Zavrieť

Porady

Nutnost vyplnenia tlaciva pre ucely posudenia zachovania centra zaujmov ak posledne zamestnanie bolo v SR?

po 15 rokoch zamestnania v UK som pracoval 2 tyzdne na Slovensku. Uradnicka na Soc.Poistovni trva na tom,aby som vyplnil tlacivo na posudenie zachovania centra zaujmov. Ma na to pravo, ked sa centrum zaujmov nebude zohladnovat pre vypocet podpory? Dakujem
Naposledy upravil slovacik : 29.04.19 at 12:05
veronikasad Rodina zostala zit v UK?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ma na to pravo, nakolko prevazna cast obdobia pre posudenie naroku na davku v nezamestnanosti je z UK

    Pozri tu :


    Po návrate z krajín Európskej únie sa dávka v nezamestnanosti vypočíta len z posledného zamestnania
    16.05.2018

    Sociálna poisťovňa upozorňuje, že inak sa vypočíta dávka v nezamestnanosti po návrate zo zahraničia a inak, ak človek pracoval pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie na Slovensku. Pri výpočte dávky v nezamestnanosti, na ktorú vznikol na Slovensku nárok bezprostredne po ukončení zárobkovej činnosti v štáte Európskej únie, sa do úvahy berie len príjem z posledného zamestnania v zahraničí. Ak človek pracoval na Slovensku, dávka sa vypočíta z hrubých príjmov dosiahnutých u všetkých zamestnávateľov v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

    Ak chce osoba dostať dávku v nezamestnanosti zo Sociálnej poisťovne, musí dokázať, že počas práce v zahraničí mala zachované svoje centrum záujmov na Slovensku a súčasne splniť podmienky nároku na dávku v zmysle platnej slovenskej legislatívy. Podľa nej môže aj po návrate zo zahraničia dostať dávku v maximálnej sume 929,50 eura v mesiaci, ktorý má 31 kalendárnych dní a 899,60 eura v mesiaci, ktorý má 30 dní.

    Ak si osoba po návrate zo zahraničia bude žiadať o dávku v nezamestnanosti na Slovensku, tak na účely zohľadnenia dôb poistenia v nezamestnanosti dosiahnutých v inom členskom štáte EÚ je dobré vyžiadať si od inštitúcie sociálneho zabezpečenia v danej krajine potvrdenie – formulár PD U1. Na tomto formulári zahraničná inštitúcia sociálneho zabezpečenia potvrdzuje dobu poistenia v nezamestnanosti ako aj vymeriavacie základy, ktoré osoba dosiahla v zamestnaní v zahraničí.

    Sociálna poisťovňa tiež upozorňuje, že ak sa osoba po návrate zo zahraničia zamestnala na Slovensku a až potom sa následne zaradila do evidencie na úrad práce a požiadala o dávku v nezamestnanosti, tak sa pri výpočte dávky prihliada len na slovenské zamestnanie.
    Naposledy upravil veronikasad : 29.04.19 at 12:38 Dôvod: doplnenie stanoviska SP
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    slovacik Dakujem. Tu je kazdopadne citat priamo zo stranky Soc. Poistovne - " Členský štát posledného zamestnania neskúma centrum záujmov, skúma len splnenie podmienok nároku na dávku v nezamestnanosti podľa svojich vnútroštátnych predpisov a je povinný zohľadniť aj obdobia poistenia/zamestnania získané v inom členskom štáte dosiahnuté pred výkonom posledného zamestnania na svojom území, ak tieto obdobia spadajú do ním skúmaného obdobia na účely posúdenia nároku na dávku v nezamestnanosti."
    a teda Soc.Poistovna nema co skumat moje centrum zaujmov, kedze posledne zamestnanie bolo v SR. Dovod preco mam problem vyplnit to tlacivo je jednak mnozstvo otazok velmi sukromneho razu (ktore nepotrebuju) a za druhe, ak im to raz vyplnim tak nejaky nevzdelanec na poistovni to moze pouzit a komplet pripadne zamietnut moju ziadost.Pekny den.
    veronikasad Evidencia na urade prace nie je povinna...
    slovacik na urade prace som uz oficialne zaevidovany a dnes som zaniesol o tom potvrdenie do soc. a zdrav. poistovne. To tlacivo pre posudenie centra zaujmov je sucastou ziadosti o davku v nezamestnanosti.
    veronikasad Ja ti rozumiem, ale bez evidencie na UP ti davku vyplacat nebudu. Neodpovedal si ci rodina zostala zit v UK?
    slovacik Rodinu vlastnu zalozenu este nemam. Standardna vybava zije v SR.
    veronikasad doplnila som odpoveď o stanovisko SP.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Tak môžeš urobiť aj tak, že vyplníš bez tej časti F - presveč ich, že striktne postupuješ podľa toho, čo majú na stránke (aj keď si robil tu len 2 týždne)
    https://www.socpoist.sk/davka-v-neza...ka-unia/34684s
    - podľa toho, čo si citoval z ich stránky ...aj ten posledný odstavec - čo veronika pripla.
    Ale aj tak treba doložiť dobu zamestnania v zahraničí - lebo podmienka dvoch rokov poistenia musí byť splnená - máš ten formulár PD U1? https://www.socpoist.sk/aktuality-ak...u/48411s67389c
    - dôležité potom bude, aký je VZ z posledného (slovenského) zamestnania!
    ... inak, mne sa ani nezdá, žeby tie otázky boli "súkromného rázu" .. ale to len mimo témy☺

    Nutnost vyplnenia tlaciva pre ucely posudenia zachovania centra zaujmov ak posledne zamestnanie bolo v SR?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.