Zavrieť

Porady

Čo robiť, ak Vás na ulici fyzicky napadne dôchodca?

F.Bulsara

F.Bulsara je offline (nepripojený) F.Bulsara

F.Bulsara
Znie to neuveriteľne, ale je to tak. Dnes krátko po 14tej hodine v Bytči na ulici na mňa zaútočil nahnevaný starší muž, pravdepodobne dôchodca. Prekážalo mu, že fotím ulicu aj s jeho domom. Najprv sa mi cez plot verbálne vyhrážal bitkou a keď som sa vzdialil vybehol spoza brány svojho dvora, pristúpil ku mne a vytiahol svoje päste. Po sérii neuverejniteľných nadávok a niekoľkých pokusoch udrieť ma do tváre prišli aj vyhrážky typu "ja mám dcéru na polícii" a podobne. Po príchode príbuznej, ktorá, tvrdila, že ma odfotila :-) sa útočník stiahol a odišiel späť pred svoju bránu. Ja som nastúpil do auta a odišiel. Pokiaľ incident niekto videl, budem rád ak ho zverejní. Ja som musel vykrývať pästný útok.Bolo šťastím, že sa stiahol, ale čo robiť, ak by sa agresivita tejto (predpokladám) chránenej osoby stupňovala?
9 komentárov     zbaliť
buchač Základná otázka znie úplne inak.

TY si prišiel pred jeho dom na aute a fotil si jeho dom.
PREČO si porušil jeho práva ?
PREČO si fotil jeho dom ?

Vraj si vykrýval jeho útok...to ale znamená, že si na neho čakal.
ČO ale vlastne predchádzalo útoku ?
NEBOLI to náhodou nejaké blbé a provokačné pindy mladého (ergo teba), ktorý si myslel, že na staršieho si môže dovoľovať ?
F.Bulsara Fotenie rodinného domu z verejného priestranstva v kontexte okolitej zástavby nieje poruším zákona. Isto, keby som prišiel k plotu a fotím si detaily jeho dvora, alebo jeho samého, na to už potrebujem súhlas. Môj je rvý prípad, jeho podoba nieje zachytená. Ja som od jeho domu bol asi 30 metrov. Mimochodom podobne je jeho dom vidieť aj na Google Streetview.
Ůtoku predchádzali jeho vyhražky.
Ja som išiel preč, ale on ma dobehol. Holymi rukami som si kryl tvár.
A ja si na nikoho nedovoľujem a na nikoho neútočím. Stačí?
Jarka 1 Stačí. 30 metrov je fakt dosť ďaleko.
veronikasad Z akého dôvodu si fotil jeho dom ?
F.Bulsara Dokumentácia okolia pre projekt objektu občianskej vybavenosti. Jeho dom je oproti cez ulicu.
korela A je to tu. Čo to bude? Koľko ľudí mu tam bude parkovať a chodiť hore-dolu celý deň? Nadšení z toho nebudú žiadni susedia. :-)
misoft V "kontexte okolitej zástavby" - teda si robil na OBJEDNÁVKU nejakého developera. Nie z poverenia orgánov samosprávy. V tom prípade i ja by som ti jednu vrazil. Pokiaľ by to robila samospráva - istotne by ti dala na to poverenie. A následne by musela vyrukovať so zámerom. Ak to však robí súkromný developer, ten sa nepýta, rovno len podá lajstrá a začne stavať - bez ohľadu, či sa to niekomu páči, alebo nie.
A ku Street View - Google má totiž povolenie aj od štátu, zároveň má aj isté podmienky a obmedzenia. Bez tváre, bez evidenčných čísel. Pokiaľ sa niekomu nepáči - na žiadosť dokonca dom VYMAŽE zo záberov!
Ty si fotil z verejného priestranstva SÚKROMNÝ dom, stojaci na SÚKROMNOM pozemku a je jedno že to bolo z 30 metrov. Porušil si súkromie.
dmc cituj zakon....

Fotografovanie iných objektov
Fotografovanie, iných objektov ako je jednotlivec, nie je, až na určité výnimky, v slovenskom právnom poriadku upravené. Preto treba posudzovať pri fotografovaní napr. domu, auta, prírody, či vyhotovením a použitím týchto fotografií nedochádza k zásahu do súkromia vlastníka týchto predmetov (napr. zverejnenie fotografie domu osoby, ktorá nechce kvôli vlastnej bezpečnosti, aby sa vedelo, kde býva, zverejnenie fotografií urobených objektívom z interiéru domu).

Pre posúdenie či fotografiu možno vytvoriť, treba sledovať kritéria ako pri fotografovaní osôb, keďže fotografia objektov môže súvisieť so zásahom do súkromia jednotlivcov. Ak sa fotografia iných objektov nespája s konkrétnou osobou alebo s nejakou skutočnosťou, na základe ktorej možno túto osobu identifikovať, nemožno hovoriť o zásahu do súkromia a vtedy možno bez obmedzenia fotografiu vyhotoviť a aj použiť.

zdroj: https://www.ephoto.sk/pravna-poradna...de-so-zakonom/

(ako vidim nizsie -uz to bolo uvedene)
bettylou Jarka1, pri dnešných megapixloch ti z 30 metrovej vzdialenosti aj fúz na pere uvidí..
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  jslancik

  jslancik je teraz online jslancik

  bez servítky jslancik
  Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
  Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
  Registrovať
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  F.Bulsara Samozrejme, tak to beriem aj ja. Akurát ja som nemal a ani nemám chuť nikomu dávať do huby a to ani na revanš.
  Jarka 1 No vidíš, tak potom nemusíš byť rád, ak niekto zverejní incident v prípade, že ho videl. A neodpovedal si buchačovi na jeho otázky. Ak si fotil len preto, že sa ti niečo na ulici veľmi páčilo, tak to by sa dôchodca asi nenahneval.
  buchač Jarka 1 (Dnes 18:30) No vidíš, tak potom nemusíš byť rád, ak niekto zverejní incident v prípade, že ho videl. A neodpovedal si buchačovi na jeho otázky. Ak si fotil len preto, že sa ti niečo na ulici veľmi páčilo, tak to by sa dôchodca asi nenahneval.
  ==================
  Asi vie, prečo neodpovedal....

  Na druhej strane môže byť rád, že natrafil LEN na takého dôchodcu.
  F.Bulsara Na jednej strane aj chápem, že sa mu to nepáči, lebo dnes sú všelijakí darebáci čo okukujú kde by čo ukradli. Ale to nieje môj prípad. Ja fotím ulice, lebo je to potrebné pri tvorbe architektonických projektov s nimi súvisiacich.
  afrikánka Ach jááááj, zase tí seniori...večne nespokojní, ufrflošení, unudení, zádrapčiví.
  Podľa mňa sa mohol najskôr slušne spýtať a samozrejme aj jemu slušne odpovedať, ktovie ako sa to všetko udialo.
  Že majú čas sledovať všetko dianie naokolo je tiež pravda, pravda je aj taká, že sú často "rýchlozápalní" a odhodlaní všetko riešiť vulgárnymi nádavkami, ako v tomto prípade, dokonca až fyzickým útokom. Pozor na nich!
  A čo keď nová zástavba, developeri...? Mladá generácia chce tiež bývať, o nové byty, domy je záujem, pokiaľ som si všimla, vždy sa pri takýchto projektoch budujú aj parkoviská, nie? A že bude zvýšený pohyb, hluk... a teda čo?! Veď sa musí pracovať na tie dnešné dôchodky.
    zbaliť
  ivka70

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  MV SR
  https://www.minv.sk/?rady-a-odporuca...ckom-napadnuti
  Čo robiť pri fyzickom napadnutí
  - hlavné je zachrániť si život a zdravie. Správajte sa podľa toho
  - po fyzickom napadnutí nemeňte odev (aj s vlastným kúpeľom je lepšie počkať)
  - nedotýkajte sa rovnakých vecí, ktorých sa dotýkal páchateľ
  - snažte sa čo najpodrobnejšie si zapamätať osobu, ktorá vám ublížila (fyzické zvláštnosti, chôdza, spôsob reči, neobvyklé správanie, oblečenie a pod.)
  -ak je to možné, včas si zapíšte všetky údaje aj so všetkými podrobnosťami (napr. zn. auta, oblečenie osôba pod.)
  - ak sa stanete náhodným svedkom lúpežného prepadnutia v banke či obchode, je obvykle rozumnejšie, keď ostanete v anonymite. Nehrajte sa na hrdinu - prenasledovanie a zneškodňovanie páchateľov prenechajte profesionálom.
  - pokiaľ sa rozhodnete pre fyzickú sebaobranu, konajte razantne a rozhodne
  - nutná obrana proti útočníkovi je zákonom povolená. Ak obeť odvracia priamo hroziaci alebo trvajúci útok, je oprávnená sa brániť a spôsobiť páchateľovi zranenie. Obrana musí byť primeraná útoku!
  buchač Amen !

