Zavrieť

Porady

Predlzovanie zmluvy

ahojte poradaci chcem sa opytat zamestnanec mal pracovnu zmluvu na dobu urcitu na jeden rok po uplynuti tejto doby mu zamestnavatel predlzil zmluvu o mesiac a po mesiaci zase o mesiac, povedal ze vysiel nejaky zakon podla ktoreho to moze tak robit aj 3 roky ale podla mna to nie je spravne
Dakujem vsetkym ktory mi pomozu...
A este ked je zamestnanec poisteny v 2 piliery ma to oznamit zamestnavatatelovi? a preco?
Usporiadat
enave enave

enave je offline (nepripojený) enave

§ 48 Zákonníka práce
Pracovný pomer na určitú dobu

(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť, predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najdlhšie na tri roky. Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(3) Predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno len z dôvodu

a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) splnenia úlohy vymedzenej výsledkom,
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(4) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 3 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(5) Pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť aj bez dôvodu uvedeného v odseku 3

a) s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, a s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca,
b) s tvorivým zamestnancom vedy, výskumu, vývoja,
c) so zamestnancom na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
d) so zamestnancom, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
e) so zamestnancom, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
f) so zamestnancom u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
g) so zamestnancom, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva,
h) s vysokoškolským učiteľom.

(6) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní so zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.

(7) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.
0 0
staankaa staankaa

staankaa je offline (nepripojený) staankaa

dakujem a ako je to s tym druhym pilierom..
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Musí mu to oznámiť , lebo zamestnávateľ mu potom na výplatnej páske je povinný uvádzať výšku sumy, ktorá mu do 2. piliera z výplaty ide.
0 0
staankaa staankaa

staankaa je offline (nepripojený) staankaa

a kde to vo vyplatnej paske uvedie a ked robi odvody do SP tak to tam niekde uvadza tu sumu ci nie?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Tam kde odvody do SP , tam sa nachádza aj odvod do 2. piliera.
0 0
staankaa staankaa

staankaa je offline (nepripojený) staankaa

taku kolonku tam vo vyplatnej paske nemam.. je tam kolonka starobne(odvod do DSS) ale neviem ci je to to a nie su tam ale uvedene percenta...
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
A v akom robíš softe..ja mám MRP a ten to robí. Veď to má byť vo výplatnej páske už od leta minulého roku.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

staankaa
taku kolonku tam vo vyplatnej paske nemam.. je tam kolonka starobne(odvod do DSS) ale neviem ci je to to a nie su tam ale uvedene percenta...
Tam ani nemajú byť uvedené %. Ja to mám vo výplatnej páske nazvané nejak podobne. Vyrátaj si či tá suma, ktorú ti tam píše, je polovica z odvodov na dôchodkové poistenie (aj zamestnanca aj zamestnávateľa), ak áno, tak potom je to ono.
0 0
staankaa staankaa

staankaa je offline (nepripojený) staankaa

nepise mi tam ziadnu sumu...
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

DanielaSĽ
Musí mu to oznámiť , lebo zamestnávateľ mu potom na výplatnej páske je povinný uvádzať výšku sumy, ktorá mu do 2. piliera z výplaty ide.
Ja by som chcela vedieť , ktorý zákon to upravuje , že suma 2.piliera má byť na výpl. páske, lebo keď sa začalo o tom hovoriť, tak sme si to zisťovali a nikde v zákone sme to nenašli a soc.p. si to vedie sama tak ak nejaký zákon je prosím o číslo.
0 0
StanislavaF StanislavaF

StanislavaF je offline (nepripojený) StanislavaF

ja robím v Softipe a tiež mi nikde nepíše odvod do 2. piliéra, viem mi niekto povedať, kde sa to zadáva v kmeni?
0 0
staankaa staankaa

staankaa je offline (nepripojený) staankaa

a ked davate vykaz do SP tak tam niekde uvadzate ze to maju odviest aj do 2 piliera a aku sumu ci podla coho to vedia kolko maju odviest a komu
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
buba
Ja by som chcela vedieť , ktorý zákon to upravuje , že suma 2.piliera má byť na výpl. páske, lebo keď sa začalo o tom hovoriť, tak sme si to zisťovali a nikde v zákone sme to nenašli a soc.p. si to vedie sama tak ak nejaký zákon je prosím o číslo.
http://www.porada.sk/attachment.php?...2&d=1118315069
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

staankaa
a ked davate vykaz do SP tak tam niekde uvadzate ze to maju odviest aj do 2 piliera a aku sumu ci podla coho to vedia kolko maju odviest a komu
Všetko záleží od programu, ja zadám v kmeňových údajoch, že osoba je v II pilieri, zadám spoločnosť a vo výplatnej páske mi potom automaticky nahodí medzi odvodmi kolonku odvodu do DSS a sumu.
Pre SP nemusíš uvádzať nič. Každý kto uzatvoril zmluvu na II pilier už je na SP zaregistrovaný, to urobila tá konkrétna spoločnosť, s ktorou si podpísala zmluvu. A oni potom automaticky,keď tam príde za takú osobu odvod na starobné poistenie, polovicu z neho odvedú na účet príslušnej DSS.
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

celý zákon som prešla a nič tam nie je , že treba uvádzať sumu 2. piliera, neviem asi neviem čítať prosím konkrétne
0 0
staankaa staankaa

staankaa je offline (nepripojený) staankaa

takze ja poslem normalny vykaz do SP tak ako som posielala doteraz a ostatne uz riesi SP?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

staankaa
takze ja poslem normalny vykaz do SP tak ako som posielala doteraz a ostatne uz riesi SP?
Áno, správne. U teba je len tá povinnosť, že by to malo byť uvedené vo výplatnej páske, ale to je čisto len informatívny údaj o tom, koľko dotyčnému zamestnancovi pôjde v tom mesiaci na účet DSS.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

buba
celý zákon som prešla a nič tam nie je , že treba uvádzať sumu 2. piliera, neviem asi neviem čítať prosím konkrétne
je to táto časť:

<o></o>
Zákon č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení zákona č. 165/2002 Z.z., zákona č. 408/2002 Z.z., zákona č. 413/2002 Z.z., zákona č. 210/2003 Z.z., zákona č. 461/2003 Z.z., zákona č. 5/2004 Z.z., zákona č. 365/2004 Z.z. a zákona č. 82/2005 Z.z. sa mení a dopĺňa takto:<o></o>

<o></o>
1. V § 130 ods. 5 druhá veta znie: „Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ.“
0 0
buba buba

buba je offline (nepripojený) buba

Palino
je to táto časť:

<O></O>
Zákon č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení zákona č. 165/2002 Z.z., zákona č. 408/2002 Z.z., zákona č. 413/2002 Z.z., zákona č. 210/2003 Z.z., zákona č. 461/2003 Z.z., zákona č. 5/2004 Z.z., zákona č. 365/2004 Z.z. a zákona č. 82/2005 Z.z. sa mení a dopĺňa takto:<O></O>

<O></O>
1. V § 130 ods. 5 druhá veta znie: „Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ.“
no takže musíme asi lepšie čítať, ale čo už keď máme také super programy a hlavne programátorov , ktorým všetko musíme nadiktovať , no ďakujem za polopatistické zvýraznenie
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Čo v tom prípade, keď mi to zamestnanec neoznámi. Je to jeho povinnosť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať