Zavrieť

Porady

Dedicstvo

Dobry den, byvam v spolocnej domacnosti so svojou matkou a dvoma detmi, Otec pred troma rokmi zomrel a dedicske konanie bolo zastavene, lebo dom nebol skolaudovany. Dom sa nam podarilo skolaudovat a moja matka sa rozhodla dom predat a to s tym, ze detom nic nevyplati z otcoveho dedicstva. Ma na to pravo a ako by som mala postupovat, aby som dostala dedicstvo po otcovi. Dakujem za odpoved.
Byvala som s dvoma detmi v dlhodobom prenajme, po otcovej smrti, surodenci rozhodli, ze pojdem byvat do rodicovskeho domu k mame, aby prekonala smutok a aby nebola sama. Dedicske konanie sa pozastavilo, lebo dom nebol skolaudovany. Casom sa nam dom podarilo skolaudovat a na zapise do katastra je vlastnikom domu mama a nebohy otec, pol na pol. Sme styria surodenci. Mama sa po kolaudacii rozhodla dom predat a mne nechce vyplatit dedicstvo po otcovi. Ostatni surodenci su zabezpeceni, vzdaju sa svojho dedicstva v prospech matky, lenze ja nemam kde ist a dedicstvo po otcovi by mi na zaciatok pomohlo, ale moja matka o tom ani nechce pocut. Preto sa pýtam, ma pravo matka predat dom, aj ked nie je vysporiadane dedicstvo a ci mi nemusi vyplatit moju ciastku po otcovi??? Dakujem za odpovede a pomoc.
Naposledy upravil dusan-k.o : 23.04.19 at 09:08
14 komentárov     zbaliť
vicktor Dedicske konanie sa neskor dokoncilo?
S akym vysledkom?
Kto je pisany na LV?
afrikánka Bolo pozastaveneee
vicktor Bolo pozastaveneeeee, pretoze nebola kolaudacia. Ale uz je. Nie je jasne ci DK bolo dokoncene, pretoze matka nemoze predavat dom a podpisovat za neboztika. Tak mozno je jedinou vlastnickou. Podla toho budu odpovede znacne odlisne.
afrikánka Viem...čítala som, pochopila.
Nech sa doma zosúladia, všetko je to o vzťahoch v rodine. Iba ma tak napadlo...tá kolaudácia, kto ju podpísal?! Preto si matka asi fandí, že dom predá.
Mária27 Aj keď by bola zapísaná ako vlastníčka sama,,neznamená to, že dom nepatrí do BSM.
vicktor Iba teoretizujeme, je viacero moznosti.
Chlap zomrel, tak ak je na LV ona napisana sama (ak sa DK neskor dokoncilo - to nevieme), dom nemoze patrit do BSM.
Mária27 Môže, BSM nie je vyporiadané, dom bol postavený počas manželstva.
vicktor Preco si si ISTA, ze nie je vysporiadane?
Autorka na otazku neodpovedala.
Mária27 keby bolo vysporiadané, nemá čo riešiť
afrikánka Viktor...pekny a vesely Velkonocny pondelok
vicktor Maria, ale ona riesi PREDAJ, vysporiadane to MOZE byt.
vicktor Afrikanka, dakujem aj ked uz je utorok.
dusan-k.o nebohy otec a mama, pol na pol
vicktor Tak matka sama predat nemoze, mas narok na podiel po otcovi.
Pripadne sa porozpravaj so surodencami ake plany ma matka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Treba obnoviť dedičské konanie.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Aby sme si na začiatok vyjasnili osoby a vzťahy:
    - matkou sa myslí tvoja mama?
    - deti sú tvoje?
    - otec, ktorý zomrel, je predpokladám tvoj otec, nie otec detí.

    Ak hore uvedené hypotézy sú správne, tak dediť po otcovi budeš ty a tvoja mama na polovicu. Po skončení dedičského konania bude mama vlastniť 3/4 domu, ty 1/4. Keďže ešte dedičské konanie nie je skončené, mama ťa nemôže vydediť. Tvoje deti nededia po ich dedovi (tvojom otcovi).