  P.S.:
  Ale toto nemyslíš vážne ... či ?
  ivka70 pytal sa, co robit a este to aj v nejakom komente zdoraznil, ze sa pytal na toto tak som mu nasla odpoved ....
  Terezia13

  Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

  Terezia13
  tu neide o porušenie zákona, nechápem, prečo ste fotil jeho dom, keby fotil niekto môj, tak to tiež vyčápem
  9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  korela Ono sa to robí preto, aby ev. novovostavba aspoň čiastočne zapadla do pôvodného prostredia. Deje sa tak najmä v Európe, pokiaľ ide o tú civilizovanejšiu časť sveta z pohľadu architektúry. Aby sa nenarušil kolorit ulice.
  Situácia u nás je dosť živelná, a niekto si presadí síce dobrý návrh, ale stavba by vynikla oveľa lepšie v inom prostredí. Ale ak sa chce niekto dostať do súťaže, tak sa vydá za svojím cieľom aj cez mŕtvoly. Po druhé, predstavy diktuje investor, ale arch. je od toho, aby ho usmernil. A tiež každý arch. nie je dobrý.
  Kvôli objektivite by bolo vhodné si vypočuť aj druhú stranu, dôchodcov netreba podceňovať.
  Ak idú nejaké šumy v danej lokalite, tak sa starému pánovi ani nečudujem. Ide o to, ak sa tam bude náhodou niečo stavať, tak čo sa bude stavať a či to bude v súlade s územným plánom.
  .
  Ale takto sa zachytával napr. aj stav domov v bratislavskom podhradí pred demoláciou kvôli archívu. Fyzicky sa snažili zachytiť reálny stav, presne sa vytvárali aj výkresy, predpokladám, že celé územie asi nie.
  F.Bulsara Pri projektovaní občianskej stavby sa vždy musí dokumentovať okolie a posudzovať vplyv. Ale moja otázka sa týkala agresivity a fyzického násilia, ku ktorej nikoho nič neoprávňuje.
  Terezia13 dnes si už robí každý čo chce, na mieste je opatrnosť, nebolo by od veci zazvoniť, predstaviť sa a poprosiť o povolenie - takto je dosť otázok - kto to fotí? načo to fotí? aké má úmysly? alebo?...............
  korela Naozaj vždy? Keby tomu tak bolo, nebolo by toľko čiernych stavieb.
  Tak ste sa zo situácie poučili, nabudúce slušne zazvoníte, môžete mať so sebou nejaký doklad s pečiatkou, podpisom kompetentného, ak vás niekto vyslal robiť prieskum a dať mu ho prečítať. Ev. ste mohli zavolať aj dodatočne políciu. Možno pribrať so sebou niekoho aby nakrúcal video?
  Je fakt, že dnešná doba nepraje takýmto aktivitám. Kedysi rodičia deťom vtĺkali do hláv, že so slušnosťou zájdu ďalej. Dnes ich vedú k lokťošstvu.
  korela Terézia13, nechtiac som ťa zdupľovala.
  jslancik ojojoj, aj autíčko od google si vyčápala? ani nevieš, kto ti fotí dom z 30m.
  Terezia13 jasné, keby som videla, že sa nejaký obšmet obšmieta
  jslancik he he, len problémov je viacero: vidieť a dobehnúť nič v zlom samozrejme
  Terezia13 no tak dobre, kondícia už nie je ako pre 40 rokmi, ale ešte cez ulicu nejako "prebehnem"
    zbaliť
  buchač

  buchač je offline (nepripojený) buchač

  Niektorí ľudia sú ako oblaky. Keď nevidím v debate ich nick, hneď je krajší deň. ...viac buchač
  F.Bulsara (Dnes 19:11) Fotenie rodinného domu z verejného priestranstva v kontexte okolitej zástavby nieje poruším zákona. Isto, keby som prišiel k plotu a fotím si detaily jeho dvora, alebo jeho samého, na to už potrebujem súhlas. Môj je rvý prípad, jeho podoba nieje zachytená. Ja som od jeho domu bol asi 30 metrov. Mimochodom podobne je jeho dom vidieť aj na Google Streetview.
  Ůtoku predchádzali jeho vyhražky.
  Ja som išiel preč, ale on ma dobehol. Holymi rukami som si kryl tvár.
  A ja si na nikoho nedovoľujem a na nikoho neútočím. Stačí?


  TOTO si preštuduj...a budeš v obraze.
  https://www.ephoto.sk/pravna-poradna...de-so-zakonom/
  ------------------------
  Street view do problematiky nemiešaj...Google maps to majú na 1000% právne podchytené...ale nejak sme sa nedozvedeli, že PREČO si vlastne ty fotil...


