa zmenil od 1.1.2019 a podla neho už tie tabuľky nevyhovujú.
    veronikasad Ak mate v KZ vyssie nároky ako zo ZP, plati KZ. Neprilozil si pásku, neviem skontrolovať. Priplatky za SO, NE sa urcite do min.mzdy nepocitaju, mzda za prácu nadcas ano. Ale hodinová mzda - ci je dodrzany mzdovy narok - sa počíta ako podiel základnej mzdy a odmien a vsetkych odpracovanych hodin, vratane nadcasov.

    To ze v PZ nemas zakladnu mzdu zodpovedajúcu II.st.narocnosti este neznamena, ze príplatky za SO a NE vám nepocitaju spravne..
    minone aby sme sa pochopili príplatky nám počítajú správne aspoň tak to platilo do konca roku 2018 prikladám aj tabuľku z KZ a kde je tiež napísaná platnosť do 31.12.2018 a však od 1.12019 je v platnosti tabuľka kde je pri 37,5hod/týždeň 3,8260euro čo pri našom 36hod/týždeň bude ešte o čosi viac a však stále nám počítajú tie príplatky z 3,67euro. KZ bola sice v platnosti do 31.3.2019 ale zákon sa zmenil skôr a podla neho už tá tabuľka nezodpovedá.
      zbaliť

    Kolektívna zmluva - základná mzda

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.