    Matka môže predať len to, čo jej patrí, resp. čo jej bude patriť po skončení dedičského konania, t.j. 3/4 domu. S tvojou 1/4 - nou môžeš ty nakladať ako sama zvážiš. Predaj ale môžeš podmieniť tým, že 1/4 predajnej ceny pôjde rovno na tvoj účet.

    Tvoja mama nie je povinná nič vyplatiť vnúčatám zo svojho podielu, ani z podielu, ktorý zdedí po svojom manželovi. Ak chceš, môžeš dať svojim deťom ty z tvojej štvrtiny.

    Takže odpoveď na tvoju otázku - áno, mama má právo nič nevyplatiť tvojim deťom z otcovho dedičstva. Na druhej strane ty zdedíš po otcovi tú štvrtinu zo zákona a mama nemá žiadnu možnosť ti v tom zabrániť. Nemusíš nijako postupovať, stačí, keď sa na dedičskom konaní nevzdáš svojho podielu a budeš na ňom trvať.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mareko Ja si myslím, že deťmi myslí seba a súrodenca (súrodencov) teda deti zomrelého (otca) ...nie vnúčatá. Ale keďže zadávateľka neodpisuje, je to iba v rovine "ja si myslím" alebo "ty si myslíš"
    dusan-k.o Po sviatkoch to tu pekne rozpisem cely moj problem a budem rada, ked mi pomozete.
    dusan-k.o Byvala som s dvoma detmi v dlhodobom prenajme, po otcovej smrti, surodenci rozhodli, ze pojdem byvat do rodicovskeho domu k mame, aby prekonala smutok a aby nebola sama. Dedicske konanie sa pozastavilo, lebo dom nebol skolaudovany. Casom sa nam dom podarilo skolaudovat a na zapise do katastra je vlastnikom domu mama a nebohy otec, pol na pol. Sme styria surodenci. Mama sa po kolaudacii rozhodla dom predat a mne nechce vyplatit dedicstvo po otcovi. Ostatni surodenci su zabezpeceni, vzdaju sa svojho dedicstva v prospech matky, lenze ja nemam kde ist a dedicstvo po otcovi by mi na zaciatok pomohlo, ale moja matka o tom ani nechce pocut. Preto sa pýtam, ma pravo matka predat dom, aj ked nie je vysporiadane dedicstvo a ci mi nemusi vyplatit moju ciastku po otcovi??? Dakujem za odpovede a pomoc.
    Chobot Kým nie je vysporiadané dedičské konanie, tak matka môže predať len svoj podiel. Podiel tvojho nebohého otca nemôže predať. Ten mohol predať jedine otec. Jeho podiel musí byť najprv prededený, t.j. notár musí určiť, kto zdedí aký podiel. Ak sa ostatní súrodenci vzdajú dedičstva v prospech matky, tak ty stále zdedíš svoj podiel, t.j. z otcovej polovice, keďže ste 4 súrodenci, by si zdedila 1/5 - každý dedí rovnakým dielom. Po skončení dedičského konania teda by si mala byť vlastníkom domu v podiele 1/10. Tento tvoj podiel nemôže matka predať, na predaj tohto podielu len ty môžeš dať súhlas. Taktiež môžeš požadovať, aby kupujúci uhradil tento podiel priamo tebe. Ak by ste predávali dom za 50 tisíc €, tak by si mala nárok na 5 tisíc €. Tento podiel ti matka nemôže vziať.

    Dôležité je, aby si pred dedičským konaním nikomu nedával plnú moc na zastupovanie. Trvaj na tom, aby si sa zúčastnila dedičského konania a nevzdávaj sa svojho podielu. Keď budeš mať zapísaný vlastnícky podiel na liste vlastníctva, matka bude potrebovať tvoj súhlas, aby predala dom ako celok. Pochybujem, že by niekto kúpil iba 9/10 domu, pričom by si tam bývala. Takže máš právo trvať na vyplatení tvojho podielu z domu. Trval na tom, aby v kúpnej zmluve bolo uvedené, že cenu za tvoj podiel prevedie kupujúci na tvoj účet.
    afrikánka Komentarom uplne vysvetlene
    Rozhodne sa osobne zucastnit na dedicskom konani a trvat na svojom podiele, nedat sa nicim a nikym zastrasit, ci ovplyvnit.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.