  P.S.:

  ...a kto vie, ako to bolo.
  Osobne silne pochybujem, že by šiel dôchodca do pästného konfliktu s mladším...
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  F.Bulsara Práve preto by bolo dobré to video z incidentu od začiatku až do konca.
  F.Bulsara Ono dôchodca... Bol odo mňa o hlavu vyšší a o 20 kíl ťažší a možno o 20 rokov starší a tvrdil že je bývalý boxer... Hlavne bol agresívny. Mohol prísť a slušne sa opýtať čo a prečo fotím.
  buchač Mohol prísť a slušne sa opýtať čo a prečo fotím.
  ----------------------------
  ...a čo tak opačný postup ?
  ===================

  F.Bulsara (Dnes 20:06) Práve preto by bolo dobré to video z incidentu od začiatku až do konca.
  ----------------------------
  Prisámfakt...to už sa budú každé ujoviny natáčať a zverejňovať ?

  To v v blázinci sú normálnejší...
    zbaliť
  kukučka

  kukučka je offline (nepripojený) kukučka

  kukučka
  Pôjdeš tam ešte raz, či viackrát pokračovať v práci? Nemôžeš vedieť aké majú ľudia skúsenosti, či ich už niekto nepodviedol, neokradol. V každom prípade by však stavebnej aktivite mala predchádzať seriózna informovanosť občanov a je v tvojom záujme si to overiť a v budúcnosti predísť takýmto stretom.
  PotPalo

  PotPalo je offline (nepripojený) PotPalo

  :-( PotPalo
  Zrejme o nejakú "občiansku vybavenosť" ktorá maskuje ďalšie byty nemá záujem. A rovno oproti, samozrejme s nedostatkom parkovacích miest, atď atď. Budú mu z hora zízať na dvor, autá budú parkovať aj pred jeho domom a kade tade, no kto by sa nenahneval. Nemôže proti tomu nič robiť, tak je nasraný. Dedina už nieje čo bývala.
  bettylou

  bettylou je offline (nepripojený) bettylou

  :-)) bettylou
  A najlepšia sebaobrana, je: Nevyskytovať sa v rizikových zónach, to sa naučíš hádam rýchlo
  bettylou ale sprostému nevysvetlíš
  Tamara021

  Tamara021 je offline (nepripojený) Tamara021

  Tamara021
  Pribuznému sa stalo, že somnou išiel cez prechod, žiadne auto nešlo, boli sme na prechode viac ako v polovici a zrazu sa vo veľkej rýchlosti vyrútil človek na aute a veľmi prudko pred nami zabrzdil, ešte sa začal rozčulovať a vystúpil o pár sekúnd z auta a chcel vyvolať fyz. kontakt. Okolo idúci čo šiel cez prechod mu predtým vynadal. Bolo vidno, že chcel iba vyvolať konflikt pribuzný mu chcel pridrbať aby sa zobudil z toho čo robí ale v tom mi došlo, že starý idiot má možno rakovinu alebo podobne a nemá toľko odvahy aby sa odrbal sám, tak projektuje svoju nenávisť. K tomu chcem ešte dodať, keď takému človeku pridrbete facku, alebo podobne, môže dostať infarkt alebo podobne a máte na svedomí vraždu. Takýto ľudia si nezaslúžia vodičak a už tobôž nie lieky ktoré im tlmia symptomi. Mravce su v tomto inšpiráciou, keď niektorý z nich je prepnutý a nechce žiť ani nemá vôľu sa vyliečiť a snaží sa tento vírus širiť dalej tak ho zabijú a odnesú čo najdalej. Niekedy sa zamýšlam či by táto spoločnosť nefungovala lepšie takto. Česť všetkým dôchodcom ktorý žijú v radosti, milujú svoje vnučatá a chcú žiť a aj robia niečo pre svoje zdravie Niekedy dostávame v živote takéto skúšky aby sme sa poučili Každého dôchodcu by mali testovať na to či nemá diagnozu. Možno by sme z takej štatistiky boli veľmi prekvapený
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  buchač Na tvoj príspevok odpoviem primerane.

  TY SI TAKÁ 3,14ČA...až to trieska dverami !!!!
  misoft Neurážaj dvere
  Tamara021 nauc sa pisat, dal si zrejme asi moc steroidov do ritky
    zbaliť

  Čo robiť, ak Vás na ulici fyzicky napadne dôchodca?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.