Zavrieť

Porady

Ako dlho je platná pokuta od realitnej kancelárii po odstúpenia od zmluvy ?

Dobrý deň,
Bol som na obhliadke bytu s realitným maklerom, ktorý mi klamal v 3 veciach - parkovanie, výška jeho provízie a počet záujemcov o daný byt. Po následnom kontaktovaní majiteľa bytu som zistil, že maklér mi klamal, a teda nemám záujem platiť podvodníkov. S majiteľom som sa dohodol, že by sme kúpu uskutočnili bez sprostredkovateľa. Problém je, že majiteľ podpísal zmluvu s realitkou a v tej sa uvádza, že aj po vypovedaní zmluvy je majiteľ povinný uhradiť poplatok za následný predaj tretej osobe.
Je takýto postup zákonný ? A ak áno - aká dlhá je lehota dokedy majiteľ nesmie predať byt tretej osobe ? Určite to nie je doživotne.
vopred ďakujem za rady
grinavacka17 Pomohol by text tej zmluvy. Ale ak napríklad zmluva nemala dohodnutú výpovednú lehotu, súd ju určil ako 3 mesačnú.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Mám za to, že v nasledujúcom linku sa dozvieš odpovede na otázky.
    https://hnonline.sk/expert/892706-ex...reba-dat-pozor

    Buď vôbec rád, že si nedal nejakú zálohu...lebo aj v prípade odrbu od realitky by si ju asi ťažko dostal späť.

    P.S.:
    Maklérovi jednu urvi, nech sa spamätá...
    7mathew7 s radosťou by som mu jednu urval keby to nebol 120-kilovy mafian
    misoft Aj 120 kilového zloží jedna dobre mierená s AL basebalovou pálkou....

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Výška provízie ako aj počet záujemcov je pre teba nepodstatná a irelevantná informácia pre kúpu. Parkovanie - to by trebalo upresniť, v čom klamal.

    Ale v každom prípade, ak predávajúci má podpísanú zmluvu s maklérom, má tam nejaké podmienky. Zmluvu nevidím, tak sa nedá presne vyjadriť. Ale evidentne chcete obísť makléra a porušiť zmluvu. Ak sú podmienky nároku odmeny určené v zmluve, tak maklér má nárok na odmenu aj v prípade vypovedania zmluvy. Sú to bežné a štandardné podmienky.

    Ako by si sa ty tváril, keby si niekomu predával byt - podal by si inzerát, chodil by si so záujemcami na obhliadky, stretnutia a nakoniec by majiteľ predal byt jednému z tých tebou nájdených záujemcov? A ty si z toho nič nedostal, len by si mal náklady.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    7mathew7 s tým súhlasím. ja som nepovedal, že si nezaslúži odmenu. Zaslúži si ju v adektátnej hodnote ale určite nie vo výške 2000€ pri predaji bytu za 35000
    buchač Ak sú podmienky nároku odmeny určené v zmluve, tak maklér má nárok na odmenu aj v prípade vypovedania zmluvy.
    =================
    Ono záleží od okolností...a dosť veľa....a niektoré sú podstatné.
    Čo napríklad v prípade, ak realitka neplní svoje povinnosti ?
    Čo potom v takom prípade ?

    Rozpisovať sa mi nejak nechce...ale mám určitú skúsenosť, kuwa negatívnu.
    Chobot A ako ty vieš, aká je adekvátna výška provízie pre makléra? Ty vieš určiť sadzobník poplatkov? Ja neviem, či je 2000 € veľa alebo málo, ale čo čítam príspevky, tak 2000 € je bežná taxa za sprostredkovanie a vybavenie formalít okolo predaja bytu. Zvyčajne je to ako zálohová platba.

    A potom - s tým poplatkom súhlasil predávajúci, on podpisoval sprostedkovateľskú zmluvu, nie ty.
    jslancik Absolútny súhlas. Týpek chce vybabrať s realitkou. A ešte si myslí, že on je svätý a že jeho chcú všetci obabrať. Čo jeho zaujíma výška provízie?!
      zbaliť

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    nadavat ze ste boli oklamana a potom itak ten byt idete kupovat? nechapem ako je mozne, ze v tomto pripade Vam uz parkovanie nevadi. Ako suvisi pocet zaujemcov o byt s Vasim zaujmom? Ze ked povie ze ma piatich, tak zaujem mate, ale kebyze ma iba dvoch tak nemate? Ak je zazmluvneny, ma narok na proviziu.

    Ako dlho je platná pokuta od realitnej kancelárii po odstúpenia od zmluvy ